W jaki sposób właściwie ocieplić wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy jest przydatny zwłaszcza, kiedy chcesz wyjść na dach, aby sprawdzić działanie komina czy wymienić pokrycie dachowe lub udrożnić rynnę. Miejsce jego montażu, tak samo jak właściwie ocieplenie tego okna dachowego, jest bardzo ważne, dla prawidłowej termoizolacji poddasza. Standardowe okna dachowe nie są tak bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem jak wyłaz dachowy, który może być otwierany na bok lub do góry. Z poniższego materiału dowiesz się, jak prawidłowo zamontować i ocieplić wyłaz dachowy oraz dlaczego warto się na niego zdecydować.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym charakteryzuje się wyłaz dachowy?
- Gdzie powinien być zamontowany wyłaz dachowy?
- W jaki sposób ocieplić wyłaz dachowy?
- Dlaczego warto zainstalować wyłaz dachowy?
Czym charakteryzuje się wyłaz dachowy?
Wyłazy dachowe mogą mieć różne wielkości – najmniejsze posiadają nie więcej niż 40 cm szerokości. Swoim designem do złudzenia przypominają okna dachowe i tak samo montowane są z kołnierzem uszczelniającym, który często dołączony jest do nich w zestawie. Wyłaz dachowy musi być dobrany do rodzaju pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany . Na rynku okiennym znajdziesz wyłazy dachowe zimne, które mogą być montowane w nieogrzewanych pomieszczeniach, a także wyłazy ciepłe dedykowane do pomieszczeń użytkowych, czyli ogrzewanych.
Wyłazy dachowe nie różnią się parametrami termoizolacyjnymi od okien dachowych. Dodatkowo często instalowane są z oknami dachowymi różnego typu, dobiera się do nich rolety i posiadają klapy wentylacyjne. Ich ramy często wykonane są z drewna, poliuretanu lub aluminium . Z racji tego, że tak samo jak okna dachowe, wyłazy są narażone na negatywne czynniki zewnętrzne, montuje się w nich hartowane szyby, odporne m.in. na grad.
Gdzie powinien być zamontowany wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy może być instalowany w gotowym lub dopiero stawianym dachu. Pierwsza możliwość powinna być jednak ostatecznością, ponieważ montaż wyłazu w gotowym już dachu wymaga więcej pracy i pieniędzy. Lepiej zdecydować się na instalację wyłazu na etapie budowy dachu, aby nie ingerować w jego konstrukcję . Nie warto instalować wyłazu dachowego samodzielnie. Lepiej zlecić to specjaliście, aby nie narazić się na ewentualne mostki termiczne.
O czym jeszcze warto pamiętać, instalując wyłaz dachowy? Przede wszystkim powinien on znajdować się blisko komina , ponieważ dzięki temu droga do komina po dachu nie będzie długa. W przypadku, gdy nie da się umieścić wyłazu blisko komina, należy zainstalować stopnie kominiarskie, aby dodatkowo zabezpieczyć osobę poruszającą się po połaci dachowej. Wiele osób decyduje się na instalację wyłazu za kominem, dzięki czemu okno jest osłonięte. Sprawia to, że dach prezentuje się estetyczniej.
W jaki sposób ocieplić wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy, tak samo jak standardowe okna dachowe, powinien być ocieplony w taki sam sposób. Prawidłowe ocieplenie poddasza jest bardzo ważne, aby cieszyć się obniżonymi rachunkami za energię cieplną. W jaki sposób powinien być przeprowadzony ten proces?
- W pierwszej kolejności, należy zamontować wyłaz dachowy w konstrukcji dachu.
- Następnie wokół ościeżnicy powinien znaleźć się materiał termoizolacyjny.
- Po wypełnieniu ościeżnicy, można połączyć wyłaz dachowy z folią dachową, która powinna zostać umieszczona od zewnętrznej strony ościeżnicy, aby osłonić materiał termoizolacyjny, by nie uległ zawilgoceniu.
- Dodatkowo w ościeżu należy umieścić izolację cieplną, która powinna być tak samo gruba, jak ta umieszczona w skosie poddasza.
- Materiał izolacyjny np. wełna mineralna, musi zostać osłonięta od wnętrza budynku, dzięki folii paroizolacyjnej. Dodatkowo folia ta powinna być bardzo szczelnie połączona z paroizolacją znajdującą się w skosach poddasza i ościeżnicą wyłazu.
W wielu sklepach ze stolarką okienną sprzedaje się wyłazy dachowe w zestawie z dobranymi do nich kołnierzami uszczelniającymi. W niektórych przypadkach można natrafić nawet na materiał termoizolacyjny taki jak wełna owcza . To cenny komponent, ponieważ ma wysoką sprężystość i gęstość , dzięki czemu jest w stanie dokładnie wypełnić szczeliny znajdujące się wokół wyłazu dachowego. Jej dużą zaletą jest również fakt, że można ją formować w dowolny sposób, dzięki czemu wykorzystasz ją do różnych opcji ocieplenia wyłazu.
Dlaczego warto zainstalować wyłaz dachowy?
Dzisiejsza technologia pozwala na stworzenie takich wyłazów dachowych, które mimo wystawania ponad krawędź dachu, posiadają świetne właściwości termoizolacyjne. Dodatkowe ocieplenie ich warstwą styropianu lub wełny mineralnej, lub owczej, tylko wzmaga ten efekt. Bardzo często w przypadku wyłazów dachowych stosowany jest poliwęglan komorowy, który ma naturalne właściwości termoizolacyjne.
W przypadku wyłazu prostego lub kopułkowego, muszą one zostać ocieplone u podstawy. Jednak, jeśli wyłazy dachowe umieszczone są w dużej ilości obok siebie, co sprawia, że powierzchnia ich stykania się z dachem jest dość rozległa, należy sprawdzić, czy dany producent wyłazów stosuje najlepsze komponenty, aby mieć pewność dobrej termoizolacyjności.
Warto również pamiętać, że nawet jeśli zakupisz wyłaz dachowy o najwyższych parametrach termoizolacyjnych, ale nie dość dobrze przyłożysz się do wykonania prawidłowego ocieplenia, nie unikniesz strat cieplnych i wysokich rachunków za ogrzewanie.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Kiedy okna nadają się do wymiany?
- Jak zabezpieczyć okna przed silnym wiatrem?
- Funkcje kołnierzy do okien dachowych
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.