t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki styropian do ocieplenia domu z cegły?

2024-01-19
Jaki styropian do ocieplenia domu z cegły?

W starszych domach wybudowanych z cegły zimą nie jest dostatecznie ciepło, a latem odwrotnie - jest bardzo gorąco. Co jest tego przyczyną? Winą za taki stan rzeczy można obarczyć nieodpowiednie docieplenie ścian lub nawet całkowity brak ocieplenia. W poniższym artykule podpowiemy, jak ocieplić ściany, jaki styropian do ocieplenia domu z cegły będzie najlepszym rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury!





Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak poprawić komfort mieszkania w domu z cegły? 
  2. Dobór styropianu – na co zwrócić uwagę?
  3. Czy grubość styropianu ma znaczenie?


Styropian do ociepleń

Jak poprawić komfort mieszkania w domu z cegły?

Remont elewacji budynku z cegły, szczególnie budynków poniemieckich, które obecnie zyskują na popularności, może spowodować, że znacznie polepszy się termoizolacyjność. Dzięki temu zmniejszą się koszty ogrzewania i poprawi komfort użytkowania domu. Decydując się na taki krok, warto zastanowić się nad tym, jaki styropian do ocieplenia domu z cegły wybrać? Jaka powinna być jego grubość i rodzaj? Zgodnie z aktualnymi wytycznymi (dane z 2021r.) współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać 0,20 W/(m²·K).

    Dobór styropianu — na co zwrócić uwagę?

    Zanim wybierzemy odpowiedni styropian, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest zbudowany budynek, który ma zostać ocieplony. 

    Ocieplając stary, poniemiecki dom, należy mieć na uwadze, że ściany takiego budynku są grube. Najczęściej składają się z pełnej cegły, a ich grubość wynosi około 42 cm. Przy takiej grubości budynek nie będzie spełniał wymogów dotyczących energooszczędności. Aby tak się stało, należy go ocieplić. Przy grubych ścianach wystarczy styropian o grubości minimum 10 cm.

    Komfort termiczny, poza ścianami zewnętrznymi zapewni nam także ocieplenie fundamentów. Nie będziemy wówczas odczuwać nieprzyjemnego chłodu podczas chodzenia po podłodze. W tym celu musimy odkopać fundamenty na głębokość minimum 50 cm i jeśli została uszkodzona izolacja pionowa, naprawić ją. Następnie ocieplić je styropianem. 

      Styropian do ociepleń

      Czy grubość styropianu ma znaczenie?

      Szukając odpowiedniego styropianu, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, na wspomniany wyżej współczynnik przenikania ciepła. To on odgrywa kluczową rolę podczas wyboru materiału. Od tego, jaki współczynnik U chcemy osiągnąć, zależy grubość materiału, który wykorzystamy do ocieplenia budynku Wiele osób jest zdania, że im styropian grubszy, tym współczynnik niższy. Niestety nie jest to jednak prawda. 

      Warto zwrócić uwagę na fakt, że na materiałach termoizolacyjnych producent zawsze podaje lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła styropianu. Podobnie, jak współczynnik przenikania ciepła im wartość jest niższa, tym lepsze właściwości izolacyjne ma styropian. To od współczynnika przewodzenia ciepła λ zależy grubość całej izolacji cieplnej, a także bilans energetyczny budynku. To, na co musimy jeszcze zwrócić uwagę, to także twardość i nasiąkliwość materiału. Prawidłowo dobrany styropian dopasowany jest do rodzaju ścian oraz ich wykończenia. Najpopularniejszym styropianem jest styropian biały, którego współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ = 0,038 W/(m.K). Lepszym jednak izolatorem będzie styropian szary (grafitowy) – jego współczynnik wynosi 0,031 W/(m.K). Jest to jednak droższe rozwiązanie. 

      Styropian to wciąż najpopularniejszy oraz jeden z najlepszych izolatorów termicznych. Dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielkogabarytowym. By dobrze spełniał swoją funkcję musi być dostosowany do rodzaju ściany oraz oczekiwanego współczynnika przenikania ciepła. Jednak nie każdy jest w stanie ocenić sam,  jaki styropian do ocieplenia domu z cegły będzie najlepszy. Mając problem z wyborem, dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą takiego produktu – naszym sklepem budowlanym Renowa24 lub audytorem energetycznym, który po oględzinach nie tylko dokona wszelkich obliczeń, ale również wskaże odpowiedni produkt.

        FAQ

        1. Dlaczego termoizolacja jest istotna również dla domów wybudowanych z cegły?

        Termoizolacja jest kluczowa, ponieważ stare budynki z cegły mają problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Zimą ciepło ucieka, latem jest za gorąco, co wynika z braku ocieplenia lub nieodpowiedniego docieplenia ścian.

        2. Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze styropianu do ocieplenia domu z cegły? 

        Przy wyborze styropianu istotne są: współczynnik przenikania ciepła U, rodzaj ścian, grubość materiału, współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ oraz właściwości izolacyjne. Nie tylko grubość, ale także twardość i nasiąkliwość materiału mają znaczenie. 

        3. Jak poprawić komfort mieszkania w takim domu? 

        Remont elewacji oraz ocieplenie fundamentów i ścian zewnętrznych poprawi komfort użytkowania budynku. Wybór odpowiedniego styropianu o właściwej grubości i współczynniku przewodzenia ciepła jest kluczowy dla uzyskania oczekiwanych efektów.



        Autor - Anna Świątek (red. Anna Adamczyk)

        Przeczytaj także:

        Masz pytania? Napisz do nas.

        Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

        Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
        Nie przegap okazjiPolecane
        Zaufane Opinie IdoSell
        4.54 / 5.00 215 opinii
        Zaufane Opinie IdoSell
        2023-03-31
        Szybko sprawnie i profesjonalnie
        2023-03-25
        Ok
        pixel