t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przeciąg w domu – dlaczego się pojawia i jak go unikać?

2022-11-27
Przeciąg w domu – dlaczego się pojawia i jak go unikać?

 

Silny, niemiły – czasem niespodziewany, a innym razem męczący od dawna – prąd powietrza, czyli przeciąg. Znasz jego obecność. Kiedy rozgości się w Twoim domu, robi się w nim nieprzyjemnie chłodno. Dowiedz się, skąd się bierze przeciąg w domu i jak go unikać.

 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Skąd się bierze przeciąg w domu?
  2. Jak pozbyć się przeciągu w domu?
  3. Jak zabezpieczyć okna dachowe przed przeciągiem?
  4. Jaki wpływ na przeciąg ma zła termoizolacja?

energooszczędny budynek

Skąd się bierze przeciąg w domu?

Powstawanie przeciągów najbardziej kojarzysz z pewnością z otwartymi na przestrzał oknami lub drzwiami. To jednak tylko jeden z powodów ich powstawania. Inne przyczyny przeciągów to:

    • nieszczelne okna i drzwi,
    • wadliwa wentylacja,
    • niewłaściwe ocieplenie domu,
    • brak termoizolacji.

Przeciąg jest wynikiem różnicy ciśnień i temperatur pomiędzy przestrzenią wewnątrz i na zewnątrz budynku. W związku z tym może być również skutkiem źle działającej wentylacji przy jednocześnie bardzo szczelnych oknach. Powstaje wówczas tak zwany ciąg wsteczny. Dom jest wychładzany przez zimne powietrze z wentylacji, natomiast zużyte powietrze jest zasysane z komina i krąży we wnętrzach.

W przypadku, kiedy w pomieszczeniu jest dużo cieplej niż wynosi sama temperatura ścian, ciepło unosi się do góry. Na dole pozostaje powietrze zimniejsze. Tak powstają prądy konwekcyjne, zwane przeciągiem. Na skutek ruchu powietrza w pomieszczeniach unosi się kurz i roztocza, co nie jest korzystne dla Twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergię.

Przeciąg może również w inny sposób niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Zimny podmuch powietrza zagraża Ci bowiem w momencie, w którym przebywasz w domu i nie jesteś odpowiednio ubrany – tak jak ma to miejsce w przypadku przebywania na zewnątrz. Skutkiem przebywania w przeciągach mogą być przeziębienia oraz inne znacznie poważniejsze choroby takie jak chociażby zapalenia ucha.

Jak pozbyć się przeciągu w domu?

Przeciwdziałanie powstawaniu przeciągów polega na zachowaniu właściwej różnicy temperatur pomiędzy temperaturą powietrza w domu a temperaturą powierzchni samych jego ścian. Ta właściwa różnica wynosi około 3°C.

Metod pozbycia się przeciągów jest wiele. Wśród najpopularniejszych wymienić należy:

        uszczelnianie i regulacja okien – metoda najpopularniejsza. Zabieg ten możesz przeprowadzić samodzielnie. Dostępnych jest wiele materiałów i narzędzi, które bez problemu dopasujesz do rodzaju nieszczelności w swoich oknach;właściwe wietrzenie pomieszczeń;regularna kontrola stanu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, montaż nawiewników okiennych, które będą wspierać nieprawidłowo działającą wentylację i pomogą w osiągnięciu właściwej cyrkulacji powietrza;poduszki, wałki i inne osłony przeciwdziałające skutkom przeciągów – jest to rozwiązanie doraźne, które zwalcza jedynie skutek, a nie samą przyczynę przeciągów.

Istnieją również bardziej zaawansowane sposoby na pozbycie się przeciągu w domu, które wymagają jednak większych nakładów pracy i środków. Są to:

          wymiana okien, ocieplenie domu, montaż rekuperatora, czyli zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną.
montaż okien dachowych

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed przeciągiem?

Okna dachowe w porównaniu z tradycyjnymi oknami elewacyjnymi są bardziej narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych takich jak wiatr, deszcz, grad czy śnieg, a nawet lód. Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć okna dachowe przed przeciągiem, a jesteś dopiero na etapie budowy domu to zainwestuj w okna dobrej jakości. Zdecyduj się na takie, które dobrze zabezpieczą pomieszczenia przed utratą ciepła i wspomnianymi warunkami pogodowymi.

Kiedy jednak masz już dom – a w nim okna dachowe starszego typu – sprawdź, czy nie potrzebują one zabiegów konserwacyjnych. Przydatne okazać może się przede wszystkim:

        • uszczelnianie,
        • konserwacja uszczelek,
        • regulacja docisku.

Na rynku znajdziesz odpowiednie narzędzia i środki, dzięki którym samodzielnie zabezpieczysz okno dachowe przed utratą ciepła i jednocześnie przed przeciągiem. Ponadto dobrze uszczelnione okno dachowe znacznie odizoluje pomieszczenia na poddaszu od hałasów z zewnątrz domu.

Doskonałym rozwiązaniem, które ograniczy występowanie uciążliwych przeciągów, będzie zamontowanie rolet zewnętrznych. Cieszą się one w ostatnich latach coraz większą popularnością. W zależności od potrzeb ochronią Twój dom przed chłodem lub słońcem oraz zapewnią ochronę przed hałasem pochodzącym z zewnątrz.

otwarte okno dachowe

Zła termoizolacja a przeciągi

Z przeciągami ściśle wiąże się zagadnienie termoizolacji domu. W przypadku, kiedy dom nie został ocieplony w ogóle lub też termoizolację przeprowadzono nieprawidłowo, straty ciepła są ogromne, a ryzyko przeciągów wzrasta.

Przyczyn źle położonej termoizolacji może być kilka:

        • samodzielne wykonanie prac bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności,
        • oszczędności w zakresie materiałów budowlanych i w związku z tym słaba ich jakość,
        • nieodpowiednia pogoda podczas wykonywania prac,
        • błędy montażowe.

Złe wykonanie ocieplenia domu wpływa na jego zawilgocenie, a w dalszej kolejności na pojawienie się pleśni i grzybów. Jest to skutkiem tworzenia się mostków termicznych, zwanych inaczej cieplnymi. Są to najsłabsze pod względem izolacji miejsca w budynku, w których dochodzi do największej utraty ciepła. Tworzą się one na styku dwóch rodzajów materiałów o różnym poziomie przewodzenia ciepła. Powstają w różnych miejscach i z różnych powodów w tym między innymi w przypadku złego wykonania ocieplenia domu.

Pojawienie się wspomnianej wilgoci jest nieestetyczne, ale przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia. Może powodować między innymi alergię oraz inne choroby układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach również nowotwory.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel