Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy komfort termiczny na poddaszu można uzyskać, nie wydając ani grosza?

2021-06-28
Czy komfort termiczny na poddaszu można uzyskać, nie wydając ani grosza?

    

Nikt nie chce płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Dlatego jeszcze na etapie planowania budowy domu, należy zastanowić się nad tym, jak uniknąć wysokich opłat. Wynika to oczywiście z konieczności utrzymania optymalnej temperatury w domu, ale także z tego, że wciąż wiele osób wykorzystuje do oświetlenia domu sztuczne światło. Istnieją jednak inne, lepsze rozwiązania, które pozwalają na doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu, które dodatkowo obniżą rachunki za prąd.

    


W ostatnich kilku latach oszczędzanie na energii jest topowym tematem na rynku budowlanym. Coraz więcej osób chce zamontować w swoim domu duże przeszklenia, okna o wysokiej termoizolacyjności, które zapewnią dobry dostęp promieni słonecznych do domowych przestrzeni, co sprawia, że bilans energetyczny będzie korzystniejszy. Zakup dodatkowych akcesoriów, takie jak przesłony okienne typu rolety, pozwolą dodatkowo na kontrolę ciepła i poprawienie izolacyjności okien. W tym wszystkim warto również pomyśleć o wykorzystaniu inteligentnych technologii, które odciążą nas w przypadku zarządzania całym systemem okiennym w naszym domu.

Z artykułu dowiesz się:

  1. jaki wpływ na zużycie energii mają okna dachowe
  2. jakie akcesoria okienne warto zastosować
  3. czy odpowiednie nawyki mogą pomóc w utrzymaniu optymalnejtemperatury w domu
  4. jakie ekologiczne rozwiązania oferuje Velux


okna Velux, moskitiery Velux, inteligentne rozwiązania do domu, automatyczne rolety Velux, system Velux Active

Okna dachowe a zużycie energii

Już od dawna wielu specjalistów mówi o tym, że sztuczne światło nie jest dla człowieka ani trochę korzystne. Dlatego więc coraz więcej osób inwestuje w różne rozwiązania do swojego domu, które pozwalają na większy dostęp światła słonecznego do domowych pomieszczeń. Liczy się przede wszystkim ilość zamontowanych okien, ale również ich wielkość i rozmieszczenie. Okna dachowe dają o wiele większy dostęp światła niż tradycyjne fasadowe. Oprócz tego mogą być one montowane w dachu o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Firma Velux oferuje również okna do dachów płaskich. Jeśli i takie rozwiązanie nie jest w stanie wygenerować takiej ilości światła, jaką byśmy chcieli, zawsze można zainstalować okna kolankowe.

Układ domu również jest ważny. Podczas ustalania projektu, warto zastanowić się nad stronami świata, ponieważ wówczas będziemy mogli bardziej kontrolować dostęp światła. Te pokoje, które miałyby być oświetlone przez większą część dnia, warto zaprojektować od południa. Tam, gdzie słońca ma nas budzić, od wschodu a pomieszczenia, które mają być słabiej oświetlone – od północy.

To tylko jedno z rozwiązań, które pomoże uzyskać odpowiedni komfort termiczny w domowych pomieszczeniach. Warto również pomyśleć o oknach dachowych, produkowanych w systemie ThermoTechnology, pochodzące od firmy Velux. Ich współczynnik przenikalności cieplnej wynosi Uw 1.1 (W/m2K), posiadają pakiet 3-szybowy oraz dodatkową uszczelkę chroniącą przed stratami ciepła i chłodem. Szyby powinny zapewniać wysoki poziom pozyskiwania słonecznej energii cieplnej.

Warto również pomyśleć o odpowiednim uszczelnieniu okien, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Najlepsze do tego są kołnierze uszczelniające BDX, które świetnie łączą okno z dachem i chronią przed stratami ciepła

Wykorzystaj dodatkowe akcesoria okienne

Nie można zapominać o tym, że bardzo istotną rolę w przypadku oszczędzania rachunków za ogrzewanie, pełnią dodatkowe akcesoria okienne, takie jak rolety zewnętrzne czy wewnętrzne. Zimą stanowią one dodatkową barierę ochronną przed ucieczką ciepła, a latem pomagają kontrolować dopływ promieni słonecznych, dzięki czemu zyskujemy komfort cieplny przez cały rok.

Wyrób w sobie odpowiednie nawyki

Ostatnim i równie ważnym elementem jest to, aby każdy domownik, wyrobił w sobie odpowiednie nawyki, dzięki którym nie będzie doprowadzał do podwyższenia rachunków za ogrzewanie. Zimą warto podnosić rolety w ciągu dnia, aby dopływ słońca trwał jak najdłużej tylko się da. W nocy jednak warto je zasłaniać, ponieważ wówczas temperatura radykalnie się obniża i można szybko wyziębić pomieszczenia. Latem, najlepiej przesłaniać okna w ciągu dnia, aby odczuwać dyskomfortu związanego z przegrzewaniem się pomieszczeń. A w nocy całkowicie je odsłaniać, ponieważ wówczas ochłodzimy pomieszczenia. Jeżeli jednak wiesz, że możesz nie podołać tym nawykom, wówczas warto skorzystać z opcji pełnego zautomatyzowania okien w Twoim domu. Korzystając z systemu Velux Active, możesz kontrolować rolety i okna z każdego miejsca na świecie, dzięki zainstalowanej na swoim smartfonie specjalnej aplikacji. Dodatkowo system może sam kontrolować temperaturę, poziom wilgotności, jak i dwutlenku węgla, ponieważ okna są wyposażone w specjalne czujniki. To samo tyczy się np. opadów deszczu. Jeśli system wykryje możliwe opady, wówczas samodzielnie zamknie okna.

Bądź eko z Velux

okna Velux, moskitiery Velux, inteligentne rozwiązania do domu, automatyczne rolety Velux, system Velux Active

Firma Velux oferuje również rolety solarne i okna zasilane solarnie. Solarny silnik zainstalowany w oknach posiada ogniwo, które ładuje się energią ze słońca. Naładowana bateria pozwala na prawie 100 cykli zamykania i otwierania okna. Zimą nie trzeba obawiać się zalegania śniegu na oknach, co mogłoby zaburzyć pracę systemu solarnego. Wszystko dzięki temu, że okno jest dzięki niemu ogrzewane, więc śnieg automatycznie się topi.

Przeczytaj także:

Jak działają okna dachowe z pakietem wyciszania deszczu

Czym jest pakiet szybowy i który wybrać

 Zainteresowany oknami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel