Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania dachu?
Aby dom był komfortowy i nie generował niepotrzebnie strat ciepła, koniecznie trzeba ocieplić jego dach. Element ten jest szczególnie narażony na złe warunki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg, czy promieniowanie UV oraz wiatr. Jeżeli zatem chcemy, aby przez wiele lat chronił nas w prawidłowy sposób, nie pozostaje nic innego, jak dobrze go ocieplić. A jeśli o tym mowa — na co warto zwrócić uwagę podczas wykonywania tej czynności?
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy ocieplać dach, a kiedy sam sufit?
- Dlaczego najczęściej wybieranym materiałem ociepleniowym na dach jest wełna?
- Jak prawidłowo — krok po kroku — wykonać prawidłowe ocieplenie dachu?
Zmiany klimatyczne, jakie w naszym kraju są nieuniknione powodują, że jeśli nie zabezpieczysz dobrze konstrukcji dachu, z czasem będziesz musiał liczyć się nie tylko ze stratami ciepła, ale również z koniecznością jej wymiany. Dlatego też tak istotne jest, aby dobrze wykonać to zadanie. Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę podczas ocieplania dachu? Wszelkie istotne informacje na ten temat podajemy poniżej. Zapoznaj się z nimi, a wspomniane prace przestaną być dla Ciebie tajemnicą.
Kiedy ocieplać dach, a kiedy sam sufit?
Stosując powszechną praktykę dach należy ocieplić tylko wtedy kiedy drugie piętro domu lub samo poddasze będzie zamieszkiwane. Jeżeli jednak poddasze jest nieużytkowe, a miejsce na nim przeznaczone na przysłowiowy strych, wówczas warto zwrócić uwagę nie na sam dach, ale na dokładną izolację sufitu. Dlaczego? Ponieważ ciepło unosi się do góry, co w konsekwnecji oznacza, że jeśli będzie on pozbawiony choćby najmniejszych pęknięć, można mieć pewność, że nie dojdzie do strat ciepła.
Dlaczego najczęściej wybieranym materiałem ociepleniowym na dach jest wełna?
Przyglądając się pracom dociepleniowym na dachu, nie sposób nie zauważyć, że najczęściej wybieranym produktem w tym wypadku jest wełna mineralna. Użycie jej powoduje znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w budynku, a tym samym mniejsze rachunki.
Co więcej, poza mniejszymi rachunkami właściciel budynku stosuje materiał izolacyjny, które spełnia normy ekologiczne oraz normy zrównoważonego rozwoju. Dla środowiska oznacza to podwójną korzyść.
Decydując się na użycie wełny mineralnej trzeba mieć na uwadze, że na rynku dostępne są dwa rodzaje tego materiału: wełna skalna i szklana. Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma materiałami to surowiec, z jakiego je wykonano oraz technologia ich produkcji.
Wielu wykonawców do izolacji dachu wykorzystuje wełnę skalną, która jest powszechnym rozwiązaniem, jakie stosują projektanci i wykonawcy. Co więcej, jest to materiał niepalny, czyli w 100% bezpieczny dla użytkowników. Niestety minusem wykorzystania tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt prac izolacyjnych oraz fakt, że wykonawcy ocieplenia muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Okazuje się bowiem, że jeśli wełna skalna zostanie źle położona na dachu, będzie miała słabe parametry szczelności. Nie można zatem popełnić nawet najmniejszego błędu.
Pianka poliuretanowa do izolacji sufitu
Kolejnym materiałem, który jest chętnie stosowany przez specjalistów od ocieplania, jest pianka poliuretanowa. Jej cena zależy w dużej mierze od gęstości wybranego produktu. Zależy Ci na zastosowaniu produktu najwyższej jakości? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt piankowych, które mają frezowane krawędzie. Takie połączenie płyt sprawi, że otrzymasz doskonałą termoizolację sufitu.
Największą zaletą płyt jest to, że można dzięki nim stworzyć maksymalnie szczelne ocieplenie. Co więcej właściwości produktu sprawiają, że porównując ją z wełną skalną, już dwukrotnie cieńsza warstwa pozwala na uzyskanie szczelnego ocieplenia. Warto również mieć na uwadze, że produkt jest bardzo trwały, a na jego działanie nie trzeba długo czekać. Mankamentem tego rozwiązania może okazać się fakt, że do jego zastosowania wymagana jest najnowszego sprzętu oraz wykwalifikowanych pracowników. Co więcej ma także gorsze parametry, jeśli chodzi o palność niż wełna skalna.
Jak prawidłowo — krok po kroku — wykonać prawidłowe ocieplenie dachu?
Jeżeli chcesz dobrze ocieplić dach, musisz wiedzieć, że na tych pracach nie można oszczędzać. Dach to miejsce, które jest poddawane szczególnym warunkom klimatycznym. Dlatego też wybierając odpowiedni materiał izolacyjny, zawsze w pierwszej kolejności myśl o jakości, a dopiero o kosztach.
A na co jeszcze poza materiałem izolacyjnym zwrócić uwagę podczas ocieplania dachu? Warto skupić się na tym, jak prawidłowo wykonać jego ocieplenie. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, do których należą:
- Wymierzenie rozstawu krokwi, dzięki czemu możliwe będzie docięcie materiału izolacyjnego, np. wełny Rockwool.
- Dopasowanie wybranego materiały tak, by poszczególne części były szersze o około 2 cm niż odległość pomiędzy krokwiami.
- Ułożenie pierwszej warstwy materiały na tzw. wcisk. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, aby materiał dobrze przylegał nie tylko do siebie, ale również do konstrukcji dachu.
- Montaż rusztu stalowego do krokwi i przykręcenie do niego profili nośnych.
- Stworzenie podparcia pierwszej warstwy za pomocą resztek wełny Rockwool, które umieszcza się na listwach.
- Ułożenie drugiej warstwy pod krokwiami, dzięki czemu możliwe będzie zlikwidowanie mostków termicznych.
- Montażu folii paroizolacyjnej.
Przeczytaj także:
- Izolacja fundamentów i piwnic
- ABC izolacji poddasza
- Styropian grafitowy czy wełna mineralna — który materiał dociepleniowy wybrać?
Zapoznaj się z bogatą ofertą materiałów budowlanych dostępnych na renowa24.pl!!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.