t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dachowe Optilight — jakich błędów unikać przy montażu?

2022-01-25
Okna dachowe Optilight — jakich błędów unikać przy montażu?

 

Poprawny montaż okna dachowego to podstawa komfortowego użytkowania poddasza. Warto zatem zastanowić się nie tylko nad tym, aby okna były zamontowane zgodnie z przepisami prawa, ale także np. o ich umiejscowieniu, wielkości oraz prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien dachowych, jednak w dzisiejszym wpisie zajmiemy się oknami dachowymi Optlilight. Jakich błędów uniknąć podczas ich montażu?

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Co wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o usytuowanie okien dachowych Optilight?
 2. Jaka wielkość okien dachowych Optilight będzie optymalna?
 3. Kiedy mówi się o prawidłowej wentylacji poddasza z oknami dachowymi Optilight?
 4. Jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas montażu okien dachowych Optilight?

okno dachowe Optilight

Co wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o usytuowanie okien dachowych Optilight?

Okna dachowe Optilight powinny być zainstalowane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz instrukcjami przekazanymi przez producenta. Aby wybrane okna spełniały założone funkcje, musi być zainstalowane w odpowiedniej odległości od podłogi.

Jeżeli okno montowane jest w budynkach, w których poddasze położone jest poniżej 25 metrów nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna dachowego (które można otworzyć) od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Na poddaszu, które znajduje się powyżej 25 metrów, odległość powinna być większa — powinna wynosić nie mniej niż 110 cm. W tym wypadku spełnione zostanie rozporządzenie MSWiA. Istotne jest również to, że im wyżej zostanie zamontowane okno dachowe, tym użytkownik może liczyć na lepsze doświetlenie pomieszczenia. Chcąc spełnić założenia normy DIN 5034-1, a dokładniej punktu 4.2.2a, należy pilnować, aby górna krawędź szyby znajdowała się co najmniej 220 cm nad podłogą.

Decydując się na okna dachowe Optilight, należy przyjąć zasadę, że lepiej zamontować kilka pojedynczych okien w różnych częściach dachu, niż jedno duże. Wówczas można mieć pewność, że poddasze mieszkalne będzie prawidłowo doświetlone.

salon z oknem dachowym Optilight

Jaka wielkość okien dachowych Optilight będzie optymalna?

Okna dachowe Optilight dostępne w renowa24.pl wyróżnia aż 9 wielkości: 78x140, 78x118, 66x118, 78x98, 55x78, 78x160, 114x118, 55x98, 66x98. Aby nie popełnić błędu i wybrać odpowiedni rozmiar okna dachowego, warto uwzględnić poniższe elementy:

 • powierzchnię przeszklenia i rodzaj pomieszczenia, w których mają znaleźć się okna Optilight — aby prawidłowo doświetlić wnętrza światłem naturalnym, należy uwzględnić stosunek okna dachowego do powierzchni podłogi znajdującej się na poddaszu. Powinien on wynosić co najmniej 1:8 w pomieszczeniach wykorzystywanych na cele mieszkalne, a w tych na cele gospodarcze — co najmniej 1:12.
 • kąt nachylenia dachu — od niego uzależniona jest wysokość okna dachowego Optilight — im większy kąt nachylenia dachu, tym wysokość okna powinna być mniejsza.
 • rozstaw krokwi — jest to niezwykle ważny aspekt, jeśli użytkownik chce bezproblemowo zamontować okno dachowe. Odpowiedni rozstaw krokwi pozwoli na szybki montaż okna oraz stabilność konstrukcji, a także bezpieczne i trwałe połączenie.

Kiedy mówi się o prawidłowej wentylacji poddasza z oknami dachowymi Optilight?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń znajdujących się na poddaszu mieszkalnym to podstawa komfortowego użytkowania tego miejsca. Nie ulega wątpliwości, że codziennie podczas gotowania, zmywania, czy kąpieli, w poszczególnych wnętrzach wytwarzana jest para wodna. Powinno się ją odprowadzać poprzez kratki wentylacyjne. Dopływ świeżego powietrza powinno natomiast zapewniać się poprzez uchylanie lub rozszczelnienie okien.

Jeżeli okna dachowe zostaną źle dobrane, a i wentylacja nie będzie prawidłowo działać, wystąpi kondensacja pary wodnej. Aby umożliwić nie tylko pozbycie się zużytego powietrza, ale także napływ nowego, warto wybrać okna dachowe Optilight, które wyposażono w klamkę posiadającą trzystopniowe ryglowanie. Rozwiązanie to pozwala pozostawić szczelinę, która zapewni dopływ świeżego powietrza.

okno dachowe Optilight zamontowane w dachu

Jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas montażu okien dachowych Optilight?

Kiedy wybierzesz już odpowiednie okna Optilight, nie zapomnij o ich prawidłowym montażu. Choć jest niezwykle prosty, warto zatrudnić do niego specjalistów, którzy prawidłowo zainstalują i wyregulują okna.

Warto podczas odbioru okien sprawdzić, czy zestaw montażowy jest kompletny. W paczce powinny znajdować się:

 • niezbędne do montażu wkręty,
 • specjalnie dobrane kątowniki,
 • klin,
 • klamka
 • instrukcja montażu okna.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dokładnie przebiega montaż okna dachowego Optilight, zachęcamy Cię do zapoznania się z poniższym filmem który specjalnie dla klientów przygotował producent:

Montaż okien dachowych to podstawa, jeśli użytkownik chce cieszyć się dobrze doświetlonym i wentylowanym poddaszem użytkowym. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom żadne błędy przy montażu okien dachowych Optilight nie będą miały miejsca. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami renowa24.pl, którzy pomogą Ci w każdej kwestii — począwszy od wyboru, aż do samego montażu okna.

zestaw montażowy do okien Optilight

 

Przeczytaj także:

 

 

 Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel