Funkcje kołnierzy do okien dachowych
Kołnierze uszczelniające są jednym z ważniejszych elementów, o którym nie można zapomnieć podczas montażu okna dachowego. Warto zatem wiedzieć, jakie rodzaje dostępne są na rynku i przede wszystkim — jaką funkcję pełnią kołnierze do okien dachowych. Mając na uwadze, że nie każdy inwestor posiada taką wiedzę, w dzisiejszym wpisie przybliżymy temat kołnierzy do okien dachowych. Jeśli właśnie budujesz dom, zachęcamy do zapoznania się z przedstawionymi informacjami. Poznasz nie tylko rodzaje, ale także funkcje kołnierzy do okien dachowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest kołnierz uszczelniający?
- W jaki sposób prawidłowo dobrać kołnierz do okna dachowego?
- Jakie funkcje pełni kołnierz do okna dachowego?
- Jakie są rodzaje kołnierzy uszczelniających?
Czym jest kołnierz uszczelniający?
Kołnierz jest elementem niezbędnym podczas montażu okna dachowego. Okala on ramę okna w konstrukcji dachu, zapewniając jednocześnie szczelność połączenia okna z pokryciem dachowym. W zależności od pokrycia dachowego, kołnierze do okien dachowych mogą mieć różną konstrukcję.
W jaki sposób prawidłowo dobrać kołnierz do okna dachowego?
Aby mieć pewność, że kołnierz uszczelniający będzie pasował do okna dachowego, warto zdecydować się na jego zakup od producenta wybranego okna. Zazwyczaj kołnierze sprzedawane są w zestawach z oknami dachowymi. Jeśli jednak osobno wybierasz okno i kołnierz, zwróć uwagę na akcesoria do okien dachowych, które producent wskazuje jako komplementarne do wybranego modelu.
Wybierając okna dachowe i kołnierze z oferty różnych marek, koniecznie zwróć uwagę na:
- model, rozmiar i kolor ram okiennych, przy którym będziesz montować kołnierz;
- rodzaj pokrycia dachowego;
- ilość okien, które mają być umieszczone w kołnierzu (czy ma być to pojedyncze okno, czy okna KOMBI albo zespolone itp.).
W jaki sposób mogą być opisane kołnierze uszczelniające?
Choć akcesoria do okien dachowych różnych marek są opisywane za pomocą zbliżonych kryteriów, każdy producent okien może dowolnie nazwać poszczególne modele kołnierzy. Dlatego też, wybierając kołnierz do okien dachowych, należy zwrócić uwagę na:
- Rodzaj pokrycia dachu — w tym wypadku może być płaskie, profilowane lub wysokoprofilowane. Wysokości mogą różnić się w zależności od producenta. Zupełnie inny kołnierz będzie pasował do dachów pokrytych gontem bitumicznym, a inny do tych pokrytych dachówką.
- Typ montowanego okna dachowego — nowoczesne kołnierz uszczelniające, dostępne na rynku, mogą nie być kompatybilne ze starszymi modelami okien dachowych. Inne kołnierze należy także zastosować do pojedynczych okien dachowych, a inne do podwójnych.
- Rozmiar okna dachowego — choć to oczywisty parametr, należy o nim pamiętać. Tylko dobrze dobrana wielkość kołnierza jest w stanie zapewnić całości szczelność.
- Głębokość montażu kołnierza — jest to głębokość, na jakiej powinien być osadzony ten element — może być podwyższona, obniżona lub standardowa.
- Dopuszczalny kąt nachylenia połaci dachowej — np. między 15 a 90° w przypadku kołnierzy do dachów pochyłych lub mniejszy, jeśli kołnierz montowany jest w dachu płaskim.
- Materiał, z jakiego wykonano fartuch — możesz wybrać spośród blachy ołowianej lub kompozytu aluminiowego.
Jakie funkcje pełni kołnierz do okna dachowego?
Skoro już wiesz, co to jest kołnierz uszczelniający i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, przyszedł czas na to, abyś poznał jego funkcje.
Kołnierz uszczelniający pozwala na prawidłowe zamontowanie okna w połaci dachowej. Dzięki precyzyjnym projektom systemowe elementy kołnierza trwale i szczelnie łączą okno z pokryciem dachowym.
Kolejnym zadaniem, jakiemu ma sprostać dobrze dobrany kołnierz uszczelniający, jest odprowadzenie wody deszczowej oraz śniegu poza okno, a także zabezpieczenie go przed wiatrem.
Kołnierze uszczelniające należy stosować, montując każdy rodzaj okna dachowego, bez względu na to, czy są to okna obrotowe, uchylno obrotowe, o podwyższonej osi obrotu, czy okna dedykowane do zespoleń.
Jakie są rodzaje kołnierzy uszczelniających?
Wybierając kołnierz do okien dachowych, należy zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego. Na rynku dostępne są rozmaite modele:
- kołnierze do dachów płaskich — można je zastosować, kiedy na dachu ułożono papę, płaską dachówkę lub blachę. Jest to grupa najprostszych kołnierzy, które skutecznie zabezpieczają strefę pod oknem. Zazwyczaj nie montuje się przy nich klinów bocznych, fartuchów, czy rynienek odwadniających.
- kołnierze do pokryć falistych albo trapezowych — stosuje się je, kiedy na dachu położono dachówkę lub blachodachówkę falistą/trapezową. Ten typ kołnierzy posiada fartuchy oraz kliny, dzięki którym chronią dach przed podciekaniem wody oraz przedostawaniem się zanieczyszczeń, w postaci liści, pyły, a także śniegu.
kołnierze do pokryć łuskowych — stosowane do dachu pokrytego dachówką karpiówką lub łupkiem. Zazwyczaj modele te mają ścięte boki.
uniwersalne kołnierze uszczelniające — sprawdzają się podczas montażu okna w dachach płaskich i falistych. Od pozostałych modeli odróżnia je regulowany element podporowy, a także fartuch. Rozwiązania te sprawiają, że znacznie łatwiej jest dopasować je do kształtu pokrycia dachowego. Kliny, które także posiada kołnierz, zapewniają doskonałą izolację okna.
Podsumowanie
Każdy inwestor, który podejmie się budowy domu, musi wiedzieć, że dobór odpowiednich rozwiązań jest kluczowy. Tylko wtedy może mieć pewność, że przez wiele lat będzie mógł bez problemu użytkować budynek. Dlatego też tak ważne jest podczas kupowania okien dachowych, by wyposażyć je dodatkowo w prawidłowo dobrany kołnierz uszczelniający. W renowa24.pl dostępne są modele, które w zestawie posiadają ten element. Warto na nich skupić swoją uwagę. Jeśli jednak wybierzesz okno dachowe bez kołnierza, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać do niego odpowiedni element uszczelniający.
Przeczytaj także:
- Kołnierz uszczelniający do okna dachowego FAKRO
- Odpowiedni kołnierz do okien dachowych Fakro/font>
- Kołnierz EDT do dachówki płaskiej od VELUX
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.