Bezpieczny montaż sufitu podwieszanego
Sufity podwieszane przestały być już jedynie sposobem na ukrycie instalacji i przewodów wentylacyjnych. Dzięki nim można uzyskać ciekawe aranżacje w przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Z łatwością zmniejszysz kubaturę większych powierzchni, stworzysz sufit o perforowanej oraz gładkiej powierzchni, z drewna lub metalu, o dowolnym wybranym kolorze.
Najczęściej wykorzystywanym materiałem przy budowie sufitów podwieszanych jest płyta gipsowo-kartonowa. Coraz częściej pojawiają się jednak alternatywy, takie jak sufity kasetonowe, sufity napinane i panelowe. Wśród wiodących producentów systemów podwieszanych sufitów jest firma Atlas i Ceresit. Mocowania znajdziemy w ofercie m.in. firmy Rawlplug.
Montaż sufitu podwieszanego krok po kroku
W pierwszej kolejności należy zamocować profile, które posłużą nam do montażu systemu sufitu podwieszanego. Możemy zdecydować się na pojedyncze konstrukcje z profili polecane do niskich pomieszczeń, krzyżową jednopoziomową konstrukcję w korytarzach oraz wąskich pomieszczeniach lub krzyżową dwupoziomową – najbardziej uniwersalną. Mocowanie odbywa się przy użyciu kołków lub wieszaków, które mocowane są w następnej kolejności. Kolejny etap to mocowanie łat głównego systemu i łat systemu nośnego. Przycinamy płyty gipsowe na potrzebną długość i montujemy je na suficie. Trzeba jeszcze zagruntować krawędzie cięte i zaszpachlować fugi.
Aby prawidłowo zamontować sufit podwieszany, należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia. Istnieje możliwość zamontowania go na całym suficie bądź tylko jego fragmencie. Jego konstrukcja jest stosunkowo lekka, jednak stropy powinny być wytrzymałe, ale podwieszany sufit nie stanowił zbyt dużego obciążenia. Na ciężar całej konstrukcji składają się ciężar poszycia, a dokładnie jego grubość, wymiar oraz ilość wykorzystanych płyt g-k, a także rozstaw profili, których ilość powinna być dostosowana do ciężaru poszycia.
6 najczęściej popełnianych błędów
Pomimo, że montaż sufitu podwieszanego nie jest zadaniem trudnym, wciąż pojawiają się błędy, mające wpływ na jego wytrzymałość oraz estetykę. Poszczególne elementy konstrukcji powinny być rozmieszczone we właściwej odległości, jednak nieodpowiedni rozstaw rusztu jest zjawiskiem występującym stosunkowo często. Ponadto, błędy popełniane są przy dopasowywaniu elementów zawieszenia, doborze płyt sufitowych (w kuchni polecamy montaż płyty o mniejszej nasiąkliwości), korzystaniu z niesystemowych materiałów, braku dylacji oraz montażu w niewłaściwej temperaturze – temperatura powietrza musi wynosić więcej niż 5 st. Celsjusza.
Sufity podwieszane stanowią duże możliwości dla dekoratorów i architektów. Dzięki nim wnętrze nabiera niecodziennego i oryginalnego wyglądu.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.