Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tryb zimowy w oknach dachowych – jak go uruchomić?

2024-11-19
Tryb zimowy w oknach dachowych – jak go uruchomić?

Ceny ogrzewania niestety stale rosną, dlatego tak ważne jest poprawienie komfortu termicznego oraz zmniejszenie zużycia energii w naszych pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że przestawienie okien na tryb zimowy, poprawi szczelność całej konstrukcji, tym samym ograniczając przepływ powietrza. Dzięki temu znacznie zredukujemy koszty ponoszone na ogrzewanie. Czym są tryby lato-zima w oknach? Jak uruchomić tryb zimowy w oknach dachowych? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to zajrzyj do poniższego artykułu.



Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest tryb zimowy w oknach i dlaczego warto go ustawić?
  2. Jak sprawdzić, czy Twoje okna mają tryb zimowy?
  3. Jak uruchomić tryb zimowy w oknach?
  4. Krok po kroku – jak ustawić tryb zimowy w oknach?
  5. Instrukcja ustawienia trybu zimowego w oknach plastikowych i drewnianych.
  6. Najczęstsze błędy przy przełączaniu trybu zimowego i jak ich unikać.
  7. Korzyści z ustawienia trybu zimowego – oszczędność energii i komfort cieplny.
  8. Najważniejsze wskazówki na zimę, aby okna były efektywne energetycznie.


tryb zimowy w oknach

Co to jest tryb zimowy w oknach i dlaczego warto go ustawić?

Nie każdy użytkownik ma świadomość tego, że istnieje tryb zimowy w oknach i można go odpowiednio wykorzystać. Nowoczesne okna posiadają taką funkcjonalność w standardzie. Z tego względu zanim zaczniemy uszczelniać okna dachowe, koniecznie sprawdźmy ich ustawienia. Może się po prostu okazać, iż żadne dodatki izolacyjne nie są nam potrzebne.

Zadaniem współczesnych modeli okien jest zapewnienie naturalnego przepływu powietrza w okresie letnim oraz optymalnej izolacji termicznej zimą. Służą temu nawiewniki okienne, a także możliwość przełączenia okna w tryb zimowy, który jest niczym innym, jak zapewnieniem mocniejszego docisku uszczelki okna. Stopień przylegania uszczelki skontrolujemy przy pomocy metalowych rolek umiejscowionych w skrzydle. Zmieniając ich położenie ograniczamy przepływ chłodnego powietrza z zewnątrz, a także ciepłego z wewnątrz, tym samym zwiększając szczelność oraz mniejsze zużycie energii.

Jak sprawdzić, czy Twoje okna mają tryb zimowy?

W nowoczesnych oknach tryb zimowy i letni to standardowe rozwiązanie. Jeśli chcemy jednak upewnić się, czy taki mechanizm na pewno znajduje się w naszych oknach, to wystarczy sprawdzić, czy w bocznej części skrzydła umiejscowione są specjalne bolce. Ich liczba mieści się przeważnie w przedziale od jednego do trzech. To właśnie dzięki tym elementom docisk może stać się, w zależności od pory roku, mocniejszy lub lżejszy.

tryb zimowy w oknach

Jak uruchomić tryb zimowy w oknach?

Ustawienie okien na tryb zimowy to czynność, która nie jest zbyt skomplikowana. Polega ona na zmianie położenia rolek, względem poprzedniego letniego trybu o 90 stopni. Producenci stosują elementy o różnych kształtach, dlatego do przestawienia okna na tryb zimowy, będzie potrzebny imbus lub inny rodzaj klucza. Czynność tę można wykonać również przy pomocy kombinerek lub własnych rąk. Często już sama konstrukcja rolki będzie stanowiła wystarczającą podpowiedź w jaki sposób zwiększyć docisk okna. Rolka ma zazwyczaj nieregularny kształt. Jeśli element jest umiejscowiony stroną grubszą w kierunku uszczelki okiennej, to oznacza ustawienie okna w trybie zimowym. Natomiast, gdy bliżej uszczelki znajduje się węższa część, to okno ustawione jest w trybie letnim. Z tego wynika, że wystarczy jedynie odpowiednio ustawić rolkę.

Krok po kroku – jak ustawić tryb zimowy w oknach?

Wskażemy, krok po kroku, jak przestawić nasze okna na tryb zimowy i dokonać ich uszczelnienia:

  • Koniecznie sprawdźmy stan naszych okien - uszczelek i ram okiennych.
  • Przestawmy okna na tryb zimowy - nowoczesne okna, zarówno PVC, jak i drewniane są wyposażone w system umożliwiający ustawienie okien na zimę. W tym celu poszukajmy metalowej śruby/rolki (jest ona umiejscowiona najczęściej w ramie okna lub w okolicy zawiasów). Śruba ta umożliwia regulację siły docisku skrzydła okiennego do ramy.
  • Wyregulujmy śrubę - dokręćmy ją przy użyciu klucza imbusowego lub śrubokrętu. Tym sposobem zwiększymy nacisk okna na uszczelkę. Pamiętajmy o dokręceniu śruby równomiernie po obu stronach okna, aby zapewnić równy docisk na całej długości.
  • Dokonajmy uszczelnienia okien - jeśli zajdzie taka potrzeba, to dodatkowo możemy uszczelnić okna, za pomocą specjalnych taśm uszczelniających lub masy silikonowej w miejscach, gdzie przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz.
  • Jeśli jednak nie wiemy, jak właściwie przeprowadzić regulację lub jeśli okno jest uszkodzone i wymaga bardziej zaawansowanych napraw, to poprośmy o pomoc profesjonalistę.
  • Instrukcja ustawienia trybu zimowego w oknach plastikowych i drewnianych

    W oknach PVC tryb zimowy jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. W dokumentach nabywanych podczas zakupu okna znajdziemy instrukcję ustawiania zarówno trybu zimowego, jak i letniego w konkretnym modelu PVC. Rolki/śruby w oknach plastikowych najczęściej są okrągłe lub ośmiokątne. W płaszczyźnie pionowej poruszają się, gdy otwieramy lub zamykamy skrzydło okna, a dzięki obrotowi wokół własnej osi, możemy ustawić tryb zimowy. W przypadku ustawiania trybu zimowego lub letniego przekręcamy rolkę w lewo lub prawo. Pierwszy ruch powoduje luzowanie szczelności oraz zwiększenie przepływu powietrza, zaś drugi dociśnięcie skrzydła do ramy okiennej. Granica dopuszczalnego odchylenia wynosi ok. 8 mm. Całą operację przeprowadzamy najczęściej przy pomocy klucza imbusowego, kombinerek lub śrubokrętu.

    Podobnie ustawia się tryb zimowy w oknach drewnianych. Choć jeszcze kilka lat temu mechanizm ten nie był powszechnie stosowany w oknach wykonanych z drewna, to obecnie cieszy się on dużą popularnością w oknach tego typu. Jak więc wyregulować okna drewniane, tak aby funkcjonowały w trybie zimowym? Należy zwiększyć docisk przesuwając rolki w kierunku uszczelki. Pamiętajmy także o tym, by zadbać o czystość wszystkich elementów – ewentualne zabrudzenia mogą zaburzyć właściwe funkcjonowanie mechanizmu.

    Nie przegap okazji Polecane produkty

    Najczęstsze błędy przy przełączaniu trybu zimowego i jak ich unikać

    Błędy, które mimo wszystko łatwo popełnić przy przełączaniu na tryb zimowy, mogą negatywnie wpłynąć na efektywność energetyczną budynku.

    Regulacja okien na zimę – najczęstsze błędy, jakie możemy popełnić:

  • Za mocny docisk - często zbyt mocno zwiększamy docisk skrzydła do ramy okiennej. Może to doprowadzić do szybszego zużycia uszczelek, a także całego mechanizmu okna. Tak naprawdę wystarczy umiarkowany docisk, by zapewnić odpowiednią szczelność bez uszkodzeń.
  • Regulacja okien bez używania odpowiednich narzędzi - by prawidłowo wyregulować okno, warto skorzystać z przeznaczonych do tego celu kluczy imbusowych lub innych tego typu narzędzi. Należy też zawsze postępować zgodnie z instrukcją załączaną przez producenta. Tym sposobem unikniemy uszkodzenia mechanizmu okna.
  • Brak regularnych przeglądów technicznych okna - niestety zbyt często zapominamy o kontroli stanu technicznego okien, a uszkodzone uszczelki, poluzowane zawiasy czy inne niesprawne elementy, mogą negatywnie wpływać na efektywność regulacji. Dlatego kontrola stanu technicznego okien powinna odbywać się przynajmniej 2 razy w roku.
  • Korzyści z ustawienia trybu zimowego – oszczędność energii i komfort cieplny

    Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie wszyscy użytkownicy okien zdają sobie sprawę z istnienia trybu zimowego. Niewiedza ta może skutkować wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Okna w trybie zimowym sprawią, że bardzo szybko odczujemy, że z naszych pomieszczeń będzie uciekało o wiele mniej ciepłego powietrza. Rachunki będą niższe, a komfort termiczny o wiele większy. Jeśli chodzi o okna dachowe to warto pamiętać, że są one najczęściej montowane w okresie wiosenno-letnim – z tego względu mogą być ustawiane automatycznie na tryb letni. Dlatego warto pamiętać zimą o jego przestawieniu.

    Warto też powiedzieć kilka słów o korzyściach wynikających z załączania trybu letniego. Tryb tego rodzaju pomoże nam zachować odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Przełoży się to na optymalny poziom wilgoci. Jeśli będzie on za wysoki, może skutkować to niepożądanym rozwojem szkodliwych dla naszego zdrowia grzybów lub pleśni. Wdychanie zarodników może prowadzić do ogólnego obniżenia naszego samopoczucia, bezsenności czy uciążliwego bólu głowy.

    tryb zimowy w oknach

    Najważniejsze wskazówki na zimę, aby okna były efektywne energetycznie

    Oprócz prawidłowej regulacji okien na zimę, pamiętajmy również o ich odpowiedniej konserwacji oraz pielęgnacji. Wczesną jesienią, kiedy dni bywają jeszcze ciepłe, warto umyć okna, a także zadbać o okucia i uszczelki. W sklepie internetowym Renowa24 znajdziemy specjalne zestawy konserwacyjne służące do odnowy lub naprawy powłoki lakierniczej okna, a także do smarowania i konserwacji zawiasów i uszczelek, od znanych i renomowanych producentów okien dachowych, takich jak FAKRO i VELUX. Zabiegi pielęgnacyjne tego rodzaju z pewnością wpłyną na estetykę okna, wydłużą okres użytkowania, a także usprawnią jego pracę.

    FAQ

    Czym jest tryb zimowy w oknach dachowych i dlaczego warto go stosować?

    Tryb zimowy w oknach to zwiększenie docisku uszczelki okiennej. Zimowa wentylacja okien spowoduje, że ograniczymy napływ powietrza z zewnątrz, co zmniejszy utratę ciepła i pozwoli na oszczędność energii, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania.

    Jak sprawdzić, czy nasze okna mają tryb zimowy?

    Jeśli chcemy sprawdzić, czy okna są wyposażone w tryb zimowy, należy zwrócić uwagę na obecność specjalnych metalowych rolek lub bolców na ramie skrzydła. W nowoczesnych oknach te elementy są standardem i można je przestawiać, regulując docisk w zależności od pory roku.

    Jak uruchomić tryb zimowy w oknach dachowych?

    Tryb zimowy można uruchomić poprzez zmianę położenia metalowych rolek o 90 stopni. Wystarczy przekręcić rolkę, aby jej grubsza część była skierowana w stronę uszczelki okiennej. Do regulacji potrzebny będzie klucz imbusowy lub kombinerki.

    Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy przełączaniu okien na tryb zimowy?

    Do najczęstszych błędów należą: zbyt mocne dociśnięcie uszczelek, co może prowadzić do ich szybszego zużycia, regulacja okien bez użycia odpowiednich narzędzi oraz brak regularnych przeglądów technicznych, co może prowadzić do obniżenia efektywności energetycznej okien.


    Jesteś zainteresowany ofertą okien dachowych? Zajrzyj na przygotowane przez nas zestawienia, w których znajdują się topowe produkty!

    Ranking okien dachowych
    Ranking okien dachowych Velux
    Ranking okien dachowych Magnetic Neo
    Ranking okien dachowych Fakro
    Ranking okien dachowych plastikowych
    Ranking okien dachowych drewnianych
    Ranking okien dachowych do pokoju
    Ranking okien dachowych do łazienki i kuchni



    Anna Adamczyk

    Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.

    Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024
pixel