t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki materiał wybrać do termoizolacji?

2021-10-21
Jaki materiał wybrać do termoizolacji?

 

Prawidłowe ocieplenie budynku to jedno z najważniejszych zadań podczas jego budowy czy modernizacji. Dzięki niemu możliwe jest uniknięcie pojawienia się mostków termicznych, a tym samym strat ciepła. Oznacza to także mniejsze rachunki za energię cieplną w okresie grzewczym. Wykonując ocieplenie budynku warto mieć na uwadze, że jego skuteczność zależy nie tylko od sposobu wykonania poszczególnych prac, ale także od doboru określonego materiału. A tych na rynku jest nie mało. Jaki zatem materiał wybrać do termoizolacji? Który sprawdzi się w określonych wypadkach?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę dobierając odpowiedni materiał termoizolacyjny?
  2. Jaki materiał termoizolacyjny wybrać do ocieplenia budynku?

ekipa budowlana łączy drewniane elementy przed termoizolacją

Na wybór odpowiedniego materiału dociepleniowego ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim są to warunki, w jakich postawiono budynek, a także możliwości finansowe inwestora. Nie bez znaczenia są także parametry materiałów termoizolacyjnych.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę dobierając odpowiedni materiał termoizolacyjny?

A jeśli o parametrach materiałów termoizolacyjnych mowa, podczas wyboru produktów, którymi chcesz ocieplić swój dom, zawsze zwracaj uwagę na następujące właściwości:

  1. współczynnik przenikania ciepła (U) - jest to parametr podobny do tego, który określa przewodzenie ciepła. Różnicą pomiędzy nimi jest to, że ten parametr wyróżnia się większą dokładnością. Jeżeli dobrze go odczytasz, dowiesz się, ile ciepła przeniknie przez ścianę, na której umieszczono materiał. Dlatego wybierając izolację, zwróć uwagę, aby ten współczynnik był jak najniższy.
  2. współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) - jest to jeden z najważniejszych parametrów, który jasno określa, czy wybrany przez Ciebie materiał termoizolacyjny będzie nadawał się na ocieplenie Twojego domu. W tym wypadku zasada jest jedna — im ten parametr jest mniejszy, tym lepiej, ponieważ będziesz odnotowywać mniejsze straty ciepła.
  3. opór termiczny — oznaczony jest na opakowaniach materiałów termoizolacyjnych literą R. Parametr ten nieodłącznie wiąże się z grubością materiału — im jest grubszy, tym opór termiczny produktu rośnie.
budowa domu z cegły — etap przed termoizolacją

Jaki materiał termoizolacyjny wybrać do ocieplenia budynku?

Skoro poznałeś już parametry, na jakie powinieneś zwrócić uwagę wybierając materiał termoizolacyjny, przyszedł czas na to, aby zapoznać się z najczęściej stosowanymi produktami. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Wełna mineralna

Wełna mineralna, obok styropianu, jest najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym. Inwestorzy wybierają ją przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się niezwykle niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda), który wynosi około 0,030 W/mK. Na jej korzyść przemawia także atrakcyjna cena zakupu oraz niepalność. Wełna mineralna bardzo często nazywana jest także skalną, ponieważ tworzy się ją ze skał, z których pozyskiwane są jej włókna.

Decydując się na wełnę mineralną, można wybrać określoną formę tego materiału. Mowa tutaj o:

  • matach — występują w postaci prostokątów, dzięki czemu można w tym wypadku mówić o bezproblemowym montażu. Na rynku można wyróżnić maty o różnych długościach, szerokościach, grubości oraz gęstości (im mata jest gęstsza, tym lepszą termoizolację możesz osiągnąć). Maty z wełny mineralnej najczęściej wykorzystywane są do ocieplania dachów krokwiowych.
  • filcach — na rynku można je dostać w postaci zwiniętych rulonów, które cechuje wysoka elastyczność oraz niskie parametry izolacyjne. Inwestorzy i budowlańcy wykorzystują wełnę mineralną w postaci filcu wyłącznie do izolowania poddaszy.
  • płytach (np. wełna mineralna URSA Vento 34 140mm 0,034 fasada wentylowana paczka) — to właśnie one są najbardziej zróżnicowane pod względem wytrzymałości i gęstości. W tym wypadku płyty z wełny mineralnej dzielą się na miękkie, półtwarde i twarde. Płyty miękkie wykorzystuje się do ocieplania poddaszy oraz sufitów podwieszanych i ścianek działowych. Płyty twarde i półtwarde można wykorzystać na dachach i ścianach.
  • granulacie — są to niewielkie elementy stworzone z wełny mineralnej, które łączy się za pomocą specjalnego impregnatu. Dzięki temu uzyskuje się końcową postać, która wykorzystywana jest do nadmuchowej termoizolacji wykorzystywanej w trudno dostępnych miejscach.

Wełna szklana

Produkt, jak sama nazwa wskazuje, wykonano z włókien szklanych. Wełna szklana posiada nieco gorszy współczynnik przewodzenia ciepła — około 0,040 W/mK niż wełna mineralna oraz mniejszą gęstością. Wełna skalna, podobnie jak mineralna występuje w postaci płyt, granulatu lub mat. Wełna szklana jest wykorzystywana przede wszystkim do izolacji rur i urządzeń grzewczych.

budowa domu drewnianego

Styropian

Jest to po wełnie mineralnej kolejny produkt, który chętnie wykorzystuje się jako termoizolację. Jest tańszy od wełny mineralnej i szklanej. Co więcej jego ogromną zaletą jest odporność na wilgoć, dzięki czemu inwestor nie musi martwić się, że w przyszłości materiał ulegnie zgniciu.

Aby prawidłowo zamontować styropian na docieplanej powierzchni, trzeba wykorzystać w tym celu specjalny klej. Co więcej, źle znosi wysokie temperatury, przez co może się odkształcać i topić. Dlatego też styropian najczęściej wykorzystuje się do ocieplania ścian, rzadziej sufitów.

Kiedy kupujesz styropian, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego gęstość. Im ten parametr jest wyższy, tym styropiany są bardziej wytrzymałe. Gęstość w przypadku styropianu określana jest skrótem EPS i odpowiednią liczbą, która określa gęstość produktu, np. styropian EPS50 to styropiany miękkie, które wykorzystuje się w stropodachach, EPS100 to produkty wykorzystywany do ocieplania podłóg i dachów, natomiast EPS200 to styropiany najtwardsze, którymi można zabezpieczyć ściany fundamentowe.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby budynek był odpowiednio wentylowany, zwróć uwagę na styropian ryflowany, czyli taki, który posiada niewielkie otwory. Dzięki nim możesz mieć pewność, że nadmiar wilgoci zostanie skutecznie odprowadzony.

Na rynku można także znaleźć specjalne styropiany laminowane, grafitowe, z papą, czy granulat styropianowy. Jak zatem widać — materiałów termoizolacyjnych jest sporo. Jeżeli nie wiesz, który będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się ze specjalistami z renowa24.pl, którzy z pewnością pomogą Cu podjąć słuszną decyzję.

starszy dom z płaskim dachem bez termoizolacji

 

Przeczytaj także:

 

 Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel