Jak poprawnie wykonać termoizolację budynku?
Ocieplenie budynku jest procesem wieloetapowym, którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie domu przed ucieczką ciepła. Przeprowadzając profesjonalną termoizolację budynku, możesz liczyć na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Choć wiele osób ocieplanie budynku kojarzy tylko z nakładaniem styropianu na ściany zewnętrzne budynku, to jednak nie tylko o to w tym chodzi. Podczas przeprowadzania całościowej termoizolacji obiektu budowlanego, należy wziąć pod uwagę szereg innych aspektów, o których dowiesz się z poniższego materiału.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest audyt energetyczny?
- Na co zwrócić uwagę, przeprowadzając wymianę okien i drzwi?
- Jak ocieplić poddasze użytkowe?
- Jak przeprowadzić ocieplenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych?
- Kiedy ważne jest ocieplenie podłóg?
- Czy warto przeprowadzić termomodernizację?
Audyt energetyczny – pierwszy krok do przeprowadzenia termoizolacji budynku
Chcąc przeprowadzić ocieplenie budynku, w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jaki jest jego stan techniczny. Do tego przyda się więc ekspert od audytu energetycznego. Na podstawie przeprowadzonej kontroli, będzie on w stanie zrobić wykaz elementów, które należy poprawić. Audyt energetyczny, według przepisów prawa budowlanego, może być przeprowadzony przed każdego właściciela budynku. Jednakże, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak to zrobić, to może lepiej pozostawić to zadanie w sprawdzonych rękach?
Dzięki audytowi ustalisz, co należy zrobić, aby znacznie obniżyć zużycie energii cieplnej we własnym domu. Dodatkowo, jeśli będziesz posiadać taką dokumentację, możesz skorzystać z dofinansowania do termomodernizacji budynku np. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu możesz zyskać aż 90% zwrotu poniesionych kosztów inwestycji.
Wymiana okien i drzwi – drugi krok podczas procesu termoizolacji budynku
Po przeprowadzonym audycie energetycznym, prawdopodobnie dowiesz się, że Twoje okna i drzwi pozwalają na ucieczkę ciepła na poziomie od 15 do 25%. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zainwestować w nowe, energooszczędne okna dachowe, ale i elewacyjne, a także drzwi wejściowe. Pamiętaj, że na oknach i drzwiach nie możesz oszczędzać, dlatego wybierz te o najlepszym parametrze przewodzenia ciepła, czyli lambda.
Jego wartość w przypadku okien połaciowych nie powinna być wyższa niż 1,1 W/m2k, a okien elewacyjnych 0,9 W/m2k. Jednak samo zakupienie okien nic nie zmieni, jeśli polegniesz na ich montażu.
Montaż okien dachowych powinien odbywać się przy udziale sprawdzonych fachowców. Najlepiej wybrać ciepły montaż polegający na umieszczeniu ościeżnicy w warstwie ocieplenia. Podczas tego rozwiązania wykorzystuje się taśmę paroprzepuszczalną, poliuretanową piankę montażową i taśmę paroizolacyjną.
Ocieplenie poddasza użytkowego – trzeci krok
W przypadku domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym, należy skupić się właśnie na ociepleniu tego poziomu. Najczęściej do tego zadania wykorzystuje się wełnę mineralną, która może posiadać współczynnik przewodzenia ciepła kształtujący się od 0,031 do 0,045 W/m2k. Takie rozwiązanie nie generuje również wysokich kosztów. Innym sposobem jest ocieplenie poddasza za pomocą styropianu EPS. Posiada lepszy współczynnik przenikania ciepła niż styropian, a cena za ocieplenie nim poddasza nie powinna być mocno wyższa, niż przy udziale wełny mineralnej.
Izolacja ścian wewnętrznych i zewnętrznych – krok czwarty
Decydując się na przeprowadzenie termoizolacji budynku, nie można również zapomnieć o ociepleniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Do tego celu najczęściej wybiera się styropian XPS, ponieważ jego lambda wynosi od 0,029 do 0,034 W/m2k. Oprócz tego materiału bardzo często sięga się również po zamknięto-komórkową piankę PUR i styropian grafitowy EPS.
Ściany danego obiektu budowalnego nie powinny być ocieplane jedynie od zewnątrz, ale także od wewnątrz. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wełna mineralna, ponieważ dzięki niej ściany doskonale oddychają. Czasem można spotkać się ze stwierdzeniem, że lepszym materiałem będzie styropian. Jednak trzeba pamiętać, że zabierze od znaczną część powierzchni użytkowej. Najczęściej do ocieplania wnętrza budynku styropian jest wykorzystywany w przypadku obiektów zabytkowych, gdzie nie można wykorzystywać tego surowca do ocieplania ścian zewnętrznych.
Podczas ocieplania ścian zewnętrznych wykorzystuje się:
- Metodę suchą – ocieplenie układane jest między listwami konstrukcyjnego rusztu, do którego następnie instaluje się jakąkolwiek warstwę elewacyjną.
- Metodę mokrą (bezspoinową) – izolacja ze styropianu lub wełny mineralnej, przyklejana do ścian zewnętrznych. Następnie jest ona pokrywana cienkowarstwowym tynkiem. To właśnie ta metoda jest najczęściej wykorzystywana podczas przeprowadzania termoizolacji budynku.
Ocieplenie podłogi na gruncie lub nad piwnicą– piąty krok
W budynkach posiadających piwnice, tak samo jak w przypadku podłogi na gruncie, bardzo ważne jest jej ocieplenie. Najczęściej odczucie zimna występuje w domach, w których nie ma ogrzewania podłogowego.
Ocieplenie podłogi na gruncie może należeć do skomplikowanych zadań, zwłaszcza gdy betonowa podłoga położona jest na surowcu o niskiej termoizolacyjności. W takiej sytuacji najlepiej pozbyć się starej podłogi i ułożyć nową wraz z odpowiednim ociepleniem.
Ocieplenie podłogi nad piwnicą jest o wiele prostszym zadaniem, ponieważ wystarczy zamontować np. styropian od spodu stropu za pomocą specjalnego kleju i kołków. Taką powierzchnię można pomalować, a wcześniej otynkować.
Termoizolacja obiektu budowalnego – naprawdę warto!
Jeśli chcesz pozbyć się nadmiernych strat ciepła, koniecznie przeprowadź termoizolację krok po kroku. Ściany zewnętrzne, okna, dach i podłogi muszą być prawidłowo ocieplone. Nie ma innego wyjścia. Oprócz tego możesz pomyśleć o wymianie systemu grzewczego na bardziej wydajny i ekologiczny np. pompę ciepła i połączyć ją z rekuperacją oraz fotowoltaiką. Pamiętaj, że na to wszystko możesz uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.