Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu?

2020-07-03
Jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu?

Remont domu często wymaga radykalnych zmian. Jedną z nich z pewnością będzie dostosowanie poddasza do warunków mieszkalnych. Osoby, które mają taki plan, a nie miały wcześniej okien dachowych, będą musiały je zamontować. Jak to zrobić? Czy taki montaż wymaga zezwolenia?

Montaż okna dachowego w istniejącej połaci nie musi być trudnym zadaniem. Mając na uwadze fakt, że nie każdy inwestor indywidualny wie, jak to zrobić, dziś przedstawimy instrukcję montażu krok po kroku.

Co warto wiedzieć o starym dachu?

Zanim rozpoczniecie poszukiwanie okien dachowych, warto, abyście zapoznali się z budową dachu, w którym mają zostać zamontowane wspomniane produkty. Przyglądając się starym dachom, można zauważyć, że rozstaw krokwi wynosi między 70 a 90 cm. Decydując się zatem na potrójne zespolenia, trzeba pamiętać o tym, aby okna były symetrycznie rozmieszczone.

montaż okna dachowego w istniającym dachu, montaż okien dachowych w istniejącym dachu, jak zamontować okno dachowe, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu

Choć montując okno w starych dachach rzadko trzeba ingerować w więźbę, zdarzają się sytuacje, w których ciężko trafić w miejsce pomiędzy krokwiami, na których powinno oprzeć się okno dachowe. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy produkt montowany jest w bardzo starych dachach, gdzie krokwie zostały rzadko rozstawione. Borykając się z taką sytuacją dobrze jest zastosować tzw. wymiany. Dzięki nim bez problemu będzie można zamontować ościeżnicę okienną.

Decydując się na montaż okien dachowych w stosunkowo nowym poszyciu można spodziewać się, że rozstaw krokwi będzie zbliżony do wielkości proponowanych przez producentów okien dachowych, dzięki czemu instalacja przebiegnie bez komplikacji.

Czy montując okna dachowe w istniejącym dachu należy mieć pozwolenie?

Chcąc zamontować okna dachowe w starym dachu, należy mieć na uwadze, że adaptacja nawet niewielkiego poddasza, a co za tym idzie — instalacja okien dachowych w połaci, wymaga pozwolenia na budowę, ponieważ wiąże się to ze zmianą użytkowania przestrzeni. Zanim zatem zaczniecie cokolwiek montować w połaci dachu, warto zapoznać się z obecnie obowiązującymi przepisami. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

montaż okna dachowego w istniającym dachu, montaż okien dachowych w istniejącym dachu, jak zamontować okno dachowe, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu

Montaż okna — najistotniejsze sprawy

Pierwszą i najistotniejszą sprawą jest tak naprawdę ustalenie, gdzie ma znajdować się nowe okno dachowe. Aby dobrze wybrać miejsce, dobrze jest zapoznać się z planami więźby dachowej. Jeżeli nie posiadam takich dokumentów, sprawdzenie budowy tego elementu warto powierzyć konstruktorom lub firmie, która na co dzień zajmuje się budową dachów oraz montażem okien dachowych. Tylko wtedy można mieć pewność, że okna dachowe zostaną prawidłowo rozmieszczone. Taki krok warto poczynić mając do czynienia ze starą konstrukcją.

Montaż okna dachowego krok po kroku

Wiedząc już, w którym miejscu zostanie zamontowane okno, można przystąpić do jego instalacji. Aby ta przebiegała prawidłowo, należy stosować się do kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią wielkość okna. Najlepiej, aby wielkość ościeżnicy była mniejsza o około 5 cm, niż rozstaw krokwi, wówczas nie trzeba będzie ingerować w konstrukcję dachu. Jeżeli okaże się, że jest inaczej, okno można zamontować do łat albo wykorzystać wspomniane wyżej wymiany.

montaż okna dachowego w istniającym dachu, montaż okien dachowych w istniejącym dachu, jak zamontować okno dachowe, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu

Ustalając wysokość montażu okna w połaci dachu, należy wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Jest to o tyle istotne, że montując okno zbyt blisko lub zbyt daleko pokrycia dachowego, można uszkodzić kołnierz uszczelniający. Umieszczając okno dachowe, należy osadzić je nad całym szeregiem dachówek oraz nad zakładem poziomym, który łączy arkusze pokrycia. Montując okno dachowe należy zwrócić uwagę, czy pokrycie jest płaskie, czy profilowane. Jeśli będzie profilowane, podczas instalacji okna dachowego trzeba ściąć krawędź dachówki lub sklepać jej górny brzeg. W przeciwnym razie w zagłębieniu będzie się zbierała woda, co doprowadzi do przeciekania dachu przy oknie.

Jak zamontować okno dachowe w istniejącej już wnęce okiennej przedstawia film jednego z producentów — firmy VELUX:

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-05
:)
2021-08-15
Sprawneidobrze
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel