t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien

2021-12-10
Najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien



Montaż okien dachowych powinien być przeprowadzony bardzo starannie. Tylko wtedy można mieć pewność, że będą nie tylko szczelne, ale także będą doskonale trzymać ciepło. Warto również mieć na uwadze, że prawidłowo zamontowane okna dachowe będą bezpieczne dla użytkowników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełnienie choćby jednego błędu podczas montażu okna dachowego może sprawić, że ich marzenia o komfortowym, funkcjonalnym i przytulnym poddaszu mogą lec w gruzach. Jeżeli zastanawiasz się jakie najczęstsze błędy są popełniane przy montażu okien, przeczytaj nasz artykuł.



Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne okna dachowego?
  2. Jaki wpływ na poddasze będzie miało błędne wykończenie szpalet?
  3. Dlaczego zawsze należy dostosować wielkość okna do konstrukcji dachu?
  4. Dlaczego stosowanie się do instrukcji producenta jest niezwykle ważne?


sypialnia z zamontowanymi oknami dachowymi

Dlaczego warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne okna dachowego?

Poddasze, które zaadaptowano na użytkowe, zawsze powinno spełniać określone warunki. Najważniejszym jest przede wszystkim termoizolacyjność. Wielu osobom wydaje się, że to, jakie okna dachowe wybiorą, nie ma najmniejszego znaczenia. Okazuje się jednak, że w tym wypadku nie jest to prawda. Każdy, kto nosi się z zakupem okien dachowych, powinien wiedzieć, że od 1 stycznia 2021 roku po raz kolejny zmieniły się przepisy dotyczące norm termoizolacyjnych dla okien dachowych. Obecnie, zgodnie z normami unijnymi, aby mówić o domu energooszczędnym, okna dachowe powinny mieć współczynnik U(w) równy lub niższy niż 1,1 [W/m2K]. Pozwala to na duże oszczędności, jeśli chodzi o ogrzewanie poddasza. Okna, które cechuje wyższy współczynnik łatwiej przewodzą ciepło, co sprawia, że znajdujące się na poddaszu pomieszczenia szybciej się nagrzewają latem i wychładzają zimą. Dlatego też tak istotne jest, aby okna dachowe miały niski współczynnik, który pozwoli zaoszczędzić na energii, a także sprawić, aby na poddaszu zawsze panowała komfortowa temperatura. Doskonałym wyborem mogą okazać się w tym wypadku okna dachowe DAKEA Ultima Energy.

montaż okien dachowych przez fachowca

Jaki wpływ na poddasze będzie miało błędne wykończenie szpalet?

Szpalety inaczej nazywane glifami to powierzchnia obróbek wewnętrznych, które znajdują się tuż przy otworze okiennym. Choć nie jest to element okna dachowego, ich kształt i prawidłowy montaż ma ogromny wpływ na prawidłowy obieg powietrza na poddaszu. Obecnie glify, które znajdują się na dole okien dachowych powinno wykańczać się pionowo (czyli prostopadle do podłogi), a te, które znajdują się na górze poziomo (równolegle do znajdującej się na poddaszu podłogi). Taka obróbka sprawia, że po zamontowaniu pod oknem grzejnika, wydostające się z niego powietrze może swobodnie ogrzewać całe okno dachowe. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że na oknie nie gromadzi się wilgoć, dzięki czemu użytkownik może mieć pewność, że w dłuższej perspektywie czasu przy oknie nie pojawi się pleśń.

Dlaczego zawsze należy dostosować wielkość okna do konstrukcji dachu?

Jednym z najważniejszych aspektów, o jakim nie można zapomnieć podczas montażu okien dachowych, jest ich prawidłowy rozmiar. Okazuje się, że nie może być dowolny, jakby mogło się wydawać. Decydując się na okna dachowe należy pamiętać o tym, że ich wysokość powinna być ściśle powiązana z kątem nachylenia dachu — im kąt jest wyższy, tym niższe powinno być okno dachowe. i odwrotnie — im niższy kąt nachylenia dachu, tym wyższe powinno być okno. Tylko wtedy można mieć pewność, że pomieszczenia znajdujące się na poddaszu zapewnią odpowiednie doświetlenie poddasza i wystarczającą widoczność.

Kolejnym błędem, który często popełnia się przy montażu okien dachowych jest z pewnością niedostosowanie szerokości okna do rozstawu krokwi znajdujących się na dachu. Tego rodzaju działanie wymusza wprowadzenie zmian w konstrukcji dachu, przez co konieczne jest wydłużenie czasu prac dekarskich.

pokój dziecięcy z prawidłowo zamontowanymi oknami dachowymi

Dlaczego stosowanie się do instrukcji producenta jest niezwykle ważne?

Każdy producent, który oferuje Klientom okna dachowe i dedykowane im akcesoria ma swoje rozwiązania, które mają znacznie ułatwić montaż określonych produktów. W związku z tym do każdego okna dachowego zawsze dołączona jest instrukcja montażu. Warto mieć na uwadze, że zawsze należy przestrzegać zamieszczonych w dokumencie wskazówek. Czasami dochodzi bowiem do tego, że dekarze tego nie robią.

Instrukcja obsługi jest niezwykle istotna, szczególnie jeśli użytkownik chce poprawnie i w bezpieczny sposób zamontować okno dachowe. Okazuje się, że źle przeprowadzone prace dekarskie mogą nie tylko spowodować uszkodzenie okien dachowych (co może skutkować nawet koniecznością ich wymiany), ale także spowodować, że producent nie uzna złożonej reklamacji. Co więcej, użytkownik zły montaż okna może zauważyć dopiero po pewnym czasie, przez co ewentualne poprawki w montażu mogą być znacznie utrudnione.

Do najczęściej popełnianych błędów montażowych, jeśli chodzi o okna dachowe należą:

  • pominięcie montażu górnej rynienki odwadniającej okna lub jej nieprawidłowa instalacja;
  • nieprawidłowy montaż wkrętów w czasie montażu kołnierza uszczelniającego;
  • nieumiejętna obróbka poszycia dachowego;
  • brak stosowania kołnierza wykonanego z folii paroprzepuszczalnej;
  • niedokładne uzupełnienie miejsc wokół ramy okiennej materiałem termoizolacyjnym.

ośnieżone okna dachowe



Okno dachowe montaż - sprawdź więcej informacji

Przeczytaj także:






 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
Wszytko ok
pixel