Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ocieplać fasadę budynku, domu - poradnik

2020-01-24
Jak ocieplać fasadę budynku, domu - poradnik

Przygotowanie podłoża

Przed ociepleniem fasady musimy ocenić stan techniczny i geometrię podłoża. Podłoże powinno być odpowiednio nośne, stabilne, równe, suche, pozbawione kurzu, oleju szalunkowego, wykwitów, powłoki antyadhezyjne oraz wolne od agresji biologicznej i chemicznej, ponieważ to te elementy zmniejszają przyczepność płyt. Nierówności na fasadzie (do 2 cm), defekty, ubytki wyrównujemy się murarską zaprawą wyrównującą. Natomiast większe nierówności (ponad 2 cm) niwelujemy poprzez różnicowanie grubości styropianu.

Rady eksperta

Nie wyrównujemy podłoża fasady poprzez podklejanie cienkowarstwowych płyt styropianowych.

Większych nierówności podłoża fasady nie wyrównujemy zbyt grubą warstwą zaprawy klejowej.W przypadku termomodernizacji ścian już otynkowanych, przed pracami ociepleniowymi podłoże opukujemy młotkiem, aby sprawdzić przyczepność tynku. Głuchy dźwięk świadczy o odspojeniu tynku od podłoża i wtedy należy go skuć. Tynku z wokół ościeży drzwiowych i okiennych usuwamy.

Podłoże, które zostało pokryte powłokami malarskimi sprawdzamy pod kątem przyczepności poprzez nacięcie nożem, przyklejenie taśmy i oderwanie jej. Jeśli na taśmie pozostanie powłoka malarska, świadczy to o jej słabej przyczepności.

Aby zwiększyć przyczepność, zlikwidować zapylenia i nadmierną nasiąkliwość, powierzchnie zawsze zagruntowujemy właściwym preparatem gruntującym, zgodnie z instrukcją stosowania i zaleceniami dostawcy.

Montaż listwy cokołowej (startowej)

Przed montażem listwy cokołowej wyznaczamy wysokość cokołu, którą zaznaczamy na ścianie. Listwa cokołowa ułatwia zachowanie poziomu podczas układaniu warstw płyt styropianowych oraz stanowi wzmocnienie dolnej krawędzi ocieplenia. Listwę cokołową montujemy wokół całego budynku. Powinna ona być dopasowana do grubości styropianu i montowana za pomocą montażowych łączników mechanicznych, które rozmieszczamy po 3 na metr bieżący.

Na narożach budynku listwę cokołową docinamy pod odpowiednim kątem i zamocowujemy mechanicznie. Gdy łączymy dwie listwy pamiętajmy o zamocowaniu mechanicznym ich krawędzi. Nierówności ścian pod listwami wyrównujemy podkładkami dystansowymi. Pas cokołowy wokół ścian domu powinien mieć od 30 do 100 cm wysokości ponad poziomem terenu.

Mocowanie płyt styropianowych za pomocą kleju.

Dobrą temperaturą dla prac ociepleniowych na fasadzie jest temperatura od 5°C do 25°C. Przedział ten dotyczy powietrza, jak i podłoża, na którym będziemy przyklejać termoizolację. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy przyklejaniu grafitowych płyt styropianowych w słoneczne dni, ponieważ ciemny kolor powoduje duże nagrzewania płyt przez promienie słoneczne. Konsekwencją tego jest powstawanie naprężeń termicznych, które skutkują wybrzuszaniem i odspajaniem się płyt. Aby zapobiec temu, należy używać siatek na rusztowaniu lub stosować płyty z nacięciami przeciwprężnymi.

Płyty LAMBDA WHITE fasada nie wymagają używania osłon i są pokryte siatką nacięć przeciwprężnych.

Przed nałożeniem kleju na płytę, przecieramy jej powierzchnię papierem ściernym lub tarką. Płyty styropianowe przyklejamy do ściany zaprawą klejącą, którą przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Zaprawę klejącą nakładamy na płytę następującymi metodami:

  a) obwodowo‑punktową- według tej metody zaprawę klejową należy nałożyć na obrzeżach płyt pasami o szerokości 6‑10 cm, a na pozostałej powierzchni punktowo, kilkoma plackami (od 3 do 8). Klej powinien pokryć ok. 60% powierzchni płyty.

  metoda obwodowo punktowa


  b) grzebieniową- jest to metoda, którą stosujemy w przypadku równych, otynkowanych powierzchni. Klej nanosimy za pomocą packi zębatej o zębach kwadratowych 8 lub 10 mm na całą powierzchnię płyty.

  metoda grzebieniowa


  Rady eksperta

  Zaprawę klejową nanosimy na powierzchnię płyt izolacyjnych, nigdy na podłoże.

  Szczelin pomiędzy płytami styropianowymi nie wypełniamy zaprawą klejową, ponieważ jest to równoznaczne z powstaniem mostków termicznych.  Płyty styropianu układamy bardzo starannie i ciasno z przesunięciem o pół długości płyty od dołu do góry, które nosi nazwę „mijanki”. Układanie zaczynamy od rogu ścian. Płyty w narożach również przewiązujemy „na mijankę”. Takie postępowanie nie dotyczy wyklejania ościeży otworów drzwiowych i okiennych. Po nałożeniu masy klejowej, płytę przyklejamy równomiernie dociskając pacą o dużej powierzchni. Równość powierzchni fasady na bieżąco kontrolujemy przy pomocy poziomicy.

  naklejanie styropianu


  naklejanie styropianu


  naklejanie styropianu


  Rada eksperta

  Niedopuszczalne jest odrywanie i ponowne dociskanie płyt.  Oderwaną od fasady płytę oczyszczamy z kleju i przystępujemy do ponownego klejenia. Niewielkie szczeliny, które powstają pomiędzy płytami są zjawiskiem normalnym i nie wykraczają poza tolerancję dopuszczalną przez norm PN EN 13163. Takie szczeliny wypełniamy zalecanymi przez producenta systemu masami uszczelniającymi (np. obojętną dla styropianu pianką poliuretanową). Szczeliny szersze wypełniamy wstawkami styropianowymi.

  Nie używamy płyt wyszczerbionych, połamanych lub uszkodzonych mechanicznie. Płyty wystające w narożach przycinamy po całkowitym związaniu kleju. Wszelkie nierówności i uskoki na powierzchni płyt przeszlifowujemy do momentu uzyskania jednolitej płaszczyzny. Poprzez szlifowanie zwiększamy przyczepność kleju do powierzchni płyt styropianowych.

  Mocowanie płyt styropianowych za pomocą łączników mechanicznych

  Mocowanie mechaniczne płyt wykonujemy zgodnie z Dokumentacją Techniczną. Ilość łączników w części środkowej ściany nie może być mniejsza niż 4 na 1 m². W strefie narożnej ze względu na większą siłę ssania zwiększamy liczbę łączników. Szerokość strefy narożnej określa uprawniony do tego projektant.

  W metodzie lekkiej mokrej nie pomijamy klejenia płyt i stosujemy wyłącznie łączniki mechaniczne.

  Łącznik zależny jest od rodzaju podłoża oraz zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Do mocowania płyt styropianowych stosujemy łączniki z trzpieniem z tworzywa lub stalowym. Długość łączników dobieramy w ten sposób, aby nie wystawały ponad płaszczyznę styropianu. Nie mogą także być zbyt mocno zagłębione w warstwie termoizolacyjnej.

  Główka łącznika powinna być zlicowana z powierzchnią styropianu.  naklejanie styropianu  Aneta Wojtczak

  Aneta Wojtczak

  Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Dostępny
Klej do styropianu TERMO ORGANIKA TO-KS 25kg

Klej do styropianu TERMO ORGANIKA TO-KS 25kg

176,00 zł brutto
7,04 zł / kg brutto
Dostępny
Styropian elewacyjny TERMO ORGANIKA Silver 040 gr. 28 cm

Styropian elewacyjny TERMO ORGANIKA Silver 040 gr. 28 cm

65,69 zł brutto
234,61 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel