Częste błędy popełniane przy malowaniu ścian
Podczas prostych prac remontowych większość z nas nie decyduje się na wynajęcie ekipy remontowej. Najczęściej staramy się je wykonać własnymi rękami. Pozwala to zaoszczędzić sporą ilość naszego budżetu przeznaczonego na odświeżenie pomieszczeń. Malowanie ścian czy sufitów jest najczęściej wykonywaną samodzielnie pracą remontową. Bez względu na to, jakie mamy doświadczenie, każdemu zdarzy się czasem popełnić jakiś błąd. Aby ich uniknąć, należy się dowiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas wykonywania tych czynności. Jeśli dowiesz się jakie błędy popełniane przy malowaniu ścian są najczęstsze, będziesz wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę zabierając się za remont. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, co należy robić, a czego nie, aby osiągnąć pożądany efekt podczas odświeżania wyglądu twoich pomieszczeń. W ten sposób zaoszczędzisz czas, który przeznaczyłbyś na poprawki, a także pieniądze do nich niezbędne.
Dobrze jest też wiedzieć, do jakiego pomieszczenia najlepiej sprawdzi się dany rodzaj farby. Każdy produkt został stworzony z myślą o przeznaczeniu do konkretnych warunków. Dlatego właśnie wiedza o tym, jakie rodzaje farb do ścian są dostępne na rynku, przybliży Cię do dopasowanego produktu.
Z artykułu dowiesz się:
- jak uniknąć błędów podczas malowania ścian
- dlaczego należy przygotować ściany do malowania
- dlaczego nie należy malować mokrej ściany
- jak wybrać odpowiednie rodzaje farb do pomieszczeń
- jak prawidłowo aplikować farby na ścianę
- dlaczego należy przygotować odpowiednie akcesoria do malowania
- dlaczego należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebli pdczas malowania
Jak uniknąć błędów podczas malowania ścian?
Niewielka część ludzi posiada wiedzę, która pozwoliłaby im w pełni poprawnie wykonać proste czynności remontowe, jakimi jest malowanie ścian. Bez doświadczenia czy wiedzy nie jest trudno popełnić błędy. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy, abyś mógł ich uniknąć w przyszłości.
Nieodpowiednie przygotowanie ściany do malowania
Jeśli myślisz, że farba zakryje wszystkie niedoskonałości Twojej ściany, to niestety jesteś w błędzie. Jest odwrotnie, farba nałożona na nieodpowiednio przygotowaną powierzchnię podkreśli i uwypukli wszystkie jej mankamenty. Przygotowanie ściany do malowania powinno uwzględniać usunięcie zabrudzeń i plam. Jeśli tego nie zrobimy, mogą one prześwitywać przez warstwy nowej farby. Równie istotne jest usunięcie łuszczących się warstw starej farby. Po wykonaniu tej czynności należy starannie wygładzić powierzchnię, oczyścić ją z kurzu czy pyłu, a przy dużych ubytkach w powierzchni również zaszpachlować je przeznaczoną do tego masą. Tak przygotowana ściana sprawia, że farba będzie równo nałożona i będzie trzymać się podłoża. Pozwoli to na dłuższe zachowanie nienagannego efektu.
Malowanie mokrej ściany
Jeśli już zabieramy się za malowanie ścian na własną rękę, nie możemy się przy tym spieszyć. Przed nakładaniem warstw farby musimy odczekać, aż podłoże będzie suche. Zbyt duży pośpiech i nałożenie farby na wilgotną warstwę może skutkować powstawaniem pęcherzy powietrza. Jeśli do tego dojdzie farba może zacząć się łuszczyć, a w konsekwencji czego odpadać. My sami z kolei będziemy musieli na nowo powtórzyć wszystkie czynności. Jeśli chcesz tego uniknąć, to pamiętaj aby odczekać odpowiedni dla danych preparatów okres. Wcale nie stracisz przez to swojego czasu, a tak naprawdę to go zaoszczędzisz, ponieważ nie będziesz musiał wykonywać poprawek.
Wybór nieodpowiedniej farby do konkretnych pomieszczeń
Podczas wyboru farby, nie tylko odcień się liczy. Właściwie to powinien on być dopiero na drugim miejscu. Najważniejszy jest rodzaj preparatu. Inne się wykorzystuje w miejscach, gdzie istnieje narażenie na czasową wilgoć, a inne w pomieszczeniach gdzie jest sucho. Wybierając się do sklepu, rozważ zatem dobór farby do pomieszczeń, w których ma być zastosowana. Źle dobrany preparat szybko blaknie i może zacząć się łuszczyć. Dodatkowo mogą powstawać na nim grzyby czy pleśnie, ponieważ jego skład nie jest dostosowany do wilgotnych miejsc.
Niewłaściwa aplikacja farby na ścianę
Podczas malowania ścian nie możemy tego robić tak, jak nam się podoba. Pociągnięcie pędzlem czy wałkiem w różnych kierunkach nie jest dobrym pomysłem. Gwarantuje on nam bowiem powstawanie przebarwień i efektu różnych odcieni tej samej farby. Prawidłowa aplikacja powinna przebiegać z góry na dół. Musi być także wykonywana dokładnie, a przy tym w odpowiedniej prędkości. Jeśli chcesz mieć równomierny koloryt na całej ścianie, zadbaj, aby po nałożeniu jednego pasa zacząć malować już drugi. Pierwszy nałożony pas nie powinien wyschnąć przed czasem nałożenia kolejnego. Malując w ten sposób, możesz być pewny, że unikniesz przebarwień, a odcień w każdym miejscu będzie taki sam.
Brak podstawowych akcesoriów potrzebnych do malowania
Przed rozpoczęciem malowania sprawdź wykaz rekomendowanych przez producenta artykułów malarskich. Wersja standardowa zakłada kilka rodzajów pędzli, wałek malarski, kuwetę malarską, a także folię zabezpieczającą meble czy podłogę. Pamiętaj o tym, że jeden pędzel nie wystarczy. Niezbędne będzie parę rozmiarów, również mniejszych, aby dostać się w trudno dostępne miejsca.
Brak zabezpieczenia mebli i innych powierzchni
Jak już wcześniej wspomniano, zabezpieczająca folia malarska jest niezbędna do malowania ścian. Nie zapomnij o żadnym elemencie, który powinien być zabezpieczony. W przeciwnym razie dołożysz sobie pracy w postaci ścierania zabrudzeń z farby.
Z powyższego tekstu dowiedziałeś się jak nie popełniać błędów przy malowaniu ścian. Pamiętaj, że pośpiech nie jest dobrym doradcą i lepiej wykonać wszystkie niezbędne czynności wcześniej, niż później męczyć się z poprawkami.
Przeczytaj także:
Czy farby lateksowe nadają się do wnętrz
Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.