Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dachowe: kilka mniejszych czy jedno duże? Które rozwiązanie jest lepsze?

2022-02-12
Okna dachowe: kilka mniejszych czy jedno duże? Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Jeżeli poddasze ma być zaadaptowane na cele mieszkalne, nie ulega wątpliwości, że liczba i wielkość okien ma w tym wypadku ogromne znaczenie. Okna powinny bowiem dostarczyć odpowiednią ilość światła dziennego do każdego pomieszczenia, które będzie znajdowało się na poddaszu. Wiele osób decydując się na adaptację poddasza zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie jedno duże okno dachowe, czy kilka mniejszych. Wielu ekspertów twierdzi, że lepszym rozwiązaniem jest kilka mniejszych okien, ponieważ są w stanie lepiej doświetlić wnętrze, w którym się znajdują. Warto tutaj mieć na uwadze, że nie jest to jedyna wytyczna, jeśli chodzi o umieszczanie okien dachowych na poddaszu. Dziś, mając na uwadze, że wiele osób ma mętlik w głowie, rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaką powierzchnię okien dachowych powinno zastosować się na poddaszu mieszkalnym?
  2. O czym warto pamiętać wybierając rozmiar okien dachowych?
  3. Jaka liczba okien dachowych powinna znaleźć się w poszczególnych pomieszczeniach na poddaszu?

kobieta odsłania okno dachowe na poddaszu

Jaką powierzchnię okien dachowych powinno zastosować się na poddaszu mieszkalnym?

Adaptując poddasze mieszkalne, należy poza projektem aranżacyjnym zaplanować również zakup okien dachowych. Podejmując ostateczne decyzje, należy wziąć pod uwagę wymagania techniczne, jakim powinien sprostać budynek oraz jego usytuowanie. Warto mieć tutaj na uwadze, że powierzchnia okien dachowych, które będą znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym do ciągłej obecności domowników, musi mieć co najmniej ⅛ powierzchni podłogi, która znajduje się we wnętrzu.

Skoro o warunkach technicznych mowa, przepisy nie wskazują maksymalnej powierzchni, jakie mogą zajmować okna dachowe we wnętrzach. Dlatego też, jeśli tylko konstrukcja dachu na to pozwoli, przeszklenia mogą znaleźć się na całej połaci dachu. Warto przy tym pamiętać, że przez okna dachowe ucieka ciepło, dlatego też nawet jeżeli inwestor wybierze okna energooszczędne, musi mieć świadomość, że duże przeszklenia będą powodowały większe straty ciepła.

kobieta otwiera okno dachowe z górnym otwieraniem

O czym warto pamiętać wybierając rozmiar okien dachowych?

Wybór okien dachowych nie należy do najłatwiejszych. I nie chodzi tutaj jedynie o materiał, z jakiego zostały wykonane, czy sposób otwierania, ale przede wszystkim o rozmiar produktu. A tych jest niemało. Każdy producent oferuje swój asortyment w kilku wielkościach. Co więcej, inwestor może także zamówić okna w indywidualnym rozmiarze, który pozwoli mu wyróżnić poddasze na tle innych. Jak zatem widać — kombinacji jest wiele. Którą zatem wybrać?

Wybierając rozmiar okna dachowego, należy kierować się kilkoma warunkami:

  1. Długość okna dachowego musi być uzależniona od kąta nachylenia dachu — im ten jest mniejszy, tym dłuższe powinno być okno dachowe. Jeżeli Twój dom ma stromy dach, powinieneś wybierać krótsze okna. Takie działanie pozwoli nie tylko zapewnić odpowiednią ilość światła na poddaszu, ale także umożliwi użytkownikowi wyglądanie przez okno zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.
  2. Szerokość okien dachowych powinny być dopasowane do projektu. Istotną sprawą jest to, że zazwyczaj w projekcie ujęty jest rozstaw krokwi, który narzuca szerokość okna. Warto tutaj pamiętać o tym, że jeśli dojdzie do nadbicia krokowi, będzie można zmienić pierwotną szerokość okna.

Dobierając rozmiar okna dachowego VELUX lub innego producenta należy również pamiętać o tym, że ten element konstrukcyjny umieszcza się na tej samej wysokości, co standardowe okna elewacyjne, czyli na wysokości ok. 90-100 cm od podłogi. Rozwiązanie to sprawia, że użytkownik może wyglądać z okna także z pozycji siedzącej.

porównanie doświetlenia poddasza mieszkalnego jednym oknem dachowym i kilkoma

Jaka liczba okien dachowych powinna znaleźć się w poszczególnych pomieszczeniach na poddaszu?

Montując okna dachowe 3-szybowe na poddaszu należy mieć na uwadze, że najlepszy efekt osiągnie się, kiedy będą one rozłożone równomiernie na całej powierzchni dachu, który znajduje się nad pomieszczeniem. Takie rozwiązanie pozwoli na dobrą widoczność, a także odpowiednią ilość światła, która będzie docierała do pomieszczeń o różnych porach dnia.

Warto mieć na uwadze, że jedno, nawet największe okno będzie doświetlało tylko część pomieszczenia. Światło, które będzie przez nie wpadać, będzie padało na mniejszą powierzchnię, niż w przypadku zamontowania dwóch okien, które będą miały mniejszy rozmiar.

Dobierając odpowiednią ilość okien dachowych, należy zwrócić także uwagę na współczynnik oświetlenia, który inaczej nazywany jest współczynnikiem światła dziennego. Decydując się na kilka mniejszych okien dachowych, inwestor zwiększa powierzchnię przeszklenia o wysokim współczynniku oświetlenia. Jedno duże okno, które ma powierzchnię równą kilku mniejszym będzie miało mniejszy współczynnik.

Instalując okna dachowe PVC/PCV lub drewniane na strychu dobrze jest pamiętać o tym, że liczba okien dachowych powinna być dopasowana do funkcji pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Jeżeli instalujesz okna w salonie czy pokoju dziennym, ich liczba powinna być większa, niż w przypadku sypialni czy łazienki.

Podsumowanie

Osoby, które urządzają właśnie poddasze mieszkalne, powinny pamiętać o tym, że by prawidłowo je doświetlić, lepszym rozwiązaniem będzie równomierne rozmieszczenie kilku okien dachowych, niż jednego dużego o tej samej powierzchni. Jest to stanowisko wielu specjalistów, do którego stosuje się spora ilość inwestorów.

kobieta otwiera okno dachowe i wygląda przez nie

 

Przeczytaj także:

 

 Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-25
Ok
pixel