t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocieplenie domu drewnianego styropianem – krok po kroku

2020-09-30
Ocieplenie domu drewnianego styropianem – krok po kroku

 

Ocieplenie domu drewnianego styropianem wbrew pozorom nie jest trudne. Trzeba jednak mieć określoną wiedzę i umiejętności. Decydując się na samodzielne wykonanie termoizolacji, należy zastanowić się nad tym, jaką metodę wybrać. Najczęściej stosowaną jest metoda lekko — sucha, która nie tylko jest prosta, ale także przynosi najlepsze efekty. Skoro wiadomo już, jaką metodę ocieplenia wykorzystać, zastanówmy się wspólnie, jak wykonać całościowe ocieplenie domu drewnianego styropianem krok po kroku.

 


Z artykułu dowiesz się:


Nie da się ukryć, że domy drewniane budowane z masywnych bali są coraz popularniejsze. Mają nie tylko niebywały urok, ale również są w stanie utrzymać ciepło. Nie bez powodu bowiem mieszkańcy mroźnych krajów wybierają tego typu budowle na swoje domy.

“styropian,

Nowoczesne budynki wykonane z bali bardzo wyposażone są często w ocieplenie, które znajduje się wewnątrz drewna konstrukcyjnego. Dzięki temu ich właściciele nie muszą martwić się dodatkowym ociepleniem. Co jednak z tymi budynkami, które stworzono z drewna wiele lat temu, kiedy nikt nie myślał o termoizolacji? Czy da się je prawidłowo docieplić? Okazuje się, że tak. Jak to zrobić? My dziś skupimy się na ociepleniu domu drewnianego styropianem od zewnątrz.

Czy styropian jest dobrym materiałem do ocieplenia domu drewnianego?

Choć fachowcy odradzają ocieplenie domu drewnianego styropianem, nie jest to rzecz niemożliwa. Okazuje się, że wystarczy odpowiednio dopasować i przymocować płyty styropianowe, aby uniknąć zawilgocenia ścian, a w konsekwencji pojawienia się pleśni i grzybów.

“styropian,

Aby mieć pewność, że drewniany dom ocieplony styropianem będzie służył użytkownikom przez wiele lat, należy podczas wykonywania termoizolacji stworzyć specjalną konstrukcję, która pozwoli na odprowadzenie wilgoci spod styropianowej warstwy. W tym celu należy m.in. wykonać specjalne szczeliny wentylacyjne, ora zamocować specjalną folię, która będzie usprawniała wentylację. Jeżeli chcecie dobrze ocieplić drewniany dom, pamiętajcie, aby dokładnie przycinać i układać płyty styropianowe. Co więcej, warto również wykonać obliczenia wilgotnościowe dla ekstremalnie niskich temperatur. Wówczas możecie mieć pewność, że nawet przy dużych mrozach wilgoć nie pojawi się między ścianą a styropianem.

Warto również mieć na uwadze, że najlepszym rozwiązaniem może być w tym wypadku styropian ryflowany. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o dodatkowe izolacje, ponieważ zapewnią je szczeliny, które ma wspomniany wyżej produkt.

“styropian,

Wykonanie termoizolacji z użyciem styropianu — poszczególne kroki

<p.Jeżeli decydujesz się na ocieplenie domu drewnianego styropianem, zleć to zadanie fachowcom. Ich wiedza i doświadczenie sprawią, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z drewnianej elewacji. Jeżeli tego nie zrobicie, możecie być bardziej niż pewni, że drewno pod wpływem pleśni i grzybów zacznie szybko niszczeć.

Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni należy ją odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu styropian grafitowy będzie się lepiej trzymał powierzchni. Do impregnacji należy wykorzystać nierozcieńczony preparat gruntujący. Nanosi się go równomiernie cienką warstwą na całą powierzchnię, pamiętając przy tym, aby nie tworzyły się zacieki. Po wyschnięciu impregnatu (czas schnięcia zależy od preparatu i waha się między 4 a 6 godzinami, warto jednak odczekać nawet 24 godziny, aby mieć pewność, że powierzchnia jest w 100% sucha).

“styropian,

Do przymocowania styropianu warto wykorzystać klej poliuretanowy, który idealnie łączy styropian z trudnym podłożem. Nakładamy go na cały obwód styropianu, pamiętając, aby pozostawić 1 - 2 cm odległości od brzegu płyty oraz na środku, równolegle do dłuższej krawędzi styropianu. Zanim jednak przymocujesz pierwszą płytę, zamontuj na elewacji listwę startową. Teraz możesz przykleić styropian do drewnianej elewacji. Tak przygotowany styropian mocuj do ściany na mijankę.

Po ociepleniu całej elewacji i wyschnięciu kleju można rozpocząć kołkowanie styropianu. Dzięki specjalnym właściwościom klej poliuretanowy do styropianu wysycha szybciej, dzięki czemu nie trzeba czekać doby na rozpoczęcie mocowanie mechanicznych łączników.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel