Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Techniki montażu styropianu

2022-11-21
Techniki montażu styropianu

Szkół uczących prawidłowej instalacji styropianu jest naprawdę wiele. Jednak istnieje tylko kilka prawidłowych metod montażu styropianu, które sprawiają, że jest on w stanie spełniać swoją funkcję. Styropian jest jednym z powszechniejszych materiałów termoizolacyjnych wykorzystywanych podczas ocieplania budynków. Jednak, aby móc wykorzystać jego możliwości, należy go prawidłowo zainstalować. W jaki sposób to zrobić? Dowiesz się z poniższego materiału!

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są metody montażu styropianu?
  2. Kiedy warto skorzystać z metody klejenia na placki?
  3. Na czym polega metoda grzebieniowa montażu styropianu?
  4. Na czym polega metoda obwodowo-punktowa instalacji styropianu?
  5. Na czym polega mechaniczny sposób montażu styropianu?

ocieplanie domu

Jakie są metody montażu styropianu?

Każda z ekip budowlanych może w inny sposób instalować styropian na ścianach zewnętrznych budynków. Jedną z najpopularniejszych jest metoda klejenia styropianu, a do najczęściej wykorzystywanych jej rodzajów zalicza się:

  • Klejenie na placki – jest to tzw. metoda punktowa, czyli klej dedykowany do materiałów izolacyjnych jest nanoszony na styropian w sposób punktowy. Przeważnie nakłada się go w ok. 8 miejscach na płycie.
  • Grzebieniowo – w tej metodzie klej rozprowadzany jest na całej powierzchni płyty styropianowej, za pośrednictwem packi z ząbkami. Jest jednak jeden haczyk – metoda ta powinna być wykorzystywana tylko w sytuacji, w której styropian charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią.
  • Obwodowo-punktowo – w tej metodzie również wykorzystuje się packi z kleju, ale do tego dochodzi jeszcze ramka z kleju na całym obwodzie płyty styropianowej.

Bardzo ważne jest, aby nie nakładać kleju na podłoże, na które ma być przyklejona płyta, ale na styropian. Najlepiej, aby ten materiał izolacyjny był pokryty klejem w 40 %.

Kiedy warto skorzystać z metody klejenia na placki?

Klejenie na placki, czyli metoda punktowa jest dość często wykorzystywana przez osoby pracujące w branży budowlanej, ponieważ uważają one, że pozwala ścianom oddychać, co przekłada się na zmniejszenie ilości wilgoci w pomieszczeniu. Jednak prawda jest taka, że lepiej zainstalować dobry system wentylacyjny, niż stosować tę metodę montażu styropianu. Wielu inwestorów z kolei wyraża zgodę na wykorzystanie metody punktowej, ponieważ pozwala ona zaoszczędzić na ilości zakupionych materiałów budowlanych. Mimo to, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • Metoda punktowa nie zapewnia stabilizacji montażu płyt styropianowych. Taka płyta jest nierównomiernie pokryta klejem, a więc może utrudnić ułożenie zbrojenia na termoizolacji i dodatkowo może odkleić się w każdym momencie.
  • Izolacyjność cieplna jest o wiele gorsza w przypadku wykorzystania tej metody. Pod styropianem będzie zatrzymywało się powietrze, co może wpływać na wyziębienie się wnętrza obiektu np. zimą.
  • Elewacja budynku może nie prezentować się zbyt estetycznie, jeśli nagle płyty zaczną odstawać od ścian.
  • Metoda punktowa nie chroni budynku przed pożarem, ponieważ pomiędzy styropianem a ścianą znajdą się puste przestrzenie.
ocieplanie domu styropianem grafitowym

Metoda grzebieniowa montażu styropianu

W przypadku, gdy mamy do czynienia z gładką powierzchnią styropianu, można wykorzystać jedną z lepszych metod jego montażu – grzebieniową. Zakłada ona nakładanie kleju za pomocą packi na całej płycie styropianowej. Sposób ten wybierany jest przez coraz większą ilość osób, ponieważ gwarantuje do świetną przyczepność materiału izolacyjnego do ściany zewnętrznej. Taki styropian utrzyma się na danej powierzchni o wiele lepiej niż gdy zostanie przyklejony na tzw. placki. Choć w jej przypadku więcej zapłacimy za klej, to jednak zdecydowanie warto wybrać właśnie tę metodę.

Metoda obwodowo-punktowa instalacji styropianu

ocieplanie domu styropianem grafitowym i białym

Do najczęściej stosowanych metod instalacji płyt styropianowych zalicza się metoda obwodowo-punktowa. Zakłada ona nakładanie placków, ale i wykonanie ramki dookoła płyty styropianowej. Ta metoda nie tylko gwarantuje dobrą przyczepność materiału izolacyjnego do podłoża ściany zewnętrznej, ale i doskonale chroni budynek przed pożarem. Obwodowo-punktowa metoda jest idealna, jeśli zależy nam na szczelności mocowania. Dodatkowo zapobiega ona gromadzeniu się powietrza w szczelinach między ścianą a styropianem, a także tworzeniu się gniazd nieproszonych owadów. Inaczej metoda ta nazywana jest pasmowo-punktową.

Mechaniczny sposób montażu styropianu

Instalacja styropianu może być przeprowadzona również za pomocą kołkowania. Polega ona na odczekaniu aż wyschnie klej i dobraniu odpowiednich łączników do danego podłoża. Najlepiej, aby na 1m2 ściany dedykowane były 4 kołki. W krawędziach płyty powinny również znaleźć się kołki. Sumując więc, na jedną płytę styropianową powinno przypadać od 6 do 8 kołków. Podczas wykorzystywania tej metody, należy także pamiętać o odpowiedniej głębokości kotwienia kołków.

  • W przypadku ścian z betonu lub pełnej cegły głębokość docelowa wynosi od 5 do 6 cm.
  • Jeśli kotwienie będzie przeprowadzane na ścianie z pustaków, kermazytobetonu lub gazobetonu, powinny być umieszczone na głębokości od 8 do 9 cm.

Prawidłowa instalacja styropianu

Powyżej zostało przedstawionych kilka technik, które możesz wykorzystać do termoizolacji domu. O ile metoda punktowa nie powinna Ci nawet przejść przez myśl, to jednak pozostałe są godne Twojego rozważenia. Pamiętaj, aby zawsze zadbać o wysokiej jakości produkty wykorzystywane do termoizolacji domu, aby w przyszłości nie borykać się z niechcianymi problemami natury technicznej.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel