Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż okna dachowego w istniejącym dachu - Jak zamontować?

2020-07-03
Montaż okna dachowego w istniejącym dachu - Jak zamontować?

Remont domu często wymaga radykalnych zmian. Jedną z nich z pewnością będzie montaż okna dachowego, dzięki któremu można dostosować poddasze do warunków mieszkalnych. Jak to zrobić? Czy okna dachowe można montować bez zezwolenia?
Montaż okna dachowego w istniejącym dachu nie musi być trudnym zadaniem. Mając na uwadze jednak fakt, że nie każdy inwestor indywidualny wie, jak to zrobić, dziś przedstawimy instrukcję montażu krok po kroku.

Co warto wiedzieć o starym dachu?

Przed rozpoczęciem poszukiwań okien dachowych warto zapoznać się z budową dachu, w którym mają zostać zamontowane wspomniane produkty. Przyglądając się starym dachom, można zauważyć, że rozstaw krokwi wynosi między 70 a 90 cm. Decydując się zatem na wstawianie okien dachowych z potrójnym zespoleniem, trzeba pamiętać o tym, aby były symetrycznie rozmieszczone.

montaż okna dachowego w istniającym dachu, montaż okien dachowych w istniejącym dachu, jak zamontować okno dachowe, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu

Choć montaż okna dachowego w starym dachu rzadko wiąże się z koniecznością ingerencji w więźbę, zdarzają się sytuacje, w których ciężko trafić w miejsce pomiędzy krokwiami, na których powinno oprzeć się okno dachowe. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy produkt montowany jest w mającej wiele lat połaci dachowej, gdzie krokwie zostały rozstawione rzadko. Borykając się z taką sytuacją, dobrze jest zastosować tzw. wymiany. Dzięki nim bez problemu zamontujesz ościeżnicę okna dachowego w istniejącym dachu.

Decydując się na okno dachowe i jego montaż w stosunkowo nowym poszyciu można spodziewać się, że rozstaw krokwi będzie zbliżony do wielkości proponowanych przez producentów okien dachowych. Dzięki temu instalacja przebiegnie bez komplikacji.

Czy montując okna dachowe w istniejącym dachu, należy mieć pozwolenie?

Chcąc zamontować okna dachowe w starym dachu, należy mieć na uwadze, że adaptacja nawet niewielkiego poddasza wiąże się to ze zmianą sposobu użytkowania przestrzeni. Co za tym idzie — montaż okna dachowego w istniejącym dachu z blachy, blachy trapezowej czy blachodachówce, wymaga pozwolenia na budowę. Zanim zatem zaczniecie cokolwiek instalować w połaci dachu, warto zapoznać się z obecnie obowiązującymi przepisami. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

montaż okna dachowego w istniającym dachu, montaż okien dachowych w istniejącym dachu, jak zamontować okno dachowe, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu

Montaż okna — najistotniejsze sprawy

Jak zamontować okno dachowe? Pierwszą i najistotniejszą sprawą jest tak naprawdę ustalenie, gdzie ma się ono znajdować. Aby dobrze wybrać miejsce, warto zapoznać się z planami więźby dachowej. Jeżeli nie posiadamy takich dokumentów, sprawdzenie budowy tego elementu warto powierzyć konstruktorom lub firmie, która na co dzień zajmuje się budową dachów i wie jak wstawić okno dachowe. Tylko wtedy można mieć pewność, że zostaną one prawidłowo rozmieszczone. Taki krok warto poczynić zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze starą konstrukcją.

Montaż okna dachowego krok po kroku

Wiedząc już, w którym miejscu zostanie zamontowane okno, można przystąpić do jego instalacji. Aby ta przebiegała prawidłowo, należy stosować się do kilku istotnych zasad.

Jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią wielkość okna. Najlepiej, aby wielkość ościeżnicy była mniejsza o około 5 cm, niż rozstaw krokwi, wówczas nie trzeba będzie ingerować w konstrukcję dachu. Jeżeli okaże się, że jest inaczej, okno można zamontować do łat albo wykorzystać wspomniane wyżej wymiany.

montaż okna dachowego w istniającym dachu, montaż okien dachowych w istniejącym dachu, jak zamontować okno dachowe, jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu

Ustalając wysokość montażu okna dachowego, należy wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Jest to o tyle istotne, że montując okno zbyt blisko lub zbyt daleko pokrycia dachowego, można uszkodzić kołnierz uszczelniający. Umieszczając okno dachowe, należy osadzić je nad całym szeregiem dachówek oraz nad zakładem poziomym, który łączy arkusze pokrycia. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy pokrycie jest płaskie, czy profilowane. Jeśli będzie profilowane, podczas wstawiania okna dachowego w gotowym dachu trzeba ściąć krawędź dachówki lub sklepać jej górny brzeg. W przeciwnym razie w zagłębieniu będzie się zbierała woda, co doprowadzi do przeciekania dachu przy oknie.

Podczas montażu okna dachowego zwróć też uwagę na akcesoria do okien oferowane przez nasz sklep budowlany.

To jak prawidłowo zamontować okno dachowe w istniejącej już wnęce okiennej można zobaczyć w filmie jednego z producentów. Zobacz instruktaż od firmy VELUX:

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-10
Wszystko jak trzeba
2021-12-02
Wszystko ok.
pixel