Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Różnice pomiędzy wyłazem dachowym a oknem dachowym

2020-01-10
Różnice pomiędzy wyłazem dachowym a oknem dachowym
Wyłaz dachowy i okno dachowe to istotne elementy dachu oraz poddasza. Chociaż wyglądają podobnie, to różnią się zasadniczo. Spełniają różne funkcje.

Wyłaz dachowy zapewnia bezpieczny dostęp do powierzchni dachu. Umożliwia wygodne wyjście na zewnątrz. Uwzględniony został w przepisach przeciwpożarowych jako droga ewakuacji oraz w przepisach prawa budowlanego jako element zapewniający dostępu do urządzeń znajdujących się na dachu. Podstawową funkcją okna dachowego jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu oraz wentylacji wnętrza.

Wyłaz dachowy - bezpieczeństwo

W Rozporządzeniu wydanym przez Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dowiadujemy się o konieczności zapewnienia odpowiedniego wyjścia na dach. Dotyczy to budynków o dwóch kondygnacjach. Można wybrać jedno z sugerowanych rozwiązań – w przypadku drzwi szerokość ich powinna wynosić 0,8 m a wysokość minimum 1,9 m, w przypadku klapy wyłazowej wymiary określono na 0,8x0,8 m w świetle. Oprócz funkcji ewakuacyjnej takie wyjście przydaje się przy pracach konserwacyjnych dachu oraz urządzeń znajdujących się na nim.


okno dachowe

Jak okno izoluje

Okno dachowe jest to podstawowy rodzaj okna stosowany na poddaszu. Spełnia inne funkcje niż wyłaz dachowy. Stanowi izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia, zamyka otwór okienny, zapewniając jego szczelność oraz odpowiednią wentylację i wymianę powietrza wewnątrz. Funkcje te definiuje norma PN-EN 12519:2007 Okna i drzwi. Terminologia.

Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością, wytrzymałością i nie martwić o wymogi bezpieczeństwa okna, należy zadbać o prawidłowy montaż okna dachowego oraz produkty wykorzystywane przy instalacji. Na rynku dostępne są kołnierze dokładnie pasujące do okien i tworzące wodoszczelne połączenie okna z materiałem pokryciowym. Kołnierze zostały zaprojektowane tak, aby bezpiecznie i skutecznie odprowadzać wodę. Ważne jest również obrobienie okna dachowego. Pomocny w tym jest stelaż (gotowa do montażu stalowa konstrukcja, która ułatwia perfekcyjne wykończenie wewnętrzne płyt gipsowo-kartonowych) wnęki okna. Wszelkie instalacje powinniśmy polecić fachowcom z doświadczeniem i wiedzą.


okno dachowe

Różnice pomiędzy oknem dachowym a wyłazem

Według definicji oraz przepisów okno dachowe i wyłaz dachowy to nie jest to samo. Inne funkcje sprawiają, że, przygotowując dach lub poddasze do norm i przepisów prawa budowlanego, należy rozpatrzyć, które dotyczą sytuacji, która nas dotyczy. Producenci okien dachowych oferują produkty, które cechuje funkcjonalność obu tych rozwiązań. Dzięki postępowi technologicznemu na rynku występują stolarki okienne okien, które spełniają funkcje wyłazów i wyłazy pełniące funkcje okien.

okno dachowe


Okno dachowe a wyłaz - trudny wybór

Producenci okien wychodzą naprzeciw indywidualnym potrzebom klienta. Wystarczy tylko przyjrzeć się szerokiej gamie produktów, które łączą w sobie funkcje wyłazu dachowego i okna. Należy rozważyć własne potrzeby i wymagania. Funkcje wyłazu dachowego należy uwzględnić na etapie myślenia o tym i zajrzeć na renowa24.pl, gdzie proponowane są w sprzedaży okna. Pokazane tam rozwiązania konstrukcyjne okien wyłazowych i wyłazów dachowych przedstawiają sposoby wykorzystania najnowszych technologii, które zostały wykorzystane przy produkcji okien spełniających indywidualne wymagania klienta.

Oprócz systemu otwierania okna lub wyłazu ważne jest dobranie modelu ze względu na funkcje izolacyjne. Inny będzie produkt przeznaczony do wnętrza nieużytkowego, inny w wypadku użytkowego, ocieplanego. Odpowiednio uszczelniony, wyposażony w szybę termoizolacyjną powinien uwzględniać także rodzaj zewnętrznego pokrycia dachowego, przepuszczać naturalne światło i, co również jest ważne, spełniać oczekiwania estetyczne.


Okna dachowe wyłazowe - sprawdź więcej informacjiAneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Pozytywnie
pixel