Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian do ocieplenia domu z cegły?

2021-03-19
Jaki styropian do ocieplenia domu z cegły?

Mieszkając w starym domu, który wybudowano wiele lat temu z cegły, można zauważyć, że zimą, pomimo prawidłowego ogrzewania i wysokich rachunków, nie jest dostatecznie ciepło, kiedy latem w budynku jest duszno. Dlaczego tak się dzieje? Jest to wina nieodpowiedniego docieplenia ścian lub całkowitego braku ocieplenia. Mając taką wiedzę, warto zastanowić się nad tym, czy i jak ocieplić ściany, aby dom stał się energooszczędny.


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jaki styropian do ocieplenia domu z cegły:

Jak poprawić komfort mieszkania w domu z cegły?

Remont elewacji budynku z cegły, szczególnie budynków poniemieckich, które obecnie zyskują na popularności, może spowodować, że znacznie polepszy się termoizolacyjność, a tym samym zmniejszą się koszty ogrzewania i poprawi komfort użytkowania. Decydując się na taki krok, warto zastanowić się nad tym, jaki styropian do ocieplenia domu z cegły wybrać? Jaka powinna być jego grubość i rodzaj? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ każdy starszy dom jest inny.

Warto zatem, zanim odpowie się na postawione wyżej pytanie, przyjrzeć się ścianom domu, który chce się poddać ociepleniu. Szukając odpowiedzi, należy mieć na uwadze, aby zawsze dążyć do współczynnika przenikania ciepła na poziomie około 0,15 W/m²*K, czyli takiego, jaki osiąga się, budując domu energooszczędne. Granicą, która pozwoli odczuć zmianę, a której nie wolno przekraczać jest współczynnik Umax na poziomie 0,25 W/m²*K.

styropian, styropian fasadowy, cegła

Dobór styropianu — na co zwrócić uwagę?

Zanim inwestor wybierze odpowiedni styropian, powinien zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest zbudowany budynek, który ma zostać ocieplony.

Ocieplając stary, poniemiecki dom, należy mieć na uwadze, że ściany takiego budynku są grube. Najczęściej składają się z pełnej cegły, a ich grubość wynosi około 42 cm. Niemniej jednak, choć ich grubość może zadziwiać, okazuje się, że budynek nie jest termoizolacyjny. Aby tak się stało, należy go ocieplić. Przy grubych ścianach wystarczy styropian o grubości 10 cm.

Warto mieć na uwadze, że chcąc czuć komfort termiczny, należy poza ścianami zewnętrznymi, ocieplić także fundamenty. Wówczas chodząc po podłodze, użytkownik domu nie będzie odczuwał nieprzyjemnego chłodu. Co należy zrobić? Przede wszystkim odkopać fundamenty na głębokość minimum 50 cm i jeśli została uszkodzona izolacja pionowa, naprawić ją, a następnie fundamenty ocieplić styropianem.

styropian, styropian fasadowy, cegła

Czy tylko grubość styropiany ma znaczenie?

Szukając odpowiedniego styropianu, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, na wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła. To on odgrywa kluczową rolę podczas wyboru materiału. Od tego, jaki współczynnik U chce osiągnąć inwestor, zależy grubość materiału ociepleniowego. Wiele osób zatem wyznaje zasadę - im styropian grubszy, tym współczynnik niższy. Czy aby jest to słuszna droga? Okazuje się, że nie zawsze.

Szukając odpowiednich rozwiązań, warto zwrócić uwagę na fakt, że na materiałach termoizolacyjnych producent zawsze podaje tajemniczą lambdę. Dla tych, którzy nie wiedzą, należy wspomnieć, że jest to oznaczenie współczynnika przewodzenia ciepła, który także jest niezwykle ważny. Podobnie, jak współczynnik przenikania — im wartość jest niższa, tym lepiej. Dobrze jest zwrócić na ten fakt uwagę, ponieważ wybierając cieńszy styropian o niższym współczynniku przewodzenia ciepła, można osiągnąć taki sam efekt, jak przy grubym produkcie o wysokiej wartości lambdy. Kwestia ta jest niezwykle ważna szczególnie wtedy, kiedy inwestorowi zależy na widnych pomieszczeniach. Tutaj — im mniejsza warstwa ocieplenia, tym drzwi i okna budynku mniej się w niego zagłębiają.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie każdy jest w stanie ocenić, jaki styropian do ocieplenia domu z cegły będzie najlepszy. Mając problem z wyborem, dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą takiego produktu lub audytora energetycznego, który po oględzinach nie tylko dokona wszelkich obliczeń, ale również wskaże odpowiedni produkt.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 119 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-08
Wszystko ok. Okna dobrze zabezpieczone i zapakowane na palecie. Szybka i bezproblemowa dostawa.
2021-08-15
Sprawneidobrze
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel