t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ekspozycja pomieszczeń w domu względem stron świata

2021-07-12
Ekspozycja pomieszczeń w domu względem stron świata

 

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem domu, mieszkania lub budową domu często zwracamy uwagę na to, czy jest ono ustawne, jak blisko jest potrzebna nam infrastruktura, jak daleko znajduje się od miejsca naszej pracy lub szkoły dziecka. Z tego powodu zdarza nam się zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy w mieszkaniu, mianowicie o odpowiednim nasłonecznieniu pomieszczeń. Ekspozycja pomieszczeń względem stron świata ma nie tylko wpływ na nasze samopoczucie, ale także na temperaturę panującą w naszych wnętrzach o różnych porach dnia i porach roku.

 

 


Z artykułu dowiesz się jakie pomieszczenia umieścić od strony:

 1. południowej
 2. wschodniej 
 3. północnej
 4. zachodniej
 5. gdzie zaplanować balkon lub taras
 6. oraz dowiesz się o regulacjach dotyczących odpowiedniego nasłonecznienia.

 

Ekspozycja okien na stronę południową

Wnętrza umieszczone na południowej stronie budynku zapewniają ciepło oraz odpowiedni dopływ naturalnego światła. Właśnie z tej strony słońce świeci najdłużej, co z kolei sprawia, że w pomieszczeniu najdłużej utrzymuje się cieplejsza temperatura. Okna południowe zimą utrzymują ciepło, z kolei latem może dojść do lekkiego przegrzewania się pomieszczenia. W takim przypadku zdecyduj się na zakup akcesoriów okiennych takich jak: rolety, żaluzje, markizy. Zyskasz wtedy chłodniejsze wnętrze latem, a zimą nadal będziesz mógł oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie.

W południowej stronie budynku zastanów się nad umieszczeniem:

 • salonu
 • pokoju dziecięcego
 • pokoju dziennego.

 

Ekspozycja okien

 

Ekspozycja okien na stronę wschodnią

Z kolei wnętrza od strony wschodniej budynku są chłodniejsze. Najwięcej słońca wpada tam o poranku. Z tego powodu latem będzie panować w pomieszczeniu niższa temperatura a wieczorem będzie nam łatwiej je wywietrzyć. Po południu w pokoju będzie panować przyjemne, przygaszone światło, a Ty unikniesz konieczności instalacji klimatyzacji. Okna umieszczone na wschód idealnie sprawdzą się w kuchni, która w ciągu dnia szybko nagrzewa się od gotowania. Natomiast jeśli jesteś osobą, która ma problemy ze wstawaniem to zdecyduj się na umieszczenie sypialni właśnie po wschodniej stronie budynku. Rano będziesz się budzić dzięki dużej ilości światła słonecznego. Dodatkowo pokój będzie chłodniejszy i łatwy w wietrzeniu, co poprawi jakość snu. Z kolei jeśli śpisz dłużej to warto zaopatrzyć się w solidne rolety okienne, żeby ograniczyć ilość światła.

 

Ekspozycja okien

 

 

Ekspozycja okien na stronę północną

W pomieszczeniach skierowanych na północ będzie panować najniższa temperatura. Dzieje się to za sprawą tego, że wpada tam mniejsza ilość światła naturalnego. Niestety może to sprawić, że w Twoich północnych pomieszczeniach pojawią się problemy takie jak:

 • niedostateczne ogrzewanie
 • wystąpienie pleśni lub grzybów na ścianach.

Jednak wnętrza z oknami umieszczonymi na północnej ścianie mają wiele zalet. Przy odpowiednim dogrzewaniu pomieszczenia zimą spokojnie możesz urządzić tam:

 • gabinet, ponieważ pracując przy komputerze ostre światło słoneczne sprawia, że nasze oczy męczą się szybciej
 • łazienkę
 • sypialnię
 • spiżarnie
 • kotłownię.

 

 

Ekspozycja okien

 

Ekspozycja okien na stronę zachodnią

Strona zachodnia budynku jest jedną z najtrudniejszych do urządzenia. Musisz dokładnie zastanowić się nad rozmieszczeniem pomieszczeń. Może ona sprawić problem, ponieważ po południu do wnętrz wpada ostre światło. Dlatego umieszczenie gabinetu lub sypialni w zachodniej części domu nie jest zalecane. Z kolei szybkie nagrzewanie się zachodniej strony budynku może być zarówno plusem jak i minusem. Zimą z pewnością zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie, z kolei latem pomieszczenie będzie się nadmiernie nagrzewać. 

Jeżeli zależy Ci na właściwie oświetlonym salonie lub kuchni to okna na zachodniej ścianie budynku będzie słusznym wyborem. Jednak warto zabezpieczyć się przed nadmiernym nagrzewaniem dzięki roletom zewnętrznym lub markizom.

 

Właściwe umieszczenie balkonu i tarasu w zależności od potrzeb

Umiejscowienie tarasu balkonu lub logii jest uzależnione od Twoich potrzeb. Jeśli lubisz się opalać lub zależy Ci na tym, żeby pranie szybko schło zdecyduj się na południową stronę. Z kolei jeśli są to dla Ciebie miejsca odpoczynku od słońca i relaksu to zastanów się nad wyborem wschodniej lub południowo-wschodniej strony świata. Z kolei jeśli balkon traktujesz wyłącznie do np. suszenia prania i nie spędzasz na nim wiele czasu to idealnym wyborem będzie zachodnia lub północna strona budynku.

 

Ekspozycja okien

 

Odpowiednie nasłonecznienie - regulacje prawne

Prawo budowlane przewiduje jednak pewne gwarancje dotyczącego odpowiedniego nasłonecznienia budynku. Zadaniem okien jest dostarczanie naturalnego światła słonecznego. Właściwe nasłonecznienie budynku jest regulowane prawnie. Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” do pomieszczeń naturalne światło słoneczne musi wpadać przez minimum 3 godziny.

Dlatego jeśli pomieszczenia nie są wystarczająco jasne możesz zdecydować się na doświetlenie ich świetlikami.

 

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z ofertą okien, rolet wewnętrznych i zewnętrznych na renowa24.pl!

Autor: Marta Bratuś

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
wsio ok
pixel