t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed deszczem?

2021-09-18
Jak zabezpieczyć okna dachowe przed deszczem?

 

    

 

Okna dachowe potrafią stanowić niezwykle upiększający element budynku, zwłaszcza domów z poddaszem użytkowym. Pełnią one również kilka dodatkowych i bardzo ważnych funkcji. Odpowiednio zamontowane dbają o właściwy bilans cieplny domu i jego pomieszczeń. Zapewniają należyte i naturalne oświetlenie poszczególnych pokoi. W końcu umożliwiają przewietrzenie poddasza, zapewniając w ten sposób dopływ świeżego powietrza. Aby odgrywały swoją rolę poprawnie, bardzo istotnym jest ich prawidłowa pielęgnacja i konserwacja.

 

    

 

    

 


 

Z artykułu dowiesz się:

 

 

  1. jakie są rodzaje okien dachowych
  2. w jaki sposób niesprzyjające warunki pogodowe wpływają na okna dachowe?
  3. jak konserwować okna dachowe

 


 

Rodzaje okien dachowych

 

Na rynku występuje wiele rodzajów okien dachowych. Ze względu na sposób ich otwierania można wyróżnić następujące:

  • Okna dachowe obrotowe – to najbardziej popularny rodzaj okien połaciowych. Nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń, a otwierane mogą być, w zależności od preferencji, albo od dołu, lub góry. Skrzydło obraca się o 180°.
  • Okna dachowe uchylne – w tym przypadku oś obrotu okna znajduje się u góry. Samo okno otwiera się na zewnątrz i jest zabezpieczone specjalnymi siłownikami, które utrzymują jego ciężar.
  • Okna dachowe uchylno-obrotowe – mają one możliwość uchylenia okna na zewnątrz, jak i ich obrotu.
  • Okna dachowe uchylno-przesuwne – otwierają się do 60° lub uchylają do 30°.
  • Okna dachowe wysokoosiowe – oś obrotu tych okien znajduje się w ¾ wysokości skrzydła i można je zablokować przy kącie 160°. Posiadają siłowniki teleskopowe.
  • Okna dachowe kolankowe – stosowane są, gdy mamy do czynienia z wysoką ścianką kolankową.
  • Okna dachowe panoramiczne – posiada podwójny system otwierania uchylno-obrotowy. Duża powierzchnia szyby sprzyja dużemu nasłonecznieniu wnętrza.
  • Okna dachowe wyłazowe – umożliwiają swobodne wyjście na dach, a jednocześnie oświetlają wnętrza pomieszczeń. W ich konstrukcji również są stosowane wsporniki zabezpieczające przed jego samoczynnym zamknięciem się.
  • Balkon dachowy – połączenie funkcjonalności okna dachowego i balkonu. Górne skrzydło otwiera się uchylnie do góry, a dolne do przodu. Dzięki temu rozwiązaniu można jednocześnie przewietrzyć pomieszczenie i podziwiać widoki z balkonu wyposażonego w barierki ochronne.
  • Okna dachowe do dachów płaskich – ich głównym zadaniem jest doświetlenie pomieszczenia. Możemy wybrać albo okno, które uchyla się o 30° albo nieotwieralne.

Warto nadmienić, iż poza wymienionymi powyżej typami okien połaciowych, dostępne są również niestandardowe przeszklenia w postaci trójkątów, kwadratów itp.

 

Okna dachowe a niesprzyjające warunki atmosferyczne

 

Aby okna połaciowe dobrze spełniały swoje zadania, bardzo ważnym jest również ich właściwa pielęgnacja. Powinniśmy zwłaszcza wiedzieć, jak dbać o okna dachowe podczas złych warunków atmosferycznych. Tak naprawdę, pisząc o właściwej pielęgnacji okien, musimy zaznaczyć, iż pierwszym krokiem wpływającym na ich jakość i funkcjonowanie jest sam montaż. Właściwie zabezpieczone okno tzn. jego szczelne połączenie z konstrukcją dachu za pomocą kołnierza uszczelniającego zapewni bezpieczne odprowadzanie deszczu i śniegu poza jego konstrukcję. Ciepły montaż powinien gwarantować trwałość, wytrzymałość i odpowiednią izolację nawet przy opadach śniegu i niskich temperaturach. Zimą zdarza się, iż na śnieg oraz lód osadzają się na szybie. Topniejący lód może topnieć i ponownie na niej zamarzać, blokując w ten sposób odpływ wody. Warto zatem regularnie sprawdzać drożność rynienki odwadniającej, znajdującej się w kołnierzu i systematycznie usuwać z niej nagromadzone zanieczyszczenia np. stare liście. Dodatkowym rozwiązaniem może być też instalacja przewodów grzewczych, które rozpuszczą zalegający śnieg i lód. Chcąc uchronić okno przed stratami ciepła podczas wietrznych czy deszczowych dni, można montować okna z dodatkowo wbudowaną uszczelką izolacyjną. Znakomitą ochronę przed deszczem czy gradem stanowią rolety i markizy. Chronią one nie tylko szybę przed fizycznymi skutkami tęgich opadów, ale też dodatkowo mogą tłumić odgłosy deszczu.

 

Konserwacja okien i ich elementów

 

Regularna konserwacja okien dachowych przed opadami deszczu czy innymi czynnikami atmosferycznymi jest niezbędna, jeśli zależy nam na ich prawidłowym funkcjonowaniu. Z racji swojego położenia są niejednokrotnie znacznie bardziej wystawione na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych aniżeli pozostałe przeszklenia w domu. Najczęściej pod hasłem konserwacji okien rozumiemy ich mycie. Na tym jednak nie powinna kończyć się właściwa troska o ich jakość i skuteczne działanie. Z pewnością większość z nas stara się regularnie myć okna i jego ramy. W ten sposób dbamy nie tylko o ich estetykę, ale również konserwację. W większości typów okien możemy je w celu umycia albo obrócić (np. okna obrotowe lub uchylno-obrotowe) albo wyjść na dach celem przeprowadzenia prac konserwacyjnych (np. okna panoramiczne). Aby nie zarysować szyby i ramy, warto na początku ściągnąć biżuterię. Do mycia najlepiej używać miękkiej wody i ściereczek, zmywaków lub gąbeczek. W przypadku twardej wody zaleca się dodanie małej ilości zmiękczającego detergentu. Nie powinniśmy do tego stosować środków żrących lub ściernych. Pomocne w pracach są nowoczesne urządzenia myjące w postaci np. myjki zasilanej baterią. Dzięki niej uda nam się zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku włożonego w ręczne mycie okien.

Producenci, wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku, oferują również szyby ze specjalną powłoką, która ułatwia ich mycie i utrzymanie w czystości. Jeśli chcemy dbać o nasze systemy okienne, nie powinniśmy zapominać również o konserwacji i innych elementów, takich jak: uszczelki, okucia i zawiasy. Zaleca się co najmniej raz w roku smarować okucia oraz zawiasy środkami specjalnie do tego przeznaczonymi (np. za pomocą bezkwasowego oleju). Do smarowania uszczelek z kolei możemy stosować środki do ochrony uszczelek samochodowych.

W ramach konserwacji okien zajmujemy się również ramą okienną, którą w przypadku odprysków czy przebarwień możemy również odrestaurować na przykład za pomocą gotowych zestawów naprawczych. W przypadku okien drewnianych zaleca się przynajmniej raz na 5 lat odświeżyć starą powłokę znajdującą się na drewnie. Oczyszczamy starą warstwę papierem ściernym, a następnie nakładamy nowy podkład. Metodę tę można stosować również miejscowo w przypadku drobniejszych ubytków w powłoce. W ramach prac konserwacyjnych czyścimy też filtry powietrza i nawiewniki, jeśli nasze okna są w nie wyposażone. Czynimy to za pomocą odkurzacza lub wody z detergentem. Jeśli sytuacja tego wymaga, wymieniamy filtr na nowy. Przed zimą warto wyczyścić także kołnierz dachowy. Nie zapominajmy również o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń, co znacznie zmniejsza kondensację pary wodnej na szybach.

Zdalne sterowanie ROTO

Jjak zabezpieczyć drewniane okna na zimę

 

 


Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel