Czy komin powinien być ocieplony?
Choć na rynku istnieją rozmaite systemy kominowe, jednym z najczęściej budowanych są nadal tradycyjne kominy murowane. Jest to podyktowane nie tylko ich trwałością, ale także względami ekonomicznymi. Okazuje się jednak, że bez względu na to, czy właściciel budynku zdecyduje się na tradycyjne rozwiązania, czy zaufa producentom nowoczesnych systemów kominowych, z pewnością podczas wykonywania prac nasunie mu się pytanie — co z ociepleniem komina?
Komin jest jedną z najbardziej obciążonych części budynku, co oznacza, że jego konstrukcja powinna zawsze być przemyślana i stabilna. Wspomniany element musi być odporny nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim na wysokie temperatury, kwasy oraz pożary sadzy, które mogą się wydarzyć podczas jego użytkowania. Podczas budowy tej części domu, warto pamiętać o tym, że musi spełniać swoją funkcję grzewczą, a co za tym idzie — musi mieć dobry ciąg. Czy na to ostatnie ma wpływ ocieplenie? Stosować je, czy nie. A jeśli tak — w jakich sytuacjach?
Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu - czy komin powinien być ocieplony?:
Dlaczego ocieplenie komina jest istotne?
Szukając wiedzy na temat docieplania komina, z pewnością znajdziecie wiele sprzecznych informacji. Dlatego też chcemy w tym wpisie przekazać Wam wszystko to, co wiemy. Choć wielu fachowców powie, że kominów nie ociepla się styropianem, praktyka pokazuje, że można to zrobić, jeśli materiał ten wybierze się do izolowania kominów wentylacyjnych lub spalinowych. Chcąc docieplić komin dymowy (obsługujący piec na paliwo stałe albo kominki), lepiej wykorzystać w tym celu wełnę mineralną.
Wyjątkiem jest część komina, w miejscach adaptacji poddasza. Tutaj docieplenie ma sens, jeśli komin jest połączony z jedną ze ścian nośnych. W przeciwnym razie jego ocieplanie nie ma sensu.
Aby termoizolacja komina spełniała swoją funkcję, trzeba pamiętać o jej prawidłowym ułożeniu. Wełna powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od komina (regulują ją przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r z późn. zm.)). Zanim ją położymy trzeba ułożyć folię paroizolacyjną. Dobrym posunięciem będzie także wmontowanie kratek wentylacyjnych. Wspomniane działania pozwolą odzyskać trochę ciepła, które oddaje komin.
Komin murowany metodą tradycyjną — ocieplony, czy nie?
Decydując się na wymurowanie klasycznego komina i jego docieplenie, trzeba pamiętać, że tworzy się je na całej długości elementu. Jest to rozwiązanie niezwykle istotne, ponieważ podłączając do komina kocioł o wysokiej sprawności, można mieć pewność, że wydostające się z niego spaliny będą chłodniejsze. Różnica temperatur, jaką da się zaobserwować w miejscach, gdzie komin znajduje się w ogrzewanym pokoju i na nieogrzewanym strychu, może spowodować, że wilgoć zacznie się skraplać w kominie, co prędzej czy później doprowadzi do korozji i zniszczenia komina. Dobrze jest zatem docieplić komin nawet ponad dach, ponieważ im wyższy komin, tym częściej dochodzi do zróżnicowania temperatur w poszczególnych częściach.
Prawidłowe docieplenie komina — o czym warto pamiętać?
Zanim zabierzemy się za docieplenie komina, dobrze jest sprawdzić jego stan w najwyższych partiach. Skupmy się głównie na jego łączeniu z dachem. Okazuje się bowiem, że błędy wykonawcze w tym miejscu mogą doprowadzić do przecieków, które w konsekwencji spowodują zawilgocenie wnętrza komina. Aby uniknąć kosztownych i niezwykle trudnych napraw i remontów komina, warto jest od samego początku dbać o hermetyczność tego elementu domu. Dlatego tak ważne, jest, aby podczas budowy domu zadbać o prawidłowe połączenie komina z dachem.
Co więcej, chcąc mieć trwały i szczelny komin, do jego budowy należy wykorzystać pełną cegłę, która zabezpieczy budulec przed wnikaniem w niego cząsteczek wody. Konieczne jest również zastosowanie zaprawy elastycznej, która ma podwyższoną szczelność.
Mając na uwadze fakt, że prawidłowe docieplenie komina jest niezwykle ważne, producenci nowoczesnych systemów kominowych także oferują swoim klientom docieplone wkłady kominowe. Jednym z produktów godnych polecenia są wkłady kominowe Schiedel.Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.