t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uszczelnić okna drewniane na zimę?

2022-11-26
Jak uszczelnić okna drewniane na zimę?

 

Okna drewniane, tak samo jak inne rodzaje okien, mogą stać się nieszczelne z biegiem lat. Przez popękane uszczelki bądź ustawiony zły tryb okien, dom niepotrzebnie traci ciepło, a rachunki za ogrzewanie rosną. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak uszczelnić okna drewniane na zimę.





Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego należy uszczelnić okna drewniane na zimę?
  2. Jak uszczelnić okna drewniane na zimę?
  3. Jakie są metody uszczelniania okien dachowych?
  4. Dlaczego szczelne okna dachowe są tak ważne?
  5. Jaką dodatkową korzyść daje uszczelnianie okien drewnianych na zimę?



okna dachowe w kuchni

Dlaczego należy uszczelnić okna drewniane na zimę?

Przez nieszczelne okna Twój dom może tracić nawet do 30% ciepła. Nieszczelne okna dachowe drewniane powodują wiele niepożądanych sytuacji. Można do nich zaliczyć:

 

  • znaczną utratę ciepła,
  • wyższe rachunki za ogrzewanie,
  • wilgoć i przeciekanie – przez duże szczeliny w oknach drewnianych możliwe jest wdzieranie się wilgoci do pomieszczeń podczas deszczowej pogody, a w skrajnych przypadkach nawet tworzenie się kałuż na parapetach.
  • Jeśli chcesz uniknąć powyższych zjawisk, powinieneś uszczelnić okna drewniane na zimę. Zyskasz na tym Ty, Twoja rodzina oraz środowisko naturalne. Twój dom będzie bowiem bardziej ekologiczny i energooszczędny.

    Jak uszczelnić okna drewniane na zimę?

    Zanim zaczniesz uszczelniać okna drewniane , musisz dokładnie określić, w których miejscach występuje największa utrata ciepła. Sposobów jest kilka:

    • test dłoni – przyłóż dłoń do różnych miejsc okna – miejsca, w których poczujesz zimne podmuchy powietrza wymagają uszczelnienia,
    • próba dymu – skieruj dym w stronę okna; jeżeli przemieści się on na drugą stronę okna oznacza to, że jest ono nieszczelne,
    • test kartki papieru – umieść kartkę papieru pomiędzy ramą a ościeżnicą okienną i zamknij okno; jeśli bez problemu wyjmiesz kartkę to znak, że okno wymaga nie tyle uszczelnienia co wyregulowania,
    • badanie za pomocą kamery termowizyjnej – to zadanie powinieneś raczej powierzyć specjaliście, który za pomocą specjalnej kamery zbada i określi miejsca, w których okno jest nieszczelne.

    Kiedy zlokalizowałeś już miejsca nieszczelności, powinieneś w następnej kolejności przygotować je do uszczelniania. Bez względu na wybraną metodę najlepiej, abyś najpierw dokładnie oczyścił je z kurzu, brudu i tłuszczu oraz ewentualnej łuszczącej się farby. Dzięki temu uszczelnianie przebiegnie szybciej i będzie trwalsze.

    okna dachowe otwarte

    Metody uszczelniania okien drewnianych w zależności od rodzaju nieszczelności

    Najczęściej występującymi nieszczelnościami w oknach drewnianych są te między:

    • ramą okna a jego ościeżnicą,
    • ościeżnicą okienną a ścianą,
    • ramą okna a szybą.

    Dodatkowo dużo ciepła ucieka również przez same szyby.

    Jednym ze sposobów uszczelniania okien znanym od dziesięcioleci jest wata. Ten bardzo przestarzały sposób nie jest obecnie wykorzystywany zbyt często. Zastąpiły go o wiele nowocześniejsze materiały i metody. Nawet tak popularna jeszcze kilka lat temu uszczelka w postaci rozwijanej gąbki zdecydowanie traci dzisiaj popularność.

    Obecnie wybór środków do uszczelniania okien drewnianych jest bardzo szeroki:

    • pianka montażowa – idealnie sprawdzi się w przypadku nieszczelności występujących między ościeżnicą okna i ścianą. Jeszcze kilka lat temu przestrzenie te wypełniano wełną szklaną. Metoda stosowana obecnie pozwala na bardziej precyzyjne uszczelnienie;
    • silikon lub kit – nadają się do uszczelniania miejsc między ramą okna a jego szybą. Kit jest materiałem, który często się kruszy i szybko pęka. Z tego powodu w ostatnich latach jest często zastępowany przez o wiele trwalszy od siebie silikon;
    • taśmy samoprzylepne oraz uszczelki – przydatne głównie do uszczelniania szpar pomiędzy ościeżnicą a ramą okienną. Do wyboru masz uszczelki gumowo-silikonowe oraz silikonowe. Te pierwsze są bardziej wytrzymałe, natomiast drugie – lepiej izolują ciepło;
    • listwy uszczelniające – podobnie jak pianka montażowa przydadzą się podczas uszczelniania przestrzeni pomiędzy ościeżnicą i ścianą. Są odporne na zmiany temperatury, wilgoć oraz promieniowanie UV.

    Jeżeli Twoje okna drewniane posiadają wiele nieszczelności w różnych miejscach powinieneś zastosować kilka odpowiednich do nich materiałów.

    Dlaczego szczelne okna dachowe są tak ważne?

    Uszczelnienia wymagają z czasem wszystkie okna drewniane w domu, w tym także okna dachowe . Jeśli zastanawiasz się, dlaczego szczelne okna dachowe są tak ważne, powinieneś wiedzieć, że możesz przez nieszczelności tracić więcej ciepła niż w przypadku tradycyjnych okien elewacyjnych, ponieważ ciepłe powietrze ucieka do góry.

    Okna dachowe drewniane nowej generacji są już tak zaprojektowane, aby generować jak najmniejsze straty ciepła. Starsze modele wymagają jednak Twojej uwagi, jeśli chcesz, aby służyły Ci jak najdłużej i były szczelne. Naprawa wygląda tutaj podobnie jak przy oknach elewacyjnych. Poza tym na rynku dostępne są kołnierze uszczelniające. Wielu producentów okien posiada też w swojej ofercie specjalne zestawy izolacyjne.

    drewaniane okna w kuchni

    Jaką dodatkową korzyść daje uszczelnianie okien drewnianych na zimę?

    Poza wszystkimi wymienionymi wcześniej korzyściami płynącymi z uszczelniania okien drewnianych na zimę warto wspomnieć o jeszcze jednej. Wiąże się ona z tematyką wystroju wnętrz. Drewniane okna starszego typu tworzą w Twoim domu niepowtarzalny klimat. Można je spotkać już coraz rzadziej. Warto więc o nie dbać, aby służyły Ci jak najdłużej. Uszczelnianie niewątpliwie przedłuży czas ich użytkowania. Sprawi ponadto, że będą nie tylko oryginalnym elementem wystroju, ale staną się również funkcjonalną i energooszczędną częścią domu.

    Autor: Małgorzata Buchkovska

    Przeczytaj także:

     

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel