Ocieplenie domu: ile kosztuje ocieplanie wełną i styropianem?
Jeśli stoisz właśnie przed wyborem termoizolacji domu, zapewne tak jak nie jedna osoba zastanawiasz się, czy wybrać wełnę mineralną, czy styropian. Są to dwie najczęściej rozważane opcje, choć jest i parę innych metod ocieplania budynków. My skupimy się jednak na dwóch pierwszych. W tym celu warto rozważyć cechy charakterystyczne każdej z nich i wziąć pod uwagę również aspekty finansowe. Poruszone one zostaną w artykule. .
Z artykułu dowiesz się:
Czym ocieplić dom – wełna mineralna czy styropian?
Zarówno wełna mineralna, jak i styropian to rozwiązania najczęściej stosowane do ocieplania budynków. Wytrzymują standardowo 20-25 lat. Jednym z czynników, których kierują się inwestorzy, są ich stosunkowo niskie koszty oraz całkiem poprawne parametry izolacyjne. Pewnego rodzaju oszczędności mogą się też pojawić, gdy sami podejmujemy się zadania ocieplenia naszego domu.
Cechy charakterystyczne wełny mineralnej
Wełna do ocieplania budynków posiada dobrą izolacyjność cieplną i sprężystość. Łatwo ją dopasować do nieregularnych kształtów i narożników. Ponadto jest to materiał paroprzepuszczalny, który pełni jednocześnie funkcję izolatora akustycznego. Jest mało podatna na oddziaływania chemikaliów oraz ogień. Na jej niekorzyść działa jednak stosunkowo duża waga, która wymaga solidnego mocowania do podłoża. Stanowi przez to dość spore obciążenie ściany. Jej nasiąkliwość również nie jest postrzegana pozytywnie, ale można sobie z tym poradzić poprzez np. zastosowanie impregnacji olejem mineralnym. Stosuje się ją w konstrukcjach domów szkieletowych oraz jako ocieplenie domu z bala. Wyróżnić możemy wełnę szklaną, która jest tworem powstałym głównie ze stłuczki szklanej i piasku kwarcowego oraz wełnę skalną, którą tworzy kruszywo kamienne. Ze względu na lepszą izolacyjność cieplną oraz łatwość zastosowania (mniejszy ciężar i elastyczność), właściwości akustyczne korzystniejszą opcją wydaje się ta pierwsza, czyli wełna szklana. Jeśli chodzi natomiast o wełnę skalną, to ma ona lepszą wytrzymałość na ściskanie.
Zalety i wady styropianu
Biorąc pod uwagę łatwość montażu i koszt, duża ilość inwestorów skłania się ku wyborowi styropianu jako izolatora. Ma on też dość dobre parametry przenikania ciepła U ścian zewnętrznych. Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) decyduje o konieczności zastosowania styropianu określonej grubości i wpływa na ostateczny bilans energetyczny domu. Jest materiałem nienasiąkliwym i odpornym na działanie wilgoci, dzięki czemu nie ma ona wpływu na jego właściwości termoizolacyjne. Oczywistym atutem jest też mała waga w porównaniu do wełny. Płyty styropianowe mają różną grubość. Najczęściej stosowanym jest ten o grubości minimum 15 cm. Niestety jest to materiał o bardzo słabej odporności na ogień i wysokie temperatury. Parametry akustyczne są również znacznie mniejsze, aniżeli w przypadku wełny mineralnej. Jedną z lepszych obecnie na rynku jego odmian jest styropian grafitowy, który jest twardy i skuteczniej chroni przed utratą ciepła (współczynnik λ wynosi od 0,031 – 0,033 W (m*K)).
Wełna mineralna vs styropian – porównanie kosztów
Ceny wełny mineralnej oraz styropianu są różne w zależności od cech szczegółowych zastosowanego materiału i regionu. Zasadniczo jednak koszt montażu płyt styropianowych jest łatwiejszy, a co za tym idzie tańszy. Płyty styropianowe montujemy poprzez przymocowanie ich do ściany przy użyciu kołków i kleju oraz pokryciu siatką namoczoną w kleju, podczas gdy montaż znacznie cięższej wełny wymaga zastosowania drewnianego rusztu oraz niezwykłej precyzji.
Dla porównania wysokości kosztów posłużymy się orientacyjnym przykładem wyceny prac termoizolacji obu sposobów ocieplenia elewacji dla budynku do 300 m² dla wybranych województw. Tabela przedstawia wyniki dla styropianu - 15 cm oraz wełny mineralnej o tej samej grubości. W kosztach uwzględniono osobno ceny robocizny z materiałem oraz samej robocizny. Brano od uwagę najniższą ofertę z danego regionu i najwyższą, stąd ceny wyrażone są w przedziałach.
- Ocieplenie budynku (tylko robocizna) zł/ m² Ocieplenie budynku (materiał + robocizna) zł/ m² WOJEWÓDZTWO STYROPIAN WEŁNA MINERALNA STYROPIAN WEŁNA MINERALNA dolnośląskie 56,14 - 66,48 72,39 - 85,69 162,52 - 185,33 193,05 - 222,75 wielkopolskie 57,62 - 65,01 72,39 - 79,78 171,07 - 192,46 222,75 - 237,60 pomorskie 53,19 - 59,84 72,39 - 82,74 169,65 - 185,33 218,29 - 234,63
Jak widać, wycena w przypadku wełny mineralnej jest każdorazowo wyższa. Przykłady potwierdzają zatem wcześniej wysunięte wnioski związane z przewagą cenową na korzyść styropianu. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż podlegają one ciągłym zmianom, które są w dużej mierze uzależnione od kondycji rynkowej w danym momencie.
Pamiętajmy, aby kierując się wyborem ocielenia dla naszego domu, brać pod uwagę nie tylko koszty, ale i inne parametry, które mogą mieć znaczenie w odniesieniu do sytuacji obecnej, ale także i naszego komfortu w przyszłości.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.