t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tryb zimowy w oknach dachowych – jak go uruchomić?

2022-11-17
Tryb zimowy w oknach dachowych – jak go uruchomić?

Okna dachowe są jednym z najważniejszych aspektów na poddaszu. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia, ale także ochrony termicznej. Dzisiejsze okna dachowe mają być szczelne, ale powinny zapewniać także prawidłową wymianę powietrza. Do tego przydaje się tryb lato-zima lub nawiewniki okienne. O ile większość osób wie, czym są nawiewniki, to jednak jak działa tryb zimowy w oknach dachowych już nie za bardzo. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, czym jest owy tryb i dlaczego pozwala on zaoszczędzić trochę pieniędzy, zapoznaj się z poniższym materiałem.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest tryb zimowy okna dachowego?
  2. Gdzie znajduje się tryb lato-zima w oknach dachowych?
  3. Jak uruchomić tryb zimowy w oknach dachowych?
  4. Dlaczego warto korzystać z trybu okien zima/lato?
  5. Czy warto korzystać z trybu letniego okien dachowych?


okna dachowe

Czym jest tryb zimowy okna dachowego?

Regulacja zimowa okna dachowego, a więc wprowadzenie go w tryb zimowy, polega na zmianie przepływu powietrza z zewnątrz do wewnątrz i na odwrót. Dzięki niej można zapanować nad szczelnością okna dachowego o każdej porze roku. Latem przeważnie zależy nam na większym przepływie powietrza, w związku z czym można zmniejszyć docisk uszczelki okiennej. Zimą wręcz staramy się, aby do pomieszczeń wlatywało jak najmniej zimnego powietrza, dlatego wtedy należy zwiększyć docisk uszczelki. Dzięki temu zmniejszysz rachunki za ogrzewanie i zaizolujesz termicznie poddasze.

Gdzie znajduje się tryb lato-zima w oknach dachowych?

Choć już wiesz, czym jest tryb zimowy okna dachowego, to jednak możesz zastanawiać się, gdzie się on znajduje. Otóż znajdziesz go z boku skrzydła okiennego w postaci jednego lub kilku bolców, które są umieszczone w równych od siebie odstępach. Wykonane są z metalu, a ich kształt jest nieregularny (z jednej strony są grubsze, a z drugiej węższe). To właśnie te elementy odpowiadają za mniejszy lub większy docisk uszczelki okiennej.

zestaw okien dachowych

Jak uruchomić tryb zimowy w oknach dachowych?

Zadanie to jest bardzo proste i polega na zmianie pozycji bolców o 90 st. w porównaniu do pozycji, w której były wcześniej ustawione. Aby móc tego dokonać z pewnością przyda się np. klucz imbusowy, który powinien być umieszczony w zestawie wraz z oknami dachowymi. Niekiedy zadanie to można wykonać za pomocą własnych rąk lub domowych przyrządów. Całe zadanie polega bowiem na tym, że należy chwycić bolec i ustawić go do odpowiedniego trybu.

Wszystko to wydaje się naprawdę proste, jednak problem może pojawić się, jeśli kompletnie nie wiemy, jakie było poprzednie ustawienie bolców w oknach dachowych. W takiej sytuacji należy dowiedzieć się czy tryb okien jest już ustawiony na zimowy, czy może jednak letni? Nie stresuj się, ponieważ to zadanie również jest bardzo proste. Sprawdź, w jaki sposób ustawiony jest bolec i jeśli jego węższa strona skierowana jest do uszczelki, oznacza to, że Twoje okna dachowe ustawione są w trybie letnim. Wystarczy więc przekręcić bolec na drugą stronę (grubszą), aby uruchomić tryb zimowy.

Dlaczego warto korzystać z trybu okien zima/lato?

Wciąż niewielka grupa ludzi zdaje sobie sprawę z istnienia takiego trybu, a więc z niego nie korzysta. Taka niewiedza doprowadza często do frustracji związanej z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Jeśli jednak zaczniesz korzystać z trybu zimowego okna dachowego, przekonasz się, że z pomieszczeń będzie uciekać o wiele mniej ciepłego powietrza. Dodatkowo warto pamiętać, że okna dachowe bardzo często montowane są w okresie wiosenno-letnim, dlatego mogą być ustawione na tryb letni automatycznie przez montażystów.

Czy warto korzystać z trybu letniego okien dachowych?

Choć korzyści wynikające z korzystania z trybu zimowego w oknach dachowych, mogą wydawać się logiczne, to jednak wiele osób może mieć wątpliwości co do załączania trybu letniego. Jednak prawda jest taka, że załączając tryb letni w swoich oknach dachowych, zapanujesz nad prawidłową cyrkulacją powietrza, co przełoży się na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że jeśli jej poziom będzie za wysoki, może dojść do rozwoju pleśni i grzybów, które z kolei są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Warto również wiedzieć, że zanim pleśń czy grzyb będą dla nas widoczne, może minąć trochę czasu, a Ty już zaczniesz wdychać ich zarodniki. Doprowadzi to do bólu głowy, problemów ze snem i ogólnego obniżenia samopoczucia.

okna dachowe balkonowe

Tryb zimowy okna dachowego – naprawdę warto z niego skorzystać!

Pomieszczenia mocno izolowane powinny być wyposażone w okna dachowe z trybem zimowym i letnim. Innym rozwiązaniem są także nawiewniki, których działanie również można regulować. Jeśli więc chcesz skutecznie chronić się przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie, nieprawidłowym poziomem wilgoci i złym samopoczuciem, koniecznie wprowadź na swoje poddasze powyższe wskazówki!

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel