Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo uszczelnić okno dachowe na zimę?

2022-11-18
Jak prawidłowo uszczelnić okno dachowe na zimę?

Wraz z nadchodzącą zimą, chcemy zadbać o swój komfort termiczny. Niestety bardzo często sprawdzając swoje mieszkania i domy okazuje się, że ciepłe powietrze ucieka przez okna, które są po prostu nieszczelne. Istnieje jednak kilka technik, dzięki którym z powodzeniem uszczelnisz okna dachowe niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem!

 Z artykułu dowiesz się:

 1. Po co uszczelniać okna dachowe?
 2. W jaki sposób uszczelnić okna dachowe?
 3. Jak uszczelnić plastikowe okna dachowe?
 4. Jakie jeszcze metody pozwalają uszczelnić plastikowe okna dachowe?
 5. W jaki sposób uszczelnić okna drewniane?
 6. W jaki sposób uszczelnić stare okna?
 7. Dlaczego warto uszczelniać okna dachowe?


okna dachowe

Uszczelnianie okien dachowych – po co?

Okna i to nie tylko dachowe, które są nieszczelne, mogą odcisnąć swoje piętno w naszych portfelach. To właśnie poprzez te elementy ucieka najwięcej ciepła z budynku. Nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę, ale straty ciepła mogą okazać się naprawdę kuriozalne! Szacuje się, że z budynku ze źle zaizolowanymi oknami może uciekać nawet 30% energii termicznej. Przekłada się to na podwyższanie temperatury na kaloryferach, a to z kolei na wyższe rachunki za energię cieplną.

Oprócz tego, nieszczelne okna mogą być przyczyną uszkodzenia przeszklenia. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której pada ulewny deszcz lub śnieg. Woda lub śnieg wchodzą w okienna framugę i zamarzają, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia okna dachowego.

Dodatkowo okna dachowe, które są nieszczelne, nie są w stanie dobrze tłumić hałasów z zewnątrz. Więc jeśli dany budynek położony jest blisko ruchliwej drogi lub placu zabaw, można zapomnieć o ciszy.

Nie zapomnij także o tym, że przez nieuszczelnione okna przedostaje się dużo zanieczyszczeń, które będziesz wdychać, jeśli Twoi sąsiedzi palą np. śmieciami.

W jaki sposób uszczelnić okna dachowe?

Z nieszczelnością w oknach dachowych można walczyć na wiele sposobów. Wszystko jest jednak zależne od tego, z jakimi oknami mamy do czynienia – czy są to okna dachowe drewniane? A może okna dachowe plastikowe? W dalszej części materiału dowiesz się, w jaki sposób uszczelnić poszczególne rodzaje okien dachowych.

okna dachowe na poddaszu

Jak uszczelnić plastikowe okna dachowe?

Najczęściej okna dachowe dedykowane do nowoczesnych budynków, wykonane są z tworzywa sztucznego – PVC i PCV. Wynika to z faktu, że dopasujesz je właściwie do każdej aranżacji i są dość łatwe w konserwacji. W ich przypadku najczęściej za nieprawidłową izolację odpowiadają zepsute uszczelki. Jeżeli przeprowadzając przegląd techniczny okna dachowego zobaczysz, że są one popękane, to koniecznie zakup nowe egzemplarze. Natomiast jeśli są w dobrym stanie, zawsze możesz je przemyć płynem do mycia naczyń i przesmarować specjalnym preparatem do uszczelek okiennych.

W przypadku, gdy nie o uszczelki chodzi, należy przejść do regulacji docisku okna do ościeżnicy za pomocą specjalnych śrub znajdujących się w skrzydle okiennym. Aby móc przystąpić do tego zadania, przygotuj sobie klucz płaski, imbusowy lub krzyżakowy śrubokręt. Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać tego zadania, zawsze możesz poprosić o pomoc sprawdzoną ekipę z branży okiennej.

Jakie jeszcze metody pozwalają uszczelnić plastikowe okna dachowe?

Oprócz wymiany samych uszczelek, można również:

 • Zastosować specjalne taśmy poliuretanowe lub paroprzepuszczalne umieszczane na zewnątrz okna dachowego. Zapewniają one prawidłową cyrkulację powietrza. Niestety nie da się ich zamontować samodzielnie, ponieważ aby to wykonać należy całkowicie zdemontować okno. Jeśli więc chcesz zdecydować się na to rozwiązanie, również skorzystaj z pomocy doświadczonej ekipy.
 • Okno dachowe może być również uszczelnione za pomocą elastycznej pianki wykazującej odporność na pleśń i uszkodzenia mechaniczne. Preparat ten idealnie wypełnia wszelkie szczeliny, a więc można go z powodzeniem wykorzystać do uszczelnienia okna.
plastikowe okna dachowe na poddaszu

W jaki sposób uszczelnić okna drewniane?

Drewniane okna dachowe prezentują się naprawdę cudownie, jednak są mniej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg lub silny wiatr mogą skutecznie osłabić strukturę tego surowca, co może przełożyć się na nieszczelności. Uszczelnianie drewnianych okien dachowych jest raczej bardziej skomplikowane, zwłaszcza w przypadku, gdy są już stare. Zacznijmy jednak od wymienienia możliwości uszczelnienia nowszych okien dachowych drewnianych:

 • Sprawdzenie uszczelek – tak samo, jak w przypadku okien plastikowych, tak i tu musimy przejrzeć uszczelki. Jeśli są uszkodzone, należy je wymienić na nowe.
 • Regulacja docisku okna do ościeżnicy – ta sama sytuacja, która dotyczyła plastikowych okien dachowych.
 • Sprawdzenie uszczelnienia pomiędzy szybą a okiennicą – tutaj również dochodzi do rozszczelnień. Aby się ich pozbyć można użyć preparatu na bazie silikonu. Jego aplikacja jest niezwykle prosta – specyfik ten powinien być wyposażony w specjalny wyciskacz, a jego kolor powinien być przezroczysty. Nakładając go na nieszczelności, skutecznie się ich pozbędziesz.

Jeżeli jednak uszczelnienie dotyczy starszych okien dachowych z drewna, nierzadko należy wymienić je na nowe lub przeprowadzić gruntowną renowację.

W jaki sposób uszczelnić stare okna?

Nie zawsze stać nas na wymianę starych okien dachowych na nowe, dlatego w takich sytuacjach można pokusić się o użycie specjalnych preparatów na bazie silikonów lub polimerów. W grę wchodzą również pianki izolacyjne. Który z tych preparatów sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji?

 • Silikon – specyfik będzie przydatny, jeśli doszło do nieszczelności pomiędzy ramą okienną a szybą. Sam proces uszczelniania jest bardzo łatwy, jednak należy zachować tu odpowiednią dozę precyzji. Zaschnięty silikon jest bardzo trudny do usunięcia. Przed jego nałożeniem należy wyczyścić i odtłuścić powierzchnie, na które będzie nakładany. Zawsze staraj się aplikować taką samą dawkę silikonu w każde miejsce. Preparat ten sprawdzi się również do uszczelniania okien dachowych w środku.
 • Pianka izolacyjna – sprawdza się podczas redukcji dużych nieszczelności. Podczas jej aplikacji należy pamiętać, że rozpręża się, a więc nie trzeba nakładać jej w dużej ilości. Pianka izolacyjna utwardza się po kilkudziesięciu minutach. Kiedy już to nastąpi, można wyrównać ją za pomocą ostrego narzędzia.
 • Akryl – specyfik podobny do silikonu, jednak ma on dodatkową zaletę – można go przemalować. Dodatkowo charakteryzuje go wytrzymałość na promieniowanie UV. Sprawdzi się podczas uszczelniania każdego rodzaju okien dachowych.

Uszczelnianie okien dachowych – dlaczego warto?

Prawidłowe uszczelnienie okien dachowych pozwala zachować komfort termiczny nie tylko na poddaszu, ale w całym budynku. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze zawsze wędruje ku górze. Korzystając z powyższych wskazówek, możesz skutecznie zadbać o szczelne okna dachowe, a więc i o obniżone rachunki za ogrzewanie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące samego procesu uszczelniania lub doboru odpowiednich metod, koniecznie skontaktuj się z naszą obsługą klienta!

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-25
Ok
pixel