Ocieplać czy tynkować? Dylematy po zakupie starego domu
Coraz więcej osób decyduje się na kupno starego domu. Łączy się to jednak z wieloma pracami w tym ocieplaniem i tynkowaniem. Jest to często bardziej opłacalne niż kupno działki i budowanie całego budynku wraz z instalacjami od nowa. Stare domy przykładowo w dużych miastach mają też lepszą lokalizację.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym ocieplić i wykończyć stary dom?
- Co oprócz ścian warto ocieplić w starym domu?
- Jak otynkować stary dom?
Ocieplanie starego domu
Jeśli zdecydowałeś się na około 20-letni budynek lub starszy to konieczne będzie jego ponowne ocieplenie. W starszym budownictwie do termoizolacji budynków używano wełny mineralnej. Po tak długim czasie wełna osuwa się i staje się zleżała. Oprócz tego dawniej grubość warstwy ocieplenia wełną mineralną wynosiła 5 cm. Aktualne standardy wymagają grubości od 10 do 15 cm. Jest to optymalna grubość warstwy ociepleniowej, która nie wpłynie na estetykę budynku i jednocześnie zwiększy Twój komfort cieplny.
Oczywiście oprócz wełny mineralnej masz do wyboru również styropian fasadowy. Jeśli zdecydujesz się na wariant grafitowy, to warstwa ocieplenia będzie niemal niewidoczna. Styropian cieszy się również dużą popularnością z powodu łatwego montażu i niskiej ceny.
Polecane styropiany fasadowe w ofercie renowa24.pl:
- Styropian elewacyjny 22 cm YETICO GAMMA PASSIVE Grafitowy 033
- Styropian elewacyjny 7 cm TERMO ORGANIKA DALMATYŃCZYK lambda 0,044
- Styropian elewacyjny 9 cm MAGNETIC NEO Biały 038
Dlaczego w łazience warto mieć przynajmniej jedno okno?
W przypadku okien to glify oraz parapety najlepiej ocieplić warstwą styropianu o grubości 2 cm. Z powodu nowej warstwy izolacyjnej i zwiększenia grubości elewacji będziesz musiał wymienić parapety na dłuższe.
Docieplenia będą wymagać także:
- stropy
- balkony
- piwnica.
Ocieplanie piwnicy trzeba zacząć od wykopania warstwy w głąb na około 1m. Następnie należy wyłożyć ja styropianem odpornym na wilgoć.
Natomiast płytę balkonową należy ocieplić od spodu styropianem o grubości 10 cm. Górną część ociepl możliwie najgrubszą warstwą. Zwróć uwagę, żeby nie była ona większa niż wysokość progu drzwi balkonowych.
Na sam koniec powyższych prac sprawdź, czy wentylacja w budynku działa odpowiednio. Należy wyeliminować możliwość skraplania się wilgoci.
Jak otynkować stary dom?
Właściwie wykonane ocieplenie będzie gwarantem skutecznego tynkowania. Bez tego narastająca wilgoć sprawi, że już po kilku latach elewacja będzie wymagała kolejnych drogich prac remontowych. Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie wełną mineralną, to wybierz tynk mineralny np. lub silikatowy np. . Z kolei jeśli wybierzesz do termoizolacji budynku styropian, to użyj tynku akrylowego np. .
Jak przygotować stary dom do tynkowania?
- Najpierw trzeba oczyścić ścianę z kurzu i brudu. Najlepiej zrobić to myjką ciśnieniową, która szybko i skutecznie wypłucze wszelkie zabrudzenia, których nie dało się ręcznie usunąć.
- Następnie oceń stan podłoża. Stare ściany często mają liczne pęknięcia a także tynk na nich kruszy się i odpada. Zauważysz to szczególnie w miejscach narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że remont możesz rozpocząć dopiero po dogłębnym zbadaniu konstrukcji i materiałów przez specjalistę. Może się okazać, że ściany będą wymagały wzmocnienia spiralnymi prętami i kotwami. Jeśli pęknięcia nie powstały w wyniku pracy lub osiadania budynk, to można użyć stalowych siatek wzmacniających.
- Po właściwym ociepleniu budynku możesz przejść do tynkowania. Pamiętaj, żeby tynk zagruntować 2 razy po jego położeniu np. gruntem pod tynki akrylowe POLSTYR PRIMAZONE A 20 kg.
Przeczytaj także:
- Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania domu
- Ocieplenie domu: ile kosztuje ocieplanie wełną i styropianem?
- Jaki wybrać styropian podłogowy pod wylewki?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.