Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak głęboko montować kołki do styropianu?

2020-09-21
Jak głęboko montować kołki do styropianu?

O tym, czy kołki do styropianu są potrzebne w czasie wykonywania termomodernizacji, czy też nie, można byłoby napisać doktorat. Im więcej fachowców się wypowiada, tym więcej różnych opinii. Prawda jest jednak taka, że w niektórych sytuacjach kołkowanie styropianu jest potrzebne. Jak wówczas przeprowadzić je prawidłowo? Na jakiej głębokości umieścić w termoizolacji wspomniany produkt, aby mieć pewność, że spełni on swoje funkcje?

Wielu wykonawców podchodzi sceptycznie do termoizolacji wzmocnionej mocowaniem mechanicznym. Okazuje się jednak, że istnieją takie sytuacje, w których są one niezbędne. <Montaż kołków do styropianu jest konieczny, jeśli termoizolację instaluje się na osłabionym podłożu lub na wysokich budynkach. Wielu ekspertów twierdzi, że kołkowanie styropianu na budynkach powyżej 12 metrów wysokości jest wręcz wskazane.

Innym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest oczywiście grubość styropianu. Przyjmuje się, że przy montażu produktu powyżej 15 cm grubości, budowlańcy także powinni zastosować kołkowanie styropianu. Kolejną sytuacją, w której montaż łączników mechanicznych ma swoje uzasadnienie, jest sytuacja, kiedy styropian montowany jest na elewacjach, które poddawane są silnym podmuchom wiatru.

kołki

Osobną kwestią są oczywiście zapisy w projekcie budowlanym. Można tam znaleźć zarówno informacje dotyczące tego, czy używać łączników mechanicznych, czy nie, jak i te, które jasno określą, jak wykonać kołkowanie styropianu. A jeśli o nim mowa — na co zwrócić uwagę? Jak głęboko montować kołki?

Kołkowanie styropianu — ważne informacje techniczne

Jeżeli zdecydujesz się na kołkowanie styropianu lub wymaga tego od Ciebie projekt budowlany pamiętaj, że nie możesz wykonać tego zabiegu tuż po przyklejeniu styropianu. Najlepiej, jeśli odczekasz minimum 24 godziny, aż klej dobrze zwiąże i stwardnieje. Wielu fachowców mówi jednak nawet o 3 dobach. Dopiero po upływie 72 godzin możesz zająć się montażem kołków do styropianu.

Zobacz także: Jak gęsto rozmieścić kołki do styropianu?

kołki

Jak prawidłowo zamontować kołki do styropianu? Obecnie stosuje się dwa sposoby:

  1. ciepły montaż, który polega na wywierceniu otworów w materiale izolacyjnym, w których na odpowiedniej głębokości instalowane są kołki RAWLPLUG. Następnie łącznik mechaniczny zakrywa się specjalnie przygotowanym krążkiem styropianowym, którego celem jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych.

  2. umieszczenie kołków bezpośrednio na styropianie to drugi ze sposobów mocowania łączników mechanicznych. W tym wypadku istotnym jest, aby plastikowy talerzyk, którym zakończony jest kołek, nie wystawał poza materiał izolacyjny. Jeżeli tak się stanie może dojść do osłabienia termoizolacji. Aby tak się nie stało, po zakończeniu montażu kołków należy przy użyciu zaprawy klejowej wygładzić wszystkie wgłębienia.

Zobacz także: CZY KOŁKI DO STYROPIANU SĄ KONIECZNE?

kołki

Na jakiej głębokości montować kołki do styropianu?

Skoro wiadomo już jak prawidłowo zamontować kołki, przyszedł czas na odpowiedź na tytułowe pytanie. Nabywając kołki do styropianu pamiętajcie o tym, że powinny być dłuższe niż materiał izolacyjny. Prawidłowo dobrane łączniki mechaniczne muszą być o co najmniej 5 cm dłuższe niż wybrany styropian. Co więcej, poza długością produktu warto skupić się także na materiale, w którym mają być montowane. Zazwyczaj producenci umieszczają takie informacje na opakowaniach. Musisz bowiem wiedzieć, że kołki stosowane do mocowania styropiany w ścianach betonowych wyglądają zupełnie inaczej niż te, które instaluje się w ścianach ceglanych. Podobnie jest z głębokością montażu łączników. Dla betonu i pełnej cegły głębokość montażu wynosi 5 cm, a dla keramzytobetonu, gazobetonu i pustaków - 8 cm.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-16
Profesjonalne podejście do klienta. Polecam 100 %
2021-12-09
Super.
pixel