Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo wykonać ocieplenie budynku pasywnego?

2020-09-10
Jak prawidłowo wykonać ocieplenie budynku pasywnego?

Dom pasywny nie jest zwykłym budynkiem, ba jest to nawet coś więcej, niż dom energooszczędny. Są to obiekty, które mają niezwykle niskie zapotrzebowanie na energię. Budując tego typu budynek, należy mieć na uwadze, że ogromny nacisk kładzie się na prawidłowe ocieplenie budynku pasywnego. Dzięki temu można znacznie zminimalizować straty ciepła i jednocześnie zaoszczędzić. Jakich materiałów użyć do termoizolacji takiego obiektu? Jak wykonać ją prawidłowo?

Domy pasywne są coraz chętniej budowane nie tylko przez deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych. Nic w tym dziwnego. Stworzenie tego typu budynku niesie za sobą wizję sporych oszczędności w czasie jego użytkowania. Aby jednak tak się stało, trzeba nie tylko wybudować dom z odpowiednich materiałów, ale także prawidłowo go docieplić. Jak i czym to zrobić? Odpowiedzi szukajcie w poniższym wpisie.

”ocieplenie

Jaki budynek nazywamy domem pasywnym?

Dom pasywny jest budynkiem, który do wytworzenia energii wykorzystuje odnawialne źródła energii, w szczególności promieniowanie słoneczne. Nie trzeba zatem tworzyć dodatkowych instalacji. Co więcej, dzięki poprawie termicznej budynku (za pomocą ocieplenia i pozostałych systemów) można uzyskać komfort cieplny.

Domy pasywne mają bardzo niewielkie zapotrzebowanie na energię, którą ogrzewa się budynek. Jego wartość jest niższa niż 15 kWh/(m2rok). By móc osiągnąć taki współczynnik, wszystkie przegrody zewnętrzne muszą odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oaz wysoką normą szczelności powietrza. Aby mówić o domu pasywnym, trzeba wziąć pod uwagę, że średni współczynnik przenikania ciepła (U), biorąc pod uwagę wszystkie przegrody zewnętrzne nie może przekroczyć 0,10 W/(m2K). By spełnić ten warunek, inwestor indywidualny powinien zastosować odpowiednie ocieplenie budynku.

”ocieplenie

Materiały izolacyjne, jakie można wykorzystać w czasie ocieplania budynku pasywnego

Stworzenie domu pasywnego wymaga od inwestora odpowiedniego ocieplenia budynku. Mając to na uwadze powinien wybierać materiały izolacyjne najwyższej jakości, o najlepszych parametrach termoizolacyjnych. Bez względu na to, czy właściciel domu wybierze styropian, czy wełnę mineralną, musi pamiętać o tym, aby materiał termoizolacyjny powinien mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Co więcej, także grubość warstwy izolacyjnej powinna być odpowiednia.

Styropian grafitowy najlepszy do ocieplenia budynku pasywnego

Ocieplenie budynku pasywnego będzie spełniało swoją rolę, jeśli zastosowany styropian będzie miał około 30 cm grubości. Najskuteczniejszym rozwiązaniem dla domu pasywnego będzie styropian grafitowy EPS 032 lub EPS 031. Biorąc pod uwagę wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła dla domów pasywnych, najlepszym produktem do ich prawidłowego docieplenia okazuje się w naszym kraju styropian Swisspor Lambda Mega White.

”ocieplenie

Docieplając podłogę domu pasywnego, warto wybrać styropian grafitowy o grubości ok. 20 cm. Na dachu natomiast doskonale sprawdzi się warstwa co najmniej 10-centymetrowa. Fachowcy, którzy zajmują się ocieplaniem budynków pasywnych najczęściej wykorzystują do tego celu styropian grafitowy EPS 032 lub EPS 031. Układają go niezwykle starannie od samych fundamentów po sam dach, dzięki czemu ilość energii potrzebnej do ogrzania domu jeszcze bardziej się zmniejsza.Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Pozytywnie
pixel