DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKIE OKNA LUB OD 2000 PLN Dowiedz się więcej
Kup okno Magnetic Neo i odbierz kołnierz RUC za 1 zł Skorzystaj
t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ocieplany wyłaz dachowy może być funkcjonalnym oknem z widokiem na niebo

2022-02-28
Ocieplany wyłaz dachowy może być funkcjonalnym oknem z widokiem na niebo

 

Ocieplany wyłaz dachowy to rozwiązanie, które wiele osób chętnie stosuje w swoich domach. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie niezbędne, jeśli właściciel chce bezpiecznie wychodzić na dach. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy stosować wyłaz, czy może okno i do tego stopnie kominiarskie. w praktyce okazuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest wdrożenie obu, tzn. zarówno ocieplonego wyłazu dachowego, jak i stopni kominiarskich, po których można się bezpiecznie poruszać. Warto również podkreślić, że ocieplane wyłazy dachowe są doskonałą alternatywą dla tych klasycznych, dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto wybrać ocieplany wyłaz dachowy?
  2. Jakie funkcje spełnia ocieplany wyłaz dachowy?
  3. Jakie wyłazy dachowe proponuje marka FAKRO?

wyłaz dachowy

Dlaczego warto wybrać ocieplany wyłaz dachowy?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy montaż wyłazu dachowego jest konieczny, powinieneś wiedzieć, że konieczność dostępu do dachu oraz całej powierzchni dachu jest uregulowana prawnie. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych z dnia 12 kwietnia 2002 roku. W dokumencie tym jasno określono, że właściciel każdego budynku, który posiada dwie lub więcej kondygnacji naziemnych zobowiązany jest do zapewnienia bezpiecznego wejścia na dach. Na uwagę zasługuje również fakt, że klapa wyłazowa powinna mieć określone wymiary — nie może być mniejsza, niż 80x80 cm. Alternatywą dla tego rozwiązania mogą okazać się drzwi o wymiarach 80x190 cm.

Niektórzy właściciele domów świadomie rezygnują z instalacji wyłazu dachowego na rzecz okna wyłazowego. Dzieje się tak, ponieważ wyłazy dachowe nie posiadają ocieplenia klapy wyłazowej, co według niektórych osób, może być problemem w czasie ciężkich zim. Okazuje się, że w czasie mrozów właśnie w tym miejscy może uciekać cenne ciepło. Co więcej, nieocieplona klapa wyłazowa może być powodem pojawiania się dodatkowej wilgoci wewnątrz domu. Prawda jest taka, że duże znaczenie ma nie tylko jakość wybranego produkty, ale także sposób jego montażu.

Dobrze zainstalowany wyłaz dachowy nie będzie przeciekał. Produkty, które pochodzą od najlepszych producentów posiadają solidną konstrukcję, dzięki czemu można mieć pewność, że będzie funkcjonalny przez cały rok, także podczas srogich zim.

Osoby, które nie chcą ryzykować wspomnianych wyżej problemów, mogą od razu wybrać wyłaz ocieplany, który w swojej konstrukcji posiada specjalną przekładkę termiczną. W tego typu produktach podstawa oraz rama zawiasowa zostały fabrycznie ocieplone. Dzięki temu rozwiązaniu tego typu wyłaz dachowy doskonale sprawdza się w pomieszczeniach ogrzewanych. Pomimo nieco zmienionej konstrukcji, zasada działania ocieplanego wyłazy dachowego pozostaje bez zmian — klapa produktu otwiera się do góry, dzięki czemu możliwe jest komfortowe i bezpieczne wyjście na dach.

mężczyzna wyglądający przez wyłaz dachowy

Jakie funkcje spełnia ocieplany wyłaz dachowy?

Jeżeli myślisz, że ocieplany wyłaz dachowy daje jedynie możliwość bezpiecznego wyjścia na dach, jesteś w błędzie. Rozwiązanie to niesie ze sobą znacznie więcej możliwości i korzyści. Konstrukcja tego modelu została obmyślona w sposób, który pozwala dodatkowo doświetlić pomieszczenie oraz zapewnić mu regularny dopływ świeżego powietrza. Jak zatem widać — wyłaz dachowy VELUX GXU 0070 CK06 z jednej strony jest bezpieczną drogą dla serwisantów i kominiarzy. Z drugiej zaś może posłużyć jako dodatkowy element oświetleniowy, a także dodatkowe wyjście ewakuacyjne, które może przydać się podczas pożaru. Kolejną istotną funkcją wyłazu dachowego jest oddymianie. Jeśli montujesz go w pomieszczeniach ogrzewanych, wybierz model z ociepleniem, który sprawi, że wspomniane rozwiązanie będzie bardziej funkcjonalne, niż klasyczne wyłazy.

Jakie wyłazy dachowe proponuje marka FAKRO?

Jedną z firm, która proponuje okna wyłazowe termoizolacyjne jest FAKRO. Nasz rodzimy producent swoim Klientom oferuje okna wyłazowe FW oraz PWP, które są połączeniem tradycyjnego okna dachowego z wyłazem. I nie chodzi tutaj jedynie o budowę produktów, ale także o ich funkcjonalność. Jako wyłaz dachowy proponowane modele zapewniają bezpieczne wyjście na dach. Jeśli rozpatruje się je w kategorii okna dachowego, podstawową funkcją, jaką spełniają jest doświetlenie wnętrza, a także umożliwienie przewietrzenia pomieszczenia. Okna PWP wykonano z wysokiej jakości, wielokomorowych profili PVC.

Proponowane przez FAKRO rozwiązania przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych, które są ogrzewane i ocieplane. Występują w wersji, która otwiera się zarówno na prawą, jak i lewą stronę. Można je montować w dachach, których kąt nachylenia waha się miedzy 15 a 55°.

Podsumowanie

Umożliwienie bezpiecznego wyjścia na dach to podstawowa funkcja, jaką spełniają wyłazy dachowe. Niemniej jednak warto wybierać takie rozwiązania, które dodatkowo sprawią, że poddasze będzie lepiej doświetlone, a także chronione przed niepotrzebnymi stratami ciepła. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie ocieplany wyłaz dachowy.

wyłazy dachowe

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Pozytywnie
pixel