t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tryb letni i zimowy w oknach — czemu służą?

2024-10-10
Tryb letni i zimowy w oknach — czemu służą?

Jak przygotować się na zmianę pory roku? Sprawdź ustawienia swoich okien dachowych. Korzystaj z trybu letniego i zimowego, a na Twoim poddaszu będzie panować przyjemna temperatura. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega mechanizm regulacji docisku ramy okiennej do ościeżnicy i jakich narzędzi potrzebujesz, by go obsłużyć.








Spis treści:

  1. Funkcja trybu letniego i zimowego
  2. Mechanizm trybu letniego
  3. Mechanizm trybu zimowego
  4. Dlaczego warto korzystać z trybu letniego i zimowego?
  5. Okno z regulacją docisku ramy okiennej
  6. Okno dachowe na każdą porę roku

Funkcja trybu letniego i zimowego

Nowoczesne okna dachowe wyposażone są w funkcję trybu letniego i zimowego. Możesz dostosować je do panujących na zewnątrz temperatur. W zależności od wybranego ustawienia, skrzydło okienne będzie mniej lub bardziej dociśnięte do ramy. Wpływa to na stopień wentylacji pomieszczeń i skuteczność ochrony przed zimnem. Wiedząc, jak korzystać z tego mechanizmu, lepiej przygotujesz się na zmianę pory roku. Przełączenie trybu z letniego na zimowy i odwrotnie zajmie Ci zaledwie chwilę. Zazwyczaj przeprowadza się je na przełomie kwietnia/maja i października/listopada. Termin zmiany trybu dopasuj do prognozowanych temperatur i czasu zakończenia lub rozpoczęcia sezonu grzewczego.

jak ustawić tryb letni w oknie

Mechanizm trybu letniego

W trybie letnim skrzydło okienne oddala się od ramy. Aby uzyskać taki efekt, najpierw musisz znaleźć trzpień do regulacji szczelności. Zazwyczaj umieszczony jest na wysokości okuć, po bocznej stronie okna. Poznasz go po charakterystycznym oznaczeniu — kropce lub kresce. Rodzaj symbolu uzależniony jest od modelu produktu. Przygotuj klucz płaski lub imbusowy i przekręć trzpień w taki sposób, by kreska była prostopadła do podłoża lub kropka oddaliła się od uszczelki. Po wykonaniu tej czynności Twoje okno będzie ustawione na tryb letni.

Mechanizm trybu zimowego

Przestawienie okna na tryb zimowy przebiega w podobny sposób. W tym przypadku również potrzebujesz klucza płaskiego lub imbusowego. Znajdź trzpień w bocznej części okna i obróć go w taki sposób, by kreska była równoległa do podłoża lub kropka przybliżyła się do uszczelki. Będzie to obrót o 180 stopni w porównaniu do ustawienia trybu letniego. Dzięki niemu skrzydło zostanie bardziej dociśnięte do ramy. Jak widzisz, mechanizm jest bardzo prosty. Aby nim sterować wystarczy użyć podstawowych narzędzi. Poradzisz sobie bez pomocy fachowca.

jak ustawić tryb zimowy w oknie

Dlaczego warto korzystać z trybu letniego i zimowego?

Możliwość regulacji uszczelnienia okna jest bardzo praktyczna. Tryb zimowy zapobiega stratom ciepła. Większy docisk uszczelki nie dopuszcza do uciekania nagrzanego powietrza z wnętrza budynku. Pozwala to zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń. Utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach staje się łatwiejsze i wymaga niższego nakładu energii, nawet gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Tryb letni natomiast chroni wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się. Mniejszy docisk uszczelek pozwala na lepszą wentylację i stały przepływ powietrza w pomieszczeniach. Dzięki niemu przebywanie na poddaszu w upalne dni jest znacznie bardziej komfortowe. Kolejną zaletą zmiany trybów jest oszczędzanie uszczelek i okuć, które w trybie letnim są nieco mniej narażone na nacisk i zużycie.

Okna z regulacją docisku ramy okiennej

Czy wszystkie okna posiadają funkcję trybu letniego i zimowego? Jeśli w Twoim domu znajduje się stara, drewniana stolarka okienna, prawdopodobnie nie masz możliwości zmiany docisku ramy okiennej. Warto rozważyć jej wymianę, ponieważ każdego roku generuje duże koszty i zwiększa rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne okna PCV, szczególnie te z produkcji Fakro, Velux i Magnetic Neo, zapewniają opcję szybkiego przygotowania się do nadchodzącej zmiany temperatur. Wyposażone są w intuicyjny tryb letni i zimowy. Funkcję tą znajdziesz również w niektórych oknach drewnianych. Polecamy na przykład modele drewniano-poliuretanowe Velux z serii GLU, które posiadają nowoczesne systemy wentylacji i filtr powietrza zapobiegający napływowi kurzu i pyłu z zewnątrz budynku.

Nie przegap okazji Polecane produkty

Okna dachowe na każdą porę roku

Dobre okna dachowe sprawdzają się o każdej porze roku, zarówno w czasie mrozów, jak i letnich upałów. Korzystając z trybu letniego i zimowego szybko się o tym przekonasz. Zauważysz, że utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu jest tańsze i łatwiejsze. W razie wątpliwości zapytaj naszych ekspertów, jak wygląda zmiana docisku ramy okiennej w konkretnym modelu produktu. Śledź bloga Renowa24, a znajdziesz więcej porad dotyczących obsługi okien dachowych.

FAQ

Na czym polega tryb letni i zimowy w oknach?

Tryb letni i zimowy różnią się od siebie stopniem docisku ramy okiennej do ościeżnicy. Latem jest mniejszy, zapewnia większy przepływ powietrza i wentylację pomieszczeń. Zimą okno jest bardziej szczelne, chroni wnętrza przed stratami ciepła, wiatrem i niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz.

Jak zmienić tryb z letniego na zimowy?

Aby zmienić tryb należy przekręcić znajdujący się w bocznej stronie okna, przy okuciach, trzpień. Wykorzystaj do tego klucz płaski lub imbusowy. Obrót trzpienia o 180 stopni zmniejszy lub zwiększy uszczelnienie ramy. Sposób oznaczenia przełącznika może różnić się w zależności od modelu i producenta.

Czy każde okno ma tryb letni i zimowy?

Niestety nie. Tryb letni i zimowy stają się standardem w nowych modelach okien z PCV i drewna, w ofertach marek takich jak Velux, Fakro, Magnetic Neo. Większość starych, drewnianych okien nie posiada tej funkcji. Warto zatem wymienić je na nowsze, bardziej efektywne energetyczne.




Monika Karpińska

Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt.

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel