Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż okna połaciowego - jak to zrobić?

2021-12-12
Montaż okna połaciowego - jak to zrobić?

 

 

Profesjonalny montaż okien wykonują dekarze. Szczególną dokładnością muszą wykazać się przy wypoziomowaniu okna połaciowego, położeniu izolacji dookoła ramy okiennej, montaż kołnierza paroprzepuszczalnego i kołnierza uszczelniającego. Odpowiednio wykonany montaż okna połaciowego zapewni Wam komfortowe i bezproblemowe korzystanie z poddasza.

  
  

 

Z artykułu dowiesz się o:

  1. Jak zamontować okno do krokwi lub łat
  2. Jak połączyć okno z membraną dachową
  3. Jak wypoziomować okno dachowe
  4. Jak zainstalować kołnierz uszczelniający

 

Montaż okna dachowego do krokwi lub łat

Okna połaciowe montuje się przy użyciu kątowników  montażowych, które są dołączone do zestawu okna dachowego. Mocuje się je wkrętami do łat montażowych, których szerokość powinna wynosić od 4 do 5 cm. Można przykręcić je również do samej krokwi.

Jeśli Wasz dom został niedawno wybudowany, to rozstaw krokwi na poddaszu jest tak zaprojektowany, żeby można było pomiędzy nimi w łatwy sposób wstawić okno. Przed termoizolacją i wykończeniem poddasza dekarze montują okna połaciowe od razu z układaniem pokrycia dachowego.

montaż okna dachowego przez dekarza

Łączenie okna połaciowego z membraną dachową

Dach powinien być pokryty paroprzepuszczalną membraną albo innym rodzajem izolacji wstępnego krycia przed montażem okien. Najczęściej spotkacie się z ostatecznym pokryciem dachowym za wyjątkiem miejsca, w którym ma znajdować się okno. Do powierzchni, na której ma znajdować się okno zazwyczaj nie montuje się łat dachowych. Jeśli jednak zostały one przybite wcześniej, to należy je usunąć. Tak samo membranę dachową w miejscu, w którym ma się znajdować okno trzeba wyciąć i pozostawić zapas pozwalający wywinięcie jej na łaty.

regulacja okna połaciowego

Poziomowanie okna połaciowego

Ościeżnica okna dachowego musi być niezwykle precyzyjnie wypoziomowana na łatach. W przeciwnym razie okno dachowe będzie otwierać się w niewłaściwy sposób. Żeby sprawdzić, czy ostateczne ułożenie okna jest odpowiednie, należy na moment umiejscowić skrzydło w ościeżnicy. Następnie sprawdźcie czy szczeliny pomiędzy fragmentami okna leżą równolegle. Żeby wyprostować nierówności należy użyć podkładek pod kątowniki montażowe. Przestrzeń, która znajduje się między ramą a łatami należy ocieplić wokółokienną ramą izolacyjną. Jest ona wykonana ze spienionego polietylenu i dopasowana do wymiarów okna dachowego. 

Kolejnym krokiem jest montaż folii przeciwwilgociowej wokół Waszego okna połaciowego. Swoim wyglądem przypomina harmonijkę. Możecie również użyć tradycyjnej izolacji przeciwwilgociowej i szczelnie połączyć ją z membraną dachową.

przykręcanie elementów okna dachowego

Instalacja kołnierza uszczelniającego

Ostatnim krokiem w montażu okna połaciowego jest założenie kołnierza uszczelniającego. Musi on odpowiadać wysokości pokrycia dachowego a także jego rodzajowi. Jeśli Wasz dach jest pokryty wysoką dachówką lub blachodachówką, to kołnierz dachowy musi mieć specjalny fartuch. Należy go dokładnie uformować i dopasować jego kształt do właściwie przyciętych dachówek. Kołnierz dachowy na górze ma listwę, której zadaniem jest podpieranie wysokich elementów oraz rynienki, które odprowadzają wodę.

Po wykonaniu właściwej izolacji dachu kolejnym krokiem jest montaż wewnętrzny. Zaliczają się do niego:

  • położenie folii paroizolacyjnej dookoła okna,
  • termoizolacja wnęki okiennej,
  • ukształtowanie i wykończenie wnęki okiennej płytami g-k.

Wewnętrzny montaż możecie sobie ułatwić dzięki korzystaniu z gotowych materiałów, które są odpowiednio dopasowane do rozmiaru okna dachowego.Okno dachowe montaż - sprawdź więcej informacjiPrzeczytaj także:Autor: Marta Bratuś

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Pozytywnie
pixel