Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania domu
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Inwestujemy w nie sporo czasu i ogrom środków pieniężnych, które często stanowią oszczędności naszego życia. Chcemy mieszkać w komfortowych warunkach i staramy się dbać o każdy szczegół naszej budowy. Niezwykle ważnym jej etapem jest odpowiednia termoizolacja. Jak się niestety okazuje ogrom błędów, popełnianych podczas zakładania ocieplenia, może znacznie ograniczyć naszą satysfakcję. Z jakimi błędami mamy najczęściej do czynienia, dowiesz się z artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie są najważniejsze błędy popełniane podczas ocieplania domu?
- Brak właściwego projektu termomodernizacji – aby nasz dom mógł w pełni cieszyć komfortem, ważną kwestią już na samym początku jest poprawna analiza cieplno-wilgociowa przegród zewnętrznych. W związku z nowymi wytycznymi budowlanymi, które obowiązują od początku roku 2021, decydując się na ocieplenie domu, musimy brać pod uwagę i nowo narzucone standardy. Może się okazać, iż nawet niedawno budowane domy, obecnie ich już nie spełniają i wymagają modernizacji termicznej poprzez np. zastosowanie dodatkowej warstwy ocieplenia na dotychczas istniejącej. Warto oprzeć się tu o ekspertyzy specjalistów, którzy będą w stanie ocenić poszczególne parametry naszego ocieplenia i zaproponować najlepsze rozwiązania.
- Nieodpowiednie przygotowanie podłoża – ocieplenie domu powinno poprzedzać właściwe przygotowanie podłoża. W ramach tych czynności należy: oczyścić powierzchnię ścian z brudu i luźnych części; usunąć pleśń, grzyby, mech, plamy itp.; skuć wystające elementy nierówno położonego tynku; zastosować zaprawy gruntujące w przypadku, gdy podłoże jest słabej jakości bądź kruche. Właściwie przygotowane ściany odwdzięczą się trwałym mocowaniem ocieplenia.
- Wprowadzanie zmian w trakcie prac dociepleniowych – niestety często wprowadzane zmiany na etapie wykonawstwa mogą powodować różnego rodzaju komplikacje. Wszelkie modyfikacje powinny być uzgodnione z autorem projektu termomodernizacyjnego.
- Niewłaściwa kolejność robót – trzeba pamiętać, iż w pierwszej kolejności nakłada się klej, a następnie zatapia w nim siatkę. Warto zagruntować powierzchnię z siatką, zanim nałożymy tynk cienkowarstwowy. W przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z prześwitami koloru kleju i nierówną powierzchnią elewacji, a w dalszej konsekwencji nawet z odpadaniem tynku po kilku latach.
- Nieodpowiednie mocowanie izolacji – oprócz niestarannego położenia kleju, możemy się spotkać z nieodpowiednim doborem elementów niezbędnych do mocowania, takich jak kołki lub kotwy słabej jakości, lub o źle dobranych parametrach. Musimy pamiętać, iż właściwa ich głębokość w warstwie nośnej wynosi minimum 5 cm. Ponadto zdarza się, iż niektórzy „fachowcy” pozostawiają szczeliny między płytami ocieplenia, co przyczynia się do powstania mostków termicznych. Zapobiegnięciu ich powstania może służyć stosowanie systemu mijankowego (izolacja składa się z 2 warstw, których styki są przesunięte względem siebie) lub płyt o frezowanych krawędziach. Warto pamiętać też o odpowiednim wzmocnieniu stref przy krawędzi budynku, które są bardziej narażone np. na oddziaływanie silnego wiatru. Dużym błędem może się też okazać brak listwy startowej, przez co narażamy nasz dom na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz gryzoni i ptaków.
- Nieodpowiedni dobór i ułożenie siatki tynkarskiej – siatkę zbrojeniową powinno się układać na zakładkę (ok. 10 cm), pamiętając o diagonalnym jej ułożeniu w narożach okien i drzwi. W przeciwnym wypadku może dochodzić do ukośnych pęknięć w tych miejscach. Dobierając siatkę tynkarską powinniśmy odpowiednio uwzględnić jej gramaturę i rozmiary. Najlepiej, aby była ona częścią kompletnego systemu ociepleń wybranego producenta.
- Brak zabezpieczenia izolacji przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych – w przypadku zastosowania płyt styropianowych należy pamiętać o ich zabezpieczeniu przed negatywnym wpływem promieniowania UV, które sprawia, iż ulegają one niszczeniu. Szczególnie w przypadku zastosowania styropianu grafitowego, który się mocno nagrzewa, co może doprowadzić do odkształceń płyt podczas ich przyklejania. Pozostawienie zaś wełny mineralnej w warunkach dużej wilgotności i opadów może doprowadzić do jej znacznego uwilgotnienia i braku skuteczności.
- Nieprzestrzeganie przerw technologicznych – fachowa ekipa musi znać wytyczne i co do kwestii, w których należy odczekać z kontynuacją prac (np. zachowanie odstępu ok. 24h od momentu przyklejenia płyt do ich kołkowania), jak i czynności, które powinny następować bez odstępów, kolejno po sobie (np. nałożenie warstwy zbrojącej na styropian).
- Niestosowanie się do zaleceń producenta materiałów budowlanych – duża ilość producentów oferuje kompletne systemy ociepleniowe, w skład których wchodzą gotowe zestawy elementów niezbędnych dla prawidłowego przeprowadzenia prac termoizolacji. Jeśli decydujemy się na inne opcje, zawsze warto dokładnie się zorientować, jakie są wskazania i przeciwwskazania korzystania z danego produktu.
Jak widać, ilość błędów, które można popełnić podczas termomodernizacji naszego budynku, jest naprawdę duża. Warto zatem wyposażyć się w wiedzę, która pozwoli nam ich uniknąć i tym samym przyczyni się do oszczędności oraz zadowolenia z efektu prac budowalnych.
Prawidłowa renowacja tynków strukturalnych
Styropian Knauf czy Termo Organica
Zainteresowany styropianami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta styropianów na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.