Jakie ocieplenie do domu energooszczędnego?
Przepisy prawa budowlanego, jak i chęć oszczędności sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań sprawia, że inwestorzy niskim kosztem są w stanie stworzyć komfortowe domy. Budynki energooszczędne i pasywne cechują doskonałe parametry izolacyjne, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Jakie zatem ocieplenie do domu energooszczędnego wybrać, aby nie tylko oszczędzić, ale także żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym?
Z artykułu dowiesz się:
Liczby nie kłamią. Statystyki pokazują, że każdego roku zwiększa się zainteresowanie domami energooszczędnymi i ekologicznymi. Wzniesienie i użytkowanie takiego budynku sprawia, że właściciel przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji trujących substancji, które przedostają się do atmosfery w procesie spalania. Dzięki temu środowisko wokół nas staje się mniej zanieczyszczone i bardziej przyjazne dla ludzi.
Jeszcze do niedawna na budowę domów energooszczędnych mogły pozwolić sobie jedynie osoby majętne. Na szczęście ceny styropianu grafitowego, który jest najlepszą izolacją ścian domów pasywnych są obecnie na takim poziomie, że każdy może stworzyć przytulny, energooszczędny budynek. Na który produkt warto się zdecydować? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części wpisu.
Dlaczego użycie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych jest tak istotne?
Aby budynek mógł nosić miano energooszczędnego, trzeba zastosować w nim odpowiednie materiał izolacyjne. Istotny w tym wypadku jest współczynnik przenikania ciepła, który nie może być za wysoki. Co więcej, istotna jest również grubość izolacji termicznej. Budowlańcy, którzy są odpowiedzialni za wznoszenie budynku powinni także wykonać szczelną powłokę zewnętrzną domu. Tylko wtedy można mieć pewność, że izolacja termiczna zostanie dobrze wykonana, a budynek przez wiele lat będzie energooszczędny.
Jakie parametry powinien spełniać dom energooszczędny?
Osoby, którym zależy na budowie domu energooszczędnego muszą pamiętać o tym, że taki budynek musi spełnić kilka warunków. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na to, jakie parametry powinien spełniać taki budynek.
Ściany domu energooszczędnego powinny mieć dwie, a nawet trzy warstwy. Ich odpowiednia grubość sprawia, że ciepło, które powstaje wewnątrz nie będzie w stanie szybko wydostać się z pomieszczeń, dzięki czemu ogrzewanie staje się bardziej efektywne. Decydując się na stworzenie domu energooszczędnego (pasywnego) należy mieć na uwadze, że podczas tworzenia izolacji termicznej ze styropianu, wspomnianego materiału dociepleniowego nie można przymocować jedynie za pomocą kleju.
Który styropian jest w stanie spełnić założenia domu energooszczędnego?
Jeżeli chcesz mieć dom energooszczędny, musisz pamiętać o tym, że grubość izolacji ścian zewnętrznych powinna mieć około 30 cm. W tym wypadku współczynnik przenikania ciepła (U), jeśli chodzi o ściany domu nie może być wyższy niż 0,10 W/(m2*K). Aby spełnić te oczekiwania, warto wybrać jeden z najsolidniejszych na rynku produktów dociepleniowych — styropian Swisspor Lambda Mega White.
Oprócz ścian musisz także ocieplić podłogę przy gruncie. Tutaj należy zastosować styropian grafitowy, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Na dachu z kolei powinien znajdować się materiał ociepleniowy, którego grubość powinna wynosić około 30 cm. Fachowcy, którzy od lat ocieplają budynki do prawidłowego docieplenia domu energooszczędnego wybierają najczęściej styropian grafitowy EPS 031 lub EPS 032. Wybrany materiał budowlany układają starannie na całej wysokości ściany, zaczynając od fundamentów, a kończąc na krańcu dachu. Rozwiązanie to sprawia, że ilość ciepła, która potrzebna jest do ogrzania domu energooszczędnego, a tym samym komfortowego mieszkania w takim budynku, jest o wiele mniejsza, niż w domach tradycyjnych.
Przeczytaj także:
- Jak prawidłowo wykonać ocieplenie budynku pasywnego?
- Jak głęboko montować kołki do styropianu?
- Styropian Swisspor czy Termo Organika?
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.