t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy powinniśmy montować okna dachowe - poradnik

2021-03-13
Kiedy powinniśmy montować okna dachowe - poradnik
Z tego artykułu dowiesz się, kiedy montujemy okna dachowe oraz przedstawimy Ci najważniejsze etapy ich montażu. Opiszemy, jak powinien wyglądać montaż okien dachowych i doradzimy, na jakim etapie budowy najlepiej je wstawić.

Kliknij i posłuchaj naszego artykułu o tym kiedy powinniśmy montować okna dachwe:

Kiedy wstawiać okna dachowe?

Montaż okien dachowych najlepiej przeprowadzić równolegle z kryciem połaci dachowej. Dzięki temu osadzenie okien będzie ułatwione, a ryzyko wystąpienia nieszczelności, czy uszkodzeń pokrycia będzie mniejsze. Jednakże, niezależnie od tego, czy okno zostanie osadzone w dachu na etapie układania pokrycia, czy w późniejszym etapie budowy, najważniejszą czynnością jest perfekcyjnie uszczelnić styk okna z warstwami dachu.
okno dachowe

Eksperci przypominają, aby przy montażu okna dachowego zwrócić szczególną uwagę na rodzaj pokrycia dachu, gdyż to od niego zależy, w jakim czasie najlepiej jest je osadzić. Jeżeli dach jest pokryty dachówką, okno możemy zamontować w dowolnym czasie, ponieważ dachówki bardzo łatwo można zdjąć. Jednakże, jeśli dach pokryty jest blachą, najlepiej będzie zamontować okno przed dokręceniem arkuszy do rusztu. Najistotniejszą kwestią jest to, aby okna połaciowe zostały odpowiednio i szczelnie zamontowane, zanim poddasze zostanie oddane do użytku.

Odpowiednie przygotowanie.

Zanim osadzimy okno dachowe, dach powinien być już pokryty paroprzepuszczalną membraną dachową lub jakąkolwiek inną izolacją wstępnego krycia. Często też kładzie się część końcowego pokrycia dachowego, omijając fragment wokół samego okna. W miejscu, gdzie planujemy montaż okna dachowego, nie powinno przybijać się łat pod pokrycie dachowe, natomiast w przypadku, gdzie zostały one już przybite, należy te łaty wyciąć. W tej części dachu, w której planujemy osadzić okno, należy wyciąć membranę dachową oraz powinniśmy pozostawić zapas umożliwiający odwinięcie jej na łaty.

okno dachowe

Istotną rzeczą jest, aby odpowiednio dobrać głębokość osadzenia okna dachowego i precyzyjnie ocieplić ościeżnice, gdyż od tego będzie zależeć odpowiednia izolacja i utrzymanie ciepła. Jeżeli chodzi o dodatkową izolację, możemy umieścić ją w poziomie łat, jak również nad nimi.

Kolejnym etapem jest precyzyjne wypoziomowanie ościeżnicy na łatach, w przeciwnym razie okno będzie się nieprawidłowo otwierać. Następny etap to ostatecznie ustalić miejsce, w którym okno zostanie osadzone. Aby to dokładnie ustalić, powinniśmy włożyć skrzydło w ościeżnicę i skontrolować, czy aby na pewno szczeliny pomiędzy elementami okna są równe.

W zamocowaniu ościeżnicy mogą pojawić się nierówności, które należy zlikwidować podkładkami pod kątowniki montażowe. Jeśli chodzi o przestrzeń, która powstaje pomiędzy ramą a łatami, należałoby ocieplić ją wokół okienną ramą izolacyjną. Kolejna czynnością powinno być zamontowanie gotowej folii przeciwwilgociowej wokół okna lub tradycyjnej izolacji w odpowiedni sposób, czyli tak, by szczelnie połączyła się z membraną dachową.

Ostatnim elementem przy czynnościach izolacyjnych jest założenie kołnierza uszczelniającego. Eksperci doradzą jaki kołnierz najlepiej wybrać, gdyż musi on być idealnie dopasowany do rodzaju i wysokości pokrycia dachowego.

okno dachowe

Montaż wewnętrzny.

Po odpowiednim przygotowaniu nadchodzi czas na czynności montażowe. Do nich zaliczamy układanie wokół okna dachowego folii paroizolacyjnej, ocieplenie i ukształtowanie wnęki okiennej, a następnie wykończenie jej płytami kartonowo-gipsowymi. Jednakże ta ostatnia czynność jest bardzo istotna i ważne jest, aby została ona wykonana prawidłowo. Dlatego też eksperci podpowiadają, aby ułatwić sobie ten etap, a w tym celu można skorzystać ze stalowego stelażu do wykonania wnęki lub zaoszczędzić swój czas i skorzystać z gotowych materiałów, które są dopasowane do rozmiaru danego okna.

Okna dachowe są sprzedawane w zestawie wraz z kątownikami montażowymi, dzięki którym są montowane. Wyżej wymienione kątowniki powinno się przykręcić wkrętami do łat montażowych o szerokości 4-5 cm lub bezpośrednio do krokwi. W nowszych domach, gdzie odpowiednio przemyślano użyteczność poddasza, rozstaw krokwi bardzo często jest tak dobierany, aby bezproblemowo można było zamontować okno pomiędzy nimi. Najpierw wstawiamy krokwie, a następnie pokrywamy dach pokryciem dachowym. Później następuje połączenie okna z membraną.

Sam montaż okna powinien odbyć się zanim poddasze zostanie wykończone i ocieplone.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel