t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak głęboko ocieplać fundamenty?

2020-01-28
Jak głęboko ocieplać fundamenty?

Izolacja ściany fundamentowej jest niezwykle ważna. Bez niej powstałby mostek termiczny, pomiędzy fundamentem a ścianami konstrukcyjnymi, co oznaczałoby znaczne starty ciepła, a tym samym większe rachunki. Warto zatem jeszcze na etapie projektowania budynku zastanowić się nie tylko nad tym czym docieplić wspomniany element budynku, ale również nad tym jak głęboko ocieplać fundamenty, aby mieć pewność, że wspomniany zabieg przyniesie wymierne korzyści.

Aby mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało z budynku, należy przyjąć jedną zasadę — trzeba równomiernie otoczyć izolacją termiczną każdy jego element — począwszy od fundamentów, poprzez fasadę, a skończywszy na dachu. Tylko wtedy można mieć pewność, że mostki cieplne zostaną wyeliminowane.

Co daje docieplenie fundamentu?

Wiele osób myśli, że jeśli prawidłowo dociepli ściany i podłogę domu, ocieplenie fundamentu nie będzie konieczne. Niestety jest to błędne myślenie. Owszem, docieplając wspomniane elementy budynku, w pewnym stopniu zatrzymuje się ciepło, jednak należy mieć na uwadze, że ciepłe powietrze krążąc po budynku dojdzie do konstrukcji ściany, a następnie ujdzie poprzez nieocieplony mur fundamentowy. Zastanawiając się zatem, jak głęboko ocieplać fundamenty, aby mieć pewność, że starty ciepła będą jak najmniejsze, dobrze jest mieć na uwadze, że grunt w czasie mrozów zachowuje temperaturę dodatnią jedynie poniżej strefy przemarzania, czyli mniej więcej od 80 do 140 cm w głąb ziemi (wszystko zależy od rejonu kraju, w którym ma być posadowiony budynek).

styropian, styropian fundamentowy, ocieplenie fundamentów, fundamenty, docieplenie

Skutki źle docieplonych fundamentów lub braku ich ocieplenia można zauważyć na styku podłogi i ścian konstrukcyjnych. Właśnie tutaj dochodzi do styku zimnych i ciepłych mas powietrza, co w konsekwencji doprowadza do skraplania się pary wodnej i powstawania pleśni. Chcąc tego uniknąć, należy w prawidłowy sposób ocieplić nie tylko ściany, ale również fundamenty. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła w miejscu styku podłogi i ścian fundamentowych. Wymieniony parametr nie powinien być większy niż 0,25 W/m2K.

Głębokość docieplenia fundamentu ma znaczenie

Zastanawiając się nad tym, jak wysoko powinien znaleźć się styropian fundamentowy, należy wziąć pod uwagę, czy dom jest podpiwniczony, czy nie. Jeżeli nie, a parter budynku znajduje się dość wysoko nad gruntem, można przyjąć, że ocieplenie może być mniejsze. Jego minimalna wielkość powinna jednak wynosić około 50 cm w głąb gruntu. W praktyce jednak zakłada się, że fundamenty powinny być docieplone na 1 metr. Wszystko zależy tak naprawdę od wysokości cokołu.

styropian, styropian fundamentowy, ocieplenie fundamentów, fundamenty, docieplenie

Wybór odpowiedniego styropianu ma znaczenie

Szukając odpowiednich rozwiązań, warto mieć na uwadze, że nie tylko głębokość docieplenia fundamentów ma znaczenie w ograniczeniu start ciepła. W tym wypadku należy również wybrać odpowiedni materiał. Dobrze jest zatem pamiętać o tym, aby zawsze szukać styropianu przeznaczonego stricte do fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem będą specjalne płyty, które posiadają właściwości hydrofobowe. Mając wybrany rodzaj, warto zastanowić się również nad tym jak gruby styropian położyć na fundament. Okazuje się, że standardową grubością, która pozwoli dobrze docieplić fundamenty, a tym samym zablokować ucieczkę ciepła z budynku, jest 10 - 12 cm. Warto jednak pamiętać o współczynnikach, które wyznaczą najlepszy produkt, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Dobrze jest także zwrócić uwagę na względy estetyczne. Stosując bowiem grubszy styropian, np. 15 cm, należy mieć na uwadze, że cokół powinien być cieńszy, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie jego zalania, co jest niezwykle istotne z punktu późniejszego użytkowania budynku.




Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel