Ocieplasz dom? Dowiedz się czym się kierować podczas wyboru styropianu
Jednym z najczęściej wybieranych materiałów ociepleniowych do obiektów budowlanych jest styropian. Na rynku można znaleźć różne rodzaje tego surowca, dlatego warto dowiedzieć się, który z nich jest najlepszy i dlaczego. Dodatkowo przyda się wiedza dotycząca określonych parametrów styropianu, aby wiedzieć czym się kierować podczas jego zakupu. Czy chodzi o jakość? A może o producenta? Czy należy brać pod uwagę cenę? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.
Z artykułu dowiesz się:
- Na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu?
- Dlaczego waga styropianu jest tak ważna?
- O czym świadczy niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda?
- Co decyduje o wysokiej jakości styropianu?
- Jakie są rodzaje styropianu?
- Jakie są opinie o producentach styropianu?
- Dlaczego trzeba zwracać uwagę na opinie o producencie styropianu?
- Czy cena styropianu powinna być decydująca?
Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?
Kupując styropian należy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale również na inne ważne parametry, takie jak:
- waga,
- lambda – współczynnik przewodzenia ciepła,
- zastosowanie,
- jakość,
- opinie o producencie.
Waga styropianu – odpowiednia gęstość
Każdy producent styropianu powinien udzielać informacji na temat atestów higienicznych i deklaracji zgodności, które pozyskał na swój towar. Zanim zdecydujesz się na dany rodzaj styropianu, wcześniej zważ ten produkt, abyś miał pewność, że towar, który wybrałeś, faktycznie posiada określoną gęstość. Jakie znaczenie ma waga styropianu odnośnie do izolacyjności? Im styropian jest bardziej gęsty, tym jego waga jest wyższa, a jego parametry izolacyjne odpowiadają dzisiejszym normom. W przypadku, gdy zważysz wybrany styropian i okaże się, że jego waga jest niższa niż ta oznaczona na opakowaniu, możesz przypuszczać, że producent obniżył ilość surowca, co skutkuje niższymi parametrami izolacyjnymi.
Każdy producent, który jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, musi oznaczać swoje towary w taki sposób, aby klienci mogli zweryfikować ich jakość.
Współczynnik przewodzenia ciepła – jeden z ważniejszych parametrów
O właściwościach termoizolacyjnych i jakości styropianu decyduje współczynnik lambda. Warto pamiętać, że im jest on niższy, tym styropian jest cieplejszy. Na opakowaniu ze styropianem znajdziesz informację na temat deklarowanej lambdy. Dziś do ocieplania ścian dedykowany jest styropian z lambdą o wartości maksymalnej wynoszącej 0,040W/m2K. Jednak z czasem wartość tego parametru będzie jeszcze niższa.
Czynnik decydujący – jakość styropianu
Podczas produkcji styropian przechodzi przez takie etapy, jak: spienianie, sezonowanie i blokowanie.
- Podczas pierwszego etapu bardzo ważna jest jakość wykorzystywanego surowca, czyli polistyrenu i jego ilość. Do tego dochodzą dodatkowe odpady z poprzedniej produkcji. Im więcej pozostałych ścinek, tym gorsza będzie jakość styropianu. Dzięki odpowiedniej ilości głównego surowca kulki polistyrenu nie będą się od siebie oddzielać, a to wpłynie na wysoką spoistość styropianu.
- Drugi etap nazywany sezonowaniem polega na odłożeniu bloków styropianu do silosów z prawidłową cyrkulacją powietrza. Dzięki temu do wnętrza surowca przenika powietrze, co zapewnia blokom stabilność. Każdy producent, który ceni sobie wysoką jakość swojego towaru powinien być wyposażony w odpowiednie miejsce do sezonowania bloków.
- Ostatnim etapem jest blokowanie, a inaczej cięcie styropianu na płyty.
Zanim zdecydujesz się na konkretny styropian, w pierwszej kolejności sprawdź jego jakość. Jeżeli będzie się kruszył, łamał lub będzie odkształcony, oznacza to, że jego jakość jest niska.
Styropian – różne zastosowania
Producenci styropianu prezentują różne możliwe sposoby jego wykorzystania. Najczęściej dostępne są styropiany do podłóg, ścian, dachów i fundamentów. Stanowi to jednak dość uproszczone nazewnictwo, ponieważ np. styropiany do ocieplenia ścian nie posiadają takich samych parametrów. Jeżeli widzisz, że obok siebie leżą styropiany o tym samym przeznaczeniu, ale różnią się cenowo, to prawdopodobnie ten droższy, będzie posiadał wyższą jakość. Styropian musi być odpowiednio dobrany do konkretnego zastosowania, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie zaoferować Ci odpowiednią izolację termiczną. Jeżeli wybierasz styropian do ocieplenia ścian budynku, musisz wziąć pod uwagę współczynnik lambda i wskaźnik wytrzymałości na rozciąganie (TR). W przypadku, gdy szukasz styropianu np. do garażu dla samochodów, powinieneś kierować się nie tylko wskaźnikiem lambda, ale również parametrem mówiącym o naprężeniach ściskających, które mają duży wpływ na twardość. Pamiętaj, że im niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym lepsze są parametry wytrzymałościowe danego styropianu.
Producenci styropianu – opinie
Zawsze zanim zdecydujesz się na jakikolwiek styropian, sprawdź opinie o producencie. Jeżeli trafiłeś na styropian producenta, który specjalizuje się głównie w produkcji tego surowca i długo utrzymuje się na rynku budowlanym, to raczej oznacza to, że jest dobry w tym co robi.
Styropian – cena
Ostatni element, którego nie sposób pominąć podczas wyboru styropianu. Stanowi on, dla wielu osób, jeden z najważniejszych parametrów podczas zakupów. Jednak z pewnością nie powinno się kierować tylko tą wartością. Zwróć uwagę na to, kiedy styropian jest najdroższy – oczywiście w okresie wiosenno-letnim. Może więc warto zainwestować w ten sam styropian, ale kupując go zimą za niższą kwotę? Nie warto decydować się na tani styropian w okresie letnim, ponieważ to wcale nie generuje oszczędności. Dlaczego? Ponieważ w przyszłości z pewnością odczujesz brak prawidłowej izolacji termicznej i złą jakość, przez np. wysokie rachunki za ogrzewanie i zapadanie się podłogi.
Styropian do ocieplenia domu – podsumowanie
Podsumujmy więc w kilku punktach, na co zwrócić uwagę podczas zakupu styropianu:
- sprawdź, czy na paczce znajdują się informacje takie jak: znak CE, rodzaj styropianu, adres zakładu produkcyjnego, dane producenta,
- gęstość styropianu (im cięższy, tym lepszy),
- spoistość (styropian nie może się kruszyć),
- odporność na ściskanie (im wyższa wartość CS, tym lepiej),
- współczynnik przewodzenia ciepła lambda (im niższy, tym lepiej),
- cena (droższy nie zawsze znaczy lepszy, ale przeważnie tak właśnie jest),
- opinie o producencie.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki właściwemu ociepleniu domu?
- Styropian Arsanit – dlaczego warto?
- Tynk Ceresit silikonowo-silikatowy kolory
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.