t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć okna przed silnym wiatrem?

2022-10-05
Jak zabezpieczyć okna przed silnym wiatrem?

Każde okno narażone jest na działanie silnego wiatru. Jednak to okna dachowe muszą wytrzymać o wiele więcej. Dlatego też wybierając odpowiedni model, warto skupić się na tych produktach, które wyróżniają się większą trwałością. Tylko najlepsze na rynku okna dachowe poradzą sobie z ciężkimi warunkami atmosferycznymi, m.in. ekstremalnymi temperaturami, śniegiem, lodem, opadami deszczu, czy intensywnym wiatrem. Chcąc uniknąć problemów z oknami, należy wybierać takie, które są wykonane z najlepszych materiałów, gwarantujących skuteczną barierę przed zimnym powietrzem i silnym wiatrem. Aby mieć pewność, że okna dachowe będą bezpieczne, warto także osłonić je za pomocą rolet zewnętrznych.Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób zabezpieczyć okno dachowe przed silnym wiatrem?
  2. Jaki wpływ na ochronę przed wiatrem ma sztywność okna?
  3. Jakie rozwiązania chroniące okna dachowe przed silnym wiatrem, wprowadziła marka VELUX?
  4. Jakie moduły do okien dachowych wprowadziła marka FAKRO?
  5. Czy rolety zewnętrzne ochronią okna dachowe przed silnym wiatrem?


rolety zewnętrzne na oknach dachowych

W jaki sposób zabezpieczyć okno dachowe przed silnym wiatrem?

Odpowiednia ochrona przed wiatrem i zimnym powietrzem to aspekt, o którym należy pamiętać wybierając okna dachowe. Szczególną uwagę na ten problem zwróciła marka VELUX, która chcąc chronić użytkowników i okna dachowe przed silnym wiatrem, zastosowała w oferowanych modelach konstrukcję ThermoTechnology™. Oznacza to, że użytkownik powinien spodziewać się, iż wszystkie okna dachowe VELUX w skrzydle i ościeżnicy posiadają wbudowane tworzywo EPS. To ono odpowiada za poprawę izolacyjności okien, dzięki czemu są one cieplejsze.

para leży na kanapie w salonie, w którym na oknach dachowych zamontowano rolety zewnętrzne

Jaki wpływ na ochronę przed wiatrem ma sztywność okna?

Silny wiatr może spowodować, że okno trwale się odkształci. Wystarczy ugięcie ramy okna o kilka milimetrów, aby doszło do jego rozszczelnienia. Aby mieć pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, dzięki czemu użytkowanie okna będzie komfortowe, należy wybrać model wysokiej jakości, który wyróżnia się dużą sztywnością.

Odporność okna na działanie silnego wiatru, czyli inaczej sztywność okna, określa jego klasę. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na to, przy jakiej prędkości wiatru nastąpi maksymalne dopuszczalne ugięcie najbardziej odkształconej części okna.

Warto tutaj pamiętać, że nie może być większe niż 1/300 długości tego elementu. Istotne jest to, aby ten parametr dobierać w zależności od natężenia siły wiatru w miejscu, w którym mieszkasz — inną sztywność należy dobrać jeśli chodzi o okna w kilkupiętrowym wieżowcu, a inną w domu parterowym oraz na poddaszu mieszkalnym. Dzieje się tak za sprawą fizyki poszczególnych budynków.

Wybierając okna dachowe i fasadowe, warto zwrócić uwagę na ich klasę bezpieczeństwa. Najlepiej sprawdzą się okna antywłamaniowe klasy P2 lub P4. Jeśli zdecydujesz się na takie modele, możesz mieć pewność, że przeszklenia nie pękną pod wpływem silnych podmuchów wiatru.

kobieta siedzi i patrzy w okno dachowe, za którym widać brzydką pogodę

Jakie rozwiązania chroniące okna dachowe przed silnym wiatrem, wprowadziła marka VELUX?

Marka VELUX chcąc zapewnić swoim Klientom bezpieczeństwo użytkowania okien dachowych, zapewnia specjalną konstrukcję oblachowania, która osłania okno dachowe przed wiatrem. Co więcej, oblachowanie zostało tak skonstruowane, aby stać się także rynną, dzięki której możliwe będzie odprowadzenie nadmiaru wody z okna. Nie bez znaczenia w tym wypadku są także materiały, z jakiego wykonane jest okno dachowe VELUX. Producent pamięta o tym, że jest to integralna część dachu, dlatego okna należy szczelnie połączyć z poszycie i dobrze ocieplić. Aby mieć pewność, że okno dachowe zostanie właściwie osadzone w konstrukcji dachu oraz poprawnie zaizolowane, warto zwrócić się o pomoc do dobrego dekarza, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. Nie bez znaczenia są także użyte materiały, w tym kołnierz uszczelniający, które powinny być najwyższej jakości.

okna dachowe wyposażone w rolety wewnętrzne

Jakie moduły do okien dachowych wprowadziła marka FAKRO?

Szukając najlepszej ochrony okien dachowych przed silnym wiatrem, warto przyjrzeć się także ofercie marki FAKRO. Producent bowiem wprowadził ciekawe rozwiązania, które z pewnością przypadną do gustu osobom ceniącym sobie możliwość ochrony okien i pomieszczeń z pomocą SmartHome. Warto tutaj zwrócić uwagę na dwie propozycje FAKRO:

  1. Moduł pogodowy ZWMP — umożliwia automatyczne zamykanie okien dachowych, które są kompatybilne z systemem Z-Wave, jeśli zostanie zasygnalizowana zmiana warunków pogodowych (przez podłączone do modułu czujniki deszczu ZRD lub wiatru ZWD — należy je osobno dokupić).
  2. Czujnik siły wiatru ZWD — współpracując z modułem pogodowym ZWMP, jest w stanie zapewnić automatyczne zamknięcie okien, które są wyposażone w siłowniki kompatybilne z systemem Z-Wave. Czujnik należy zamontować na dachu, w miejscu odkrytym, które wystawione jest na działanie czynników atmosferycznych. Prędkość wiatru, przy której czujnik da sygnał, do zamknięcia okna wynosi minimum 40 km/h.
kobieta siedzi w salonie wyposażonym w okna dachowe i spogląda na zachmurzone niebo nad górami

Czy rolety zewnętrzne ochronią okna dachowe przed silnym wiatrem?

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć okna przed silnym wiatrem, warto wykorzystać odpowiednie akcesoria do okien dachowych. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będą rolety zewnętrzne, które ochronią przeszklenia nie tylko przed odgłosem deszczu, gradu, czy hałasem dobiegającym z ulicy, ale także przed silnym wiatrem.

Kolejnymi zaletami rolet zewnętrznych na okna dachowe są m.in. ochrona wnętrz przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz możliwość całkowitego zaciemnienia wnętrza. Przez wielu ekspertów są one uznawane za najważniejsze funkcje rolet zewnętrznych. Co więcej, rolety zewnętrzne do okien dachowych redukują także ilość wpadającego do wnętrza ciepła nawet o 94%.

kobieta poddaje testom wytrzymałościowym okno dachowe

Podsumowanie

Prawidłowo zabezpieczone okna dachowe sprawią, że ich użytkownicy nie będą się bać przegrzania, hałasu, a także silnego wiatru. Tylko dobrze dobrane modele sprawią, że przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się ciepłymi i cichymi oknami, które będą w 100% bezpieczne. Jeśli nie wiesz, które modele będą najlepszym rozwiązaniem, skontaktuj się ze specjalistami z renowa24.pl, którzy pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
wsio ok
pixel