Decyzja o wymianie okien dachowych nie należy do najłatwiejszych. Wiele osób zastanawia się nad tym krokiem dość długo. Zupełnie niepotrzebnie. Choć wiadomo, że wspomniane przedsięwzięcie wiąże się z niemałym wydatkiem, warto wymienić stare okna dachowe na nowe. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Mamy nadzieję, że przytoczone argumenty dadzą niejednemu właścicielowi do myślenia, dzięki czemu podejmie słuszną decyzję.
Zalet wymiany starych okien dachowych na nowe jest wiele. I nie chodzi tutaj jedynie o ekologię, czy łatwość konserwacji, ale o wiele innych korzyści, które doceni niejeden właściciel domu. O czym pamiętać biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”?
Urok urokiem, ale czas na oszczędności
Nie da się ukryć, że stare okna dachowe mają swój niewątpliwy urok. Jednak biorąc pod uwagę termoizolacyjność — ich pozostawienie jest jednym z najgorszych wyborów. Okazuje się bowiem, że nawet coroczne ich uszczelnianie nie da takiego efektu, jak wymiana na nowe, w których producenci zadbali o odpowiednią izolację, dzięki czemu można zapomnieć o dodatkowych uszczelkach, czy nawet oknach, jakie zakładało się na chłodniejsze miesiące.
Rozważając wymianę starych okien drewnianych na nowe, warto mieć również na uwadze, że te drugie nie będą się odkształcać, tak jak miały to w zwyczaju stare egzemplarze. Dzięki temu bez problemu będzie można je otworzyć i zamknąć, a co więcej, nie będzie mowy o szparach, które zimą były katorgą dla niejednej rodziny. Zapewne pamiętacie upychanie okien watą lub przyklejanie dodatkowych uszczelek. Mając nowe okna dachowe możecie o tym zapomnieć raz na zawsze.
Nowoczesna technologia
Osoby starsze, które pamiętają podwójne okna, podnoszą alarm, kiedy młodzi chcą wymienić je na nowe egzemplarze. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ czołowi producenci zadbali o to, aby nowe okna dwu- i trzyszybowe spełniały te same funkcje, tylko lepiej. Zastosowane technologie sprawiają, że znacznie poprawia się termoizolacja, a co za tym idzie — można mówić o sporych oszczędnościach na energii cieplnej. Dzieje się tak za sprawą tego, że przestrzenie między poszczególnymi szybami są wypełnione szczelnie gazem, który znacznie poprawia wspomnianą wyżej izolację termiczną.
Oszczędności to główny czynnik, który decyduje o tym, że nieprzejednani decydują się na wymianę starych okien dachowych. Już po krótkim czasie można zauważyć spadek wartości rachunków. Eksperci szacują, że może sięgać nawet 20% na każdej opłacie. Mając na uwadze fakt, że nasz klimat jest zmienny i dom trzeba ogrzewać przez kilka miesięcy, wymiana okien jest jak najbardziej uzasadniona.
Komfort cieplny ma znaczenie
Nie da się ukryć, że poddasze jest takim miejscem, gdzie uzyskanie komfortu cieplnego, jeśli nie zastosuje się odpowiednich rozwiązań, jest bardzo trudne. Użytkując stare okna dachowe, właściciel nie jest w stanie regulować ciepła i zimna, co oznacza, że latem na poddaszu jest duszno, a zimą chłodno. Jak zmienić taki stan rzeczy? Wystarczy wymienić stare okna na nowe. W przeciwieństwie do swoich starszych braci nowe okna dachowe znacznie lepiej utrzymują komfort termiczny — zimą na poddaszu jest ciepło, a latem chłodno, co sprzyja komfortowemu użytkowaniu znajdujących się tam pomieszczeń.
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, dobrze jest wymienić nie tylko samo okno, ale również wnękę. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie mostków termicznych, które pojawiają się między oknem a wnęką, dzięki czemu znacznie wzrośnie energooszczędność budynku.
Prawidłowa wentylacja
Prawidłowa wentylacja pomieszczeń to podstawa komfortowego ich użytkowania. Inwestor indywidualny powinien o tym pamiętać, jeśli ma wątpliwości co do wymiany okien na nowe. Zgodzimy się, że nieszczelne stare okna zapewniały przepływ powietrza, jednak wiele nowych modeli okien dachowych wyposażonych zostało w specjalne nawiewniki, które pozwalają kontrolować krążące w pomieszczeniach powietrze. Dzięki temu nie ma mowy o całkowitej likwidacji wentylacji, dzięki czemu bez problemu można zachować prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki której domownicy oddychają cały czas świeżym i czystym powietrzem.
Mieszkanie bez obaw
Szukając kolejnych zalet wymiany okien dachowych na nowe, nie można zapominać o tym, że nowe egzemplarze budowane są w technologii, która pozwala je traktować jako antywłamaniowe. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, jeśli właściciele domu dużo wyjeżdżają lub mają tak usytuowane okna dachowe, że złodzieje mogą mieć do nich łatwy dostęp. Nowe antywłamaniowe okna dachowe wyposażone są nie tylko w trudne do sforsowania okna, ale również w dodatkowe śruby i zabezpieczenia, które nie pozwalają intruzom dostać się do środka.
Ulga, jaką daje Państwo
Ostatnim z argumentów, który powinien przekonać nieprzekonanych, jest ulga termomodernizacyjna, z której może skorzystać każda osoba, która zdecyduje się na remont i modernizację domu. Mowa tutaj także o wymianie okien dachowych. Warto mieć na uwadze, że osoby przeprowadzające remont mogą odzyskać nawet do 53 tysięcy złotych na osobę.
Eksperci zgodnie twierdzą, że coraz więcej osób chętnie korzysta z nowych technologii, które zapewniają im nie tylko trwałość produktów, ale także łatwy montaż. Dodatkowym motywatorem jest wspomniana wyżej ulga termomodernizacyjna, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Wystarczy sprawdzić, czy wybrane okna dachowe są umieszczone w wykazie materiałów objętych ulgą, udokumentować ich zakup, a potem odliczyć od podstawy w zeznaniu podatkowym.
Jak widać powyżej, istnieje wiele przesłanek, które świadczą o tym, że wymiana starych okien dachowych jest słuszną decyzją. Mamy nadzieję, że przedstawione argumenty przekonają wszystkich nieprzejednanych do tego, że taka renowacja jest korzystna, nie tylko pod względem finansowym, ale również zdrowotnym.
|
|