t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak konserwować okna dachowe przed zimą?

2020-02-27
Jak konserwować okna dachowe przed zimą?
Przygotowując się do sezonu zimowego powinniśmy zadbać o konserwację i dobrą kondycję okien dachowych.

Zabezpieczenie okna dachowego przed śniegiem i lodem

Okna dachowe narażone są na zmiany warunków atmosferycznych. Intensywne opady śniegu zimą powodują gromadzenie się pokrywy śnieżnej na dachach. Zmiana temperatury otoczenia, opady deszczu ze śniegiem lub rozpuszczanie się warstwy śniegu i ponowne jej zamarzanie powoduje, że śnieg zamienia się w trudno topniejący lód. Aby zapobiec powstawaniu lodu systematycznie usuwajmy śnieg z dachu. Przy bardziej płaskim dachu to niekorzystne zjawisko się nasila.

Aby okna dachowe funkcjonowały w trakcie zimy należy je wcześniej przygotować. Liście z kołnierza wokół okna dachowego usuwamy raz do roku. Czynność tą najlepiej wykonać jesienią, aby woda deszczowa prawidłowo spływała. Zimą usuwamy śnieg i lód wokół okna dachowego aby nie powstał zator uniemożliwiający odpływ wody, który po pewnym doprowadziłby do gromadzenia się wody.



okno dachowe


W czasie zimy zalegający na oknach dachowych śnieg od strony południowej i zachodniej topnieje naturalnie ze względu na promienie słońca. Od strony północnej i wschodniej gdy opady śniegu są obfite okno dachowe odśnieżamy. Najkorzystniej jest wynająć specjalistów od odśnieżania dachów, a osobiście usuwając śnieg należy zachować najwyższą ostrożność przestrzegając wszelkich przepisów. We wskazówkach dotyczących użytkowania dostarczanych z każdym oknem dachowym znajdziemy informacje o konserwacji okien i ich użytkowaniu.

Konserwacja okien dachowych

W ramach konserwacji okien dachowych należy zadbać o uszczelki oraz okucia. Uszczelki są elementem okien dachowych narażonym na uszkodzenia podczas zimy dlatego należy je konserwować. Dzięki konserwacji będą one elastyczne przez cały czas eksploatowania okien. Do konserwacji uszczelek używamy smarów silikonowych lub wazeliny technicznej.

Zawiasy w oknach dachowych co kilka lat smarujemy smarem stałym.

Czy śnieg i lód może być zagrożeniem dla okien

Okna dachowe są przystosowane do różnych warunków pogodowych. Oblachowanie zewnętrzne oraz szyba hartowana chronią okno dachowe przed śniegiem i lodem. Zalegająca warstwa śnieżna uniemożliwia otwieranie okien dachowych. W przypadku długotrwałego zalegania na oknie czapy śnieżnej nie zaleca się otwierania okna, gdyż uszczelki mogą przemarznąć i próba otwarcia okna dachowego może je uszkodzić.

Jak poprawnie konserwować okna dachowe? Kroki

KROK I – dokładne mycie okien dachowych

Po pierwsze: pamiętajmy o dokładnym umyciu okien dachowych przed rozpoczęciem konserwacji. Nie należy tego robić przy obfitym słońcu, ponieważ woda szybciej wysycha i na szybach pozostają smugi. W momencie, kiedy na zewnątrz jest ciepło to lepiej i bezpieczniej myje się okna dachowe, dlatego, że przy niskich temperaturach szkło jest bardziej kruche. Przed przejściem do mycia szyb wybieramy odpowiedni środek. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne płyny i środki czyszczące.

okno dachowe<.a>


Nie możemy zapomnieć o wyborze ściereczki do mycia szyb. Powinna być ona miękka oraz bez szwów. Podczas mycia profili wykonanych z PVC ostrożnie wybieramy płyn, który nie będzie zawierał agresywnych substancji chemicznych, rozpuszczalników, ani środków ściernych, ponieważ mógłby uszkodzić okno dachowe. Niektóre środki chemiczne mogą przebarwić lub zarysować profile z tworzywa PVC.

Rada eksperta

Nie potrzebujesz dużej ilości preparatów do mycia okien. Zatem sprawdź, czy może już nie posiadasz ich w domu (płyny do mycia szyb, ściereczki).



KROK II – konserwacja okuć

Po drugie: pamiętajmy, że okucia to ważny element okien dachowych i decydujący o szczelności okna. Sprawne działanie okien dachowych wpływa pozytywnie na lekkie otwieranie i zamykanie skrzydła. Przed sezonem jesienno – zimowym nasmarowujemy ruchome elementy okuć. Dzięki temu zapobiegamy tarciu, które powoduje zużycie oraz chroni przed rdzą lub korozją. Przy smarowaniu najlepiej korzystać ze środków przeznaczonych do konserwacji. Przed naniesieniem środka należy usunąć kurz używając miękkiej tkaniny. W przypadkach większych zabrudzeń można używamy wody z dodatkiem płynu do mycia.

Rada eksperta

Nie używaj preparatów, które mogłyby uszkodzić powłokę antykorozyjną.



KROK III – izolacja uszczelek oraz wymiana filtru antysmogowego

Po trzecie: przed zimą należy zabezpieczyć uszczelki. Elastyczność uszczelki wpływa na ochronę przed przedostawaniem się wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę. W utrzymaniu właściwej sprężystości pomagają preparaty konserwacyjne. Zapobiegają one przymarzaniu uszczelek do profili. Do ich konserwacji polecamy środki na bazie żywicy silikonowej. Możemy użyć tych samych, które stosujemy do uszczelek samochodowych. Przypominamy o usunięciu zabrudzeń na uszczelkach przy użyciu ściereczek oraz np. płynu do naczyń. Nie stosujemy myjek parowych, ponieważ mogą spowodować nieodwracalne zmiany a nawet uszkodzenia. Podczas nanoszenia środka konserwującego oraz po tej czynności skrzydło otwieramy i pozostawiamy na kilkanaście minut.

okno dachowe


Rada eksperta

Uszczelki, które straciły elastyczność lub są uszkodzone wymieniamy na nowe o takim samym rozmiarze. Na zimę wymieniamy również filtr antysmogowy, bo podczas okresu wiosenno – letniego nazbierał dużo zanieczyszczeń.



KROK IV – ciesz się szczelnością Twoich okien przez cały rok.

Konserwacja okien dachowych nie jest trudna, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jej przeprowadzenie przed zimą. Zabezpieczona stolarka okienna chroni dom przez mroźnym powietrzem, opadami deszczu, wilgocią, jak i przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie.



Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-17
wsio ok
pixel