Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak naprawić źle wykonaną zabudowę okna dachowego?

2022-01-24
Jak naprawić źle wykonaną zabudowę okna dachowego?

 

Prawidłowa zabudowa okna dachowego to podstawa, jeśli użytkownikowi zależy na wieloletnim i bezproblemowym użytkowaniu okien dachowych. Istotne jest zatem, aby podczas wykonywania tego elementu dokładnie przestrzegać zaleceń producentów. Warto również wszystkie czynności wykonywać niezwykle starannie i wykazać się wyobraźnią. Każdy właściciel poddasza, który ma źle zamontowane okno dachowe, musi liczyć się z tym, że do poddasza mieszkalnego nie tylko będzie docierało mniej światła, ale także, że sama zabudowa może szpecić wnętrze, a czasami nawet utrudnić otwarcie okna dachowego. Zauważyłeś wymienione wyżej nieprawidłowości? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Podpowiemy Ci jak naprawić źle wykonany ruszt wnęki okiennej.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego górna płaszczyzna obudowy wnęki powinna być pozioma, a dolna pionowa?
  2. Czym jest ruszt wnęki okiennej i jak wykonać go prawidłowo?
  3. Jak naprawić źle wykonany ruszt wnęki okiennej?

okna dachowe umieszczone w dachu

Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby zabudowa okna dachowego stała się niezwykle prosta. Dobrze wykonany stelaż sprawi, że poddasze będzie doskonale oświetlone naturalnym światłem. Co więcej, właściciele będą mogli ograniczyć mostki termiczne, które mogą pojawić się na styku ościeżnic okiennych i ocieplonych połaci dachu. Jak zatem widać, prawidłowo wykonana obróbka okna dachowego to klucz do komfortowego użytkowania poddasza. Jak wykonać stelaż wokół okna dachowego? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Dlaczego górna płaszczyzna obudowy wnęki powinna być pozioma, a dolna pionowa?

Producenci okien dachowych zgodnie twierdzą, że górna płaszczyzna obudowanej wnęki powinna być pozioma a dolna pionowa. Rozwiązanie to jest idealne, jeśli użytkownik chciałby, aby okna dachowe były ogrzewane. Dzięki temu, kiedy występuje różnica temperatur, nie pojawia się zroszenie na szybie, a co więcej, powietrze na poddaszu ma odpowiednią wilgotność.

Aby zabudowa okna dachowego była wykonana prawidłowo, warto pamiętać o tym, żeby boki wnęki były prostopadłe do płaszczyzny okna. Z jednej strony powoduje to, że do pomieszczenia będzie wpadać mniej światła, z drugiej jednak takie rozwiązanie jest istotne z punktu widzenia izolacji termicznej. Dzięki temu będzie ona miała taką samą grubość, jak na pełnej połaci dachu. Rozwiązanie to sprawi, że jeśli pojawi się mostek termiczny, to będzie występował jedynie u dołu i u góry ościeżnicy okna dachowego.

okna dachowe na poddaszu z prawidłowo wykonaną wnęką okienną

Czym jest ruszt wnęki okiennej i jak wykonać go prawidłowo?

Co to jest ruszt wnęki okiennej? To nic innego jak profile, które układane są wokół okna dachowego po ociepleniu połaci. To do nich w późniejszym czasie będą przymocowywane płyty g-k, które będą stanowić wykończenie ościeży.

Jednym z często popełnianych błędów jest zamontowanie profili wchodzących w skład rusztu w górnej części wnęki. Takie rozwiązanie sprawi, że po przykręceniu płyt, profile będą prostopadłe do płaszczyzny okna dachowego. Taka instalacja nie tylko znacznie zwiększy zużycie materiałów, ale także ograniczy ilość światła, które będzie docierać do wnętrza.

Kolejnym błędem przy tworzeniu rusztu jest oparcie profili na dolnej ścianie poddasza, przez co może dojść do zarysowań wnęki. Warto tutaj mieć na uwadze, że drgania okien dachowych, które mogą pojawić się z powodu odkształceń dachu, będą przekazywane bezpośrednio na płyty g-k.

Źle wykonany ruszt wnęki okiennej może być też spowodowany przez niewłaściwe przykręcenie profili rusztu do mocowania bocznych płyt na całej ich długości. Jeszcze większym problemem okazuje się brak jakiegokolwiek ocieplenia tej części. Rozwiązanie to sprawia, że nie tylko obudowa jest montowana na sztywno z konstrukcją dachu, ale także pojawił się niechciany mostek termiczny, który objawia się na płytach w postaci mokrych plam, na których z czasem zaczyna rozwijać się pleśń.

Jak widać, źle zamontowane okna dachowe to sytuacja, która wymaga natychmiastowej naprawy. Jak to jednak zrobić?

okna dachowe na poddaszu wstawione bez wnęki okiennej

Jak naprawić źle wykonany ruszt wnęki okiennej?

Jeżeli chcesz mieć prawidłowo wykonaną zabudowę wnęki okiennej, a popełniono powyższe błędy, musisz liczyć się z tym, że ruszt trzeba będzie wykonać od nowa. W takich sytuacjach naprawa rusztu wokół okna może okazać się niemożliwa.

Aby uniknąć powyższych błędów i konieczności wymiany poszczególnych elementów na nowe, warto skorzystać z rozwiązań, które oferują producenci okien dachowych. Systemowa zabudowa okna dachowego, bo o niej mowa to estetyczny sposób na prawidłowe połączenie okna dachowego ze ścianami wewnętrznymi znajdującymi się na poddaszu. Producenci rozwiązań pozwalają Klientom na maskowanie zarówno pojedynczych okien dachowych, jak i tych znajdujących się w zespoleniach.

Dostępne na rynku maskownice wykonane są z wysokiej jakości, łatwego w czyszczeniu materiału, który pozwala na wykonanie estetycznego wykończenia na wiele lat.

okna dachowe w domu jednorodzinnym

Sprawdź ofertę na renowa24.pl. Nasz sklep budowlany oferuje również niezwykle praktyczne akcesoria do okien.

 

Przeczytaj także:

 Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel