Ocieplenie domu drewnianego styropianem – krok po kroku
Ocieplenie domu drewnianego styropianem wbrew pozorom nie jest trudne. Trzeba jednak mieć określoną wiedzę i umiejętności. Decydując się na samodzielne wykonanie termoizolacji, należy zastanowić się nad tym, jaką metodę wybrać. Najczęściej stosowana jest metoda lekko-sucha, która nie tylko jest prosta, ale także przynosi najlepsze efekty. Skoro wiadomo już, jaką metodę ocieplenia wykorzystać, zastanówmy się wspólnie, jak wykonać całościowe ocieplenie domu drewnianego styropianem krok po kroku.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy styropian jest dobrym materiałem do ocieplenia domu drewnianego?
- Jak ocieplić dom drewniany styropianem? Instrukcja krok po kroku.
- Ocieplenie domu drewnianego styropianem – podsumowanie.
Domy drewniane budowane z masywnych bali są coraz popularniejsze. Mają nie tylko niebywały urok, ale również są w stanie utrzymać ciepło. Nie bez powodu mieszkańcy mroźnych krajów wybierają tego typu budowle na swoje domy.
Nowoczesne budynki wykonane z bali wyposażone są często w ocieplenie, które znajduje się wewnątrz drewna konstrukcyjnego. Dzięki temu ich właściciele nie muszą martwić się dodatkowym dociepleniem. Co jednak z tymi budynkami, które stworzono z drewna wiele lat temu, kiedy nikt nie myślał o termoizolacji? Czy da się je prawidłowo docieplić? Okazuje się, że tak. Jak to zrobić? W tym artykule skupimy się na ociepleniu domu drewnianego styropianem od zewnątrz.
Czy styropian jest dobrym materiałem do ocieplenia domu drewnianego?
Choć fachowcy odradzają ocieplenie domu drewnianego styropianem, nie jest to rzecz niemożliwa. Wystarczy odpowiednio dopasować i przymocować płyty styropianowe, aby uniknąć zawilgocenia ścian, a w konsekwencji pojawienia się pleśni i grzybów.
Aby mieć pewność, że drewniany dom ocieplony styropianem będzie służył użytkownikom przez wiele lat, należy podczas wykonywania termoizolacji stworzyć specjalną konstrukcję, która pozwoli na odprowadzenie wilgoci spod styropianowej warstwy. W tym celu należy m.in. wykonać szczeliny wentylacyjne oraz zamocować specjalną folię, która będzie usprawniała wentylację. Jeżeli chcemy dobrze ocieplić drewniany dom, pamiętajmy, aby dokładnie przycinać i układać płyty styropianowe. Co więcej, warto również wykonać obliczenia wilgotnościowe dla ekstremalnie niskich temperatur. Wówczas możemy mieć pewność, że nawet przy dużych mrozach wilgoć nie pojawi się między ścianą a styropianem.
Wykonanie termoizolacji z użyciem styropianu — poszczególne kroki
Jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie domu drewnianego styropianem, zlećmy to zadanie fachowcom.Ich wiedza i doświadczenie sprawią, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z drewnianej elewacji. Jeżeli tego nie zrobimy, to możemy być pewni, że drewno pod wpływem pleśni i grzybów zacznie szybko niszczeć.
Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni należy ją odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu styropian (np. grafitowy) będzie się lepiej trzymał powierzchni. Do impregnacji należy wykorzystać nierozcieńczony preparat gruntujący. Nanosi się go równomiernie cienką warstwą na całą powierzchnię, pamiętając przy tym, aby nie tworzyły się zacieki. Pamiętajmy także o tym, że impregnat musi wyschnąć (czas schnięcia zależy od preparatu i waha się między 4 a 6 godzinami – warto jednak odczekać nawet 24 godziny, aby mieć pewność, że powierzchnia jest w 100% sucha).
Do przymocowania styropianu warto wykorzystać klej poliuretanowy. Preparat ten idealnie łączy styropian z trudnym podłożem. Nakładamy go na cały obwód styropianu, pamiętając, aby pozostawić 1 - 2 cm odległości od brzegu płyty oraz na środku, równolegle do dłuższej krawędzi. Zanim jednak przymocujemy pierwszą płytę, to zamontujmy na elewacji listwę startową. Teraz możemy przykleić styropian do drewnianej elewacji. Tak przygotowany styropian zamocujmy do ściany na mijankę.
Po ociepleniu całej elewacji i wyschnięciu kleju można rozpocząć kołkowanie styropianu. Dzięki specjalnym właściwościom klej poliuretanowy do styropianu .
Ocieplenie domu drewnianego styropianem – podsumowanie
Styropian to lekki materiał, dlatego idealnie nadaje się do ocieplenia drewnianego domu. Posiada również doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Warto również wiedzieć, że izolacja ta jest niezwykle prosta do cięcia i kształtowania. Co więcej styropian jest także ognioodporny, dzięki czemu stanowi znakomity wybór do termoizolacji budynków wykonanych z drewna.
FAQ
Czy styropian jest dobrym materiałem do ocieplenia domu drewnianego?
Tak, jak najbardziej. Ważne jest odpowiednie dostosowanie i mocowanie płyt styropianowych, aby uniknąć wilgoci i problemów z pleśnią i zagrzybieniem.
Jak wykonać ocieplenie drewnianego domu styropianem?
Proces ocieplenia drewnianego domu styropianem obejmuje kilka kluczowych kroków. W skrócie - po oczyszczeniu elewacji i impregnacji drewna, stosuje się klej poliuretanowy do mocowania płyt styropianowych. Następnie montuje się listwę startową i przykleja styropian, a po wyschnięciu kleju przystępuje się do kołkowania styropianu.
Jakie są zalety styropianu jako materiału do ocieplenia domu drewnianego?
Styropian to lekki materiał o doskonałych właściwościach dźwiękochłonnych. Jest łatwy do cięcia i kształtowania. Ponadto, jest ognioodporny, co czyni go doskonałym wyborem do termoizolacji budynków wykonanych z drewna.
Autor: Aneta Wojtczak (red. Anna Adamczyk)
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.