Czy jakość styropianu ma znaczenie dla ocieplania domu?
Ocieplenie domu to niezwykle istotna sprawa. Nic zatem dziwnego, że wiele osób poszukuje produktów, które nie tylko w 100% spełnią ich oczekiwania, ale także będą przez wiele lat chroniły ich domy przed stratami ciepła. Jednym z najchętniej wybieranych jest oczywiście styropian. Jaki wpływ na jego użytkowanie ma jakość produktu? Dlaczego jest tak ważna? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając styropian? Pytań jest mnóstwo, jednak poznanie odpowiedzi na nie sprawi, że inwestor będzie mógł dokonać słusznego wyboru.
Nie ulega wątpliwości, że styropian jest materiałem, którym można ocieplić praktycznie cały dom — począwszy od fundamentów, poprzez ściany i podłogi, a skończywszy na dachu. Szukając odpowiedniego produktu, nie sposób nie zauważyć, że jego wybór może okazać się trudny. Mnogość produktów, jakie oferuje rynek sprawia, iż trzeba dobrze się zastanowić nad tym, który surowiec sprawdzi się w przypadku inwestycji, tym bardziej że zmiana docieplenia w późniejszym czasie jest bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa.
Aby mieć pewność, że wybrany produkt sprawdzi się w 100%, należy przestrzegać dwóch zasadniczych aspektów — wybór produktu, który będzie dostosowany do budynku oraz jego prawidłowe położenie i zabezpieczenie przed złymi warunkami.
Jakość styropianu istotnym elementem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę
Wybierając styropian do docieplenia budynku, należy poza podstawowymi parametrami, skupić się także na jakości materiału. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie służył użytkownikom przez wiele lat. Chcąc mieć pewność, że jakość styropianu jest wysoka, należy sprawdzić wszystkie parametry, jakie na etykiecie i w karcie technicznej umieścił jego producent. Muszą być one zgodne ze stanem faktycznym. Aby mieć pewność, że faktycznie tak jest, należy do pomocy wezwać fachowca, który oceni jakość materiału. Można także zaufać renomie znanych firm i stwierdzić, że mają dobrą kontrolę jakości produktów, co przekłada się na to, że na etykietach i w kartach technicznych faktycznie piszą prawdę. Niestety laik, który nie miał nigdy do czynienia z tym materiałem nie jest w stanie tego sprawdzić.
Niestety mało który producent deklaruje wagę produktu, dzięki której można byłoby sprawdzić jego gęstość.
Dlaczego gęstość styropianu ma wpływ na jego jakość?
Wspomniana wyżej gęstość styropianu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jego jakość. Badanie tej wartości promują wszelkiego rodzaju stowarzyszenia producentów. Okazuje się bowiem, ze im większa wartość, tym styropian jest bardziej wytrzymały i daje większą izolację ciepła.
Niektórzy producenci celowo zawyżają wagę produktu. Nie da się bowiem ukryć, że większa gęstość oznacza większą ilość materiału ociepleniowego, a tym samym wyższą cenę. Dlatego też przed zakupem określonego surowca, dobrze jest sprawdzić jego wagę, bo może okazać się, że gorszej jakości surowiec, sprzedawany jest jako lepszy. Jeżeli klient stwierdzi, że producent mija się z prawdą, powinien poważnie zastanowić się nad innymi parametrami i jakością styropianu.
Chcąc dokładnie sprawdzić jakość styropianu, dobrze jest rozerwać jego kawałek. Dzięki temu można naocznie sprawdzić jego wytrzymałość, a także zespolenie. Eksperci twierdzą, że produkt wysokiej jakości nie powinien się kruszyć, co oznacza, że przynajmniej ⅓ granulek powinna być po rozerwaniu zespolona. Należy również zwrócić uwagę na pylenie. Jeśli występuję, można się domyślać, że produkt z dobrą jakością ma niewiele wspólnego.
Zanim inwestor dokona słusznego wyboru, powinien sprawdzić styropian, który wybrał. Okazuje się bowiem, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Nie należy jednak przesadzać także w drugą stronę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów, które na etykiecie deklaruje producent. Wówczas będzie można się przekonać, czy produkt jest dobrej jakości, co pozwoli inwestorowi spać spokojnie, czy jednak nie i trzeba będzie szukać innego rozwiązania.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.