Jakie prace budowlane i remontowe można wykonywać zimą?
Wraz z nadejściem zimy kończy się sezon budowlany. Jednak niektóre prace wykończeniowe możecie przeprowadzić nawet w okresie zimowym. Natomiast jeśli nie zdążyliście skończyć budowy w stanie zamkniętym surowym, to bardzo ważne jest zabezpieczenie budowy. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej!
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie prace remontowe można wykonywać zimą
- Jakie prace budowlane można wykonywać zimą
- W jaki sposób zabezpieczyć dom i teren budowy w okresie zimowym
Prace remontowe, które można wykonywać zimą
Prace budowlane jak i remontowe powinny być realizowane w odpowiedniej temperaturze. Jeżeli Wasz dom jest w stanie surowym zamkniętym, to przeprowadzenie niektórych prac jest możliwe. Jednak warunkiem jest odpowiednie ogrzewanie budynku. W okresie zimowym w domu możecie wykonywać takie prace wykończeniowe jak:
- budowanie ścian działowych
- kładzenie tynków i gładzi gipsowych
- układanie glazury i terakoty
- rozprowadzanie kabli elektrycznych
- montaż okładzin
- montaż instalacji sanitarnych
- wykonywanie sufitów
- wylewki
- układanie podłóg
- oraz przeprowadzanie instalacji.
Możecie korzystać z zapraw cementowo-wapiennych, które zawierają więcej cementu. Fachowcy nie zalecają używać w trakcie zimy zapraw, które w swoim składzie mają dużo wody. Pamiętajcie, że dom musi być ogrzewany podczas wysychania tynków i podkładów podłogowych.
Najlepsza do przeprowadzania prac wykończeniowych w domu jest temperatura pokojowa około 15°C. Metoda ogrzewania budynku jest zależna od instalacji grzewczej i będących do dyspozycji źródeł ciepła. Możecie używać nagrzewnic lub piecyków grzewczych. Ważne jest, żeby ogrzewanie było włączone tak długo aż zaprawa całkowicie się zwiąże.
Wentylacja pomieszczeń
Kolejną istotną kwestią jest wentylacja pomieszczeń w trakcie prac wykończeniowych zimą. Pomaga ona obniżyć poziom wilgoci w powietrzu. Zbyt duża ilość wilgoci może utrudnić Wam prace, szczególnie prace mokre. Wilgoć ma również niekorzystny wpływ na:
- drewno
- płyty gipsowo-kartonowe
- wełnę mineralną.
Żeby zniwelować niepożądane skutki wysokiego poziomu wilgotności możecie skorzystać z osuszaczy konwekcyjnych lub elektrycznych nagrzewnic. Jednak najlepszym sposobem jest ustawienie okien w pozycji rozszczelnionej.
Prace budowlane, które można wykonywać zimą
Niestety eksperci nie zalecają przeprowadzania zbyt wielu prac budowlanych w okresie zimowym. Z powodu niskich temperatur grunt staje się twardy, dlatego kopanie fundamentów jest niewykonalne. Z kolei macie już gotowy wykop to nie powinniście narażać go na działanie mrozu, ponieważ jego struktura zostanie uszkodzona. Żeby temu zapobiec, rozłóżcie na wykopie fundamentowym warstwę słomy lub styropianu. Jednak jest to tymczasowy sposób. Najlepszą metodą jest betonowanie fundamentów. Umieszczenie specjalnych mat sprawi, że zapobiegniecie pękaniu betonu.
Natomiast eksperci nie zalecają murowania ścian podczas okresu zimowego, ponieważ układanie jego elementów wymaga dużej precyzji. To z kolei uniemożliwia praca w grubych rękawicach. Dodatkowo większość narzędzi budowlanych wykonanych jest z metalu, co dodatkowo ziębi ręce. Przeprowadzanie prac jest niebezpieczne dla samej ekipy budowlanej. Przez oblodzone lub oszronione podłoże prawdopodobieństwo wypadku jest większe. Jeśli musicie wykonywać niezbędne prace budowlane zimą, pamiętajcie o posypaniu wszystkich przejść i oblodzonych powierzchni piaskiem.
Jak zabezpieczyć budynek i plac budowy na czas zimy?
Zabezpieczenie budynku zimą jest szczególnie ważne, jeśli nie udało się Wam skończyć budowy w stanie surowym zamkniętym. Zadbajcie również o odpowiednie miejsce składowania materiałów budowlanych, których będziecie później używać. Powinno być to miejsce, w którym nie będą one na działanie wilgoci i mrozu. Najlepsze będzie ogrzewane i zabudowane pomieszczenie. Przykładowo może być to wnętrze domu. Natomiast jeśli nie dysponujecie takim miejscem to eksperci zalecają, żeby materiały budowlane kupować partiami.
Przed zimą musicie także zadbać o zabezpieczenie poziomych powierzchni ścian. Szczególnie tych, które znajdują się przy otworach okiennych oraz górnej krawędzi muru. Dodatkowo powinniście zabezpieczyć również grunt w okolicy fundamentów. Zadbajcie o to, żeby woda z topniejącego śniegu miała swoje ujście. Inaczej ściany fundamentowe oraz piwnice mogą stać się wilgotne.
Jeśli macie już zamontowaną instalację wodną, ale jeszcze nie ogrzewacie budynku, to koniecznie usuńcie z niej wodę i zamknijcie jej dopływ. To sprawi, że zabezpieczycie rury i zapobiegniecie możliwym awariom.
Przeczytaj także:
- Planujesz budowę domu wiosną? Dowiedz się, kiedy najlepiej zamówić materiały i jak się do tego przygotować
- Jesienne porządki? Zobacz jak przygotować dom na zimę.
- KORONAWIRUS – jak pandemia wpłynęła na obecny problem z dostępnością materiałów?
Zapoznaj się z ofertą materiałów budowlanych na renowa24.pl!
Autor: Marta Bratuś
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.