Ocieplenie wyłazu dachowego
Jak prawidłowo ocieplić okno dachowe?
Prawidłowe ocieplenie poddasza ma równie duże znaczenie, jak odpowiednia izolacja termiczna ścian. Nawet najlepsza wełna nie sprawi, że dane pomieszczenie będzie ciepłe, gdy właśnie okna dachowe będą źródłem ucieczki największej ilości ciepłego powietrza. Dlatego na poddaszu okno połaciowe powinno być dobrze zabezpieczone, szczególnie, jeśli znajdują się tam pokoje. Od czego więc zacząć?Po stabilnym montażu okna dachowego w konstrukcji dachu przestrzeń dookoła ościeżnicy należy wypełnić materiałem termoizolacyjnym, np. wełną mineralną, aby w dalszej kolejności przejść do połączenia okna połaciowego z folią dachową. Folia dachowa powinna być przyklejona na zewnątrz do ościeżnicy – dzięki temu będzie szczelnie osłaniała wełnę mineralną, aby nie uległa zawilgoceniu, ponieważ wtedy mgoże ona stracić właściwości termoizolacyjne. Na rynku dostępne są również specjalne kołnierze uszczelniające, które umożliwiają docieplenie okna dachowego. Niektórzy producenci oferuję też takie, w których zastosowano nietypowy materiał termoizolacyjny – wełnę owczą. Posiada ona odpowiednią gęstość i sprężystość, przez co dokładnie wypełnia szczeliny wokół okna. Na dodatek jest łatwa w dzieleniu i formowaniu, pozwalając na wiele wariantów docieplenia okna w zależności od sposobu montażu w połaci dachu.
Wypełnienie przestrzeni między ościeżnicą a krokwią materiałem termoizolacyjnym nie ograniczy jednak w wystarczającym stopniu ucieczki ciepła z wnętrza. Dlatego w ościeżu zaleca się ułożenie izolacji cieplnej o grubości takiej samej, jak w skosach poddasza.
Dodatkowo, podobnie jak na połaciach dachu, materiał termoizolacyjny należy osłonić od wnętrza domu za pomocą folii paroizolacyjnej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ okna połaciowe są bardziej narażone na zawilgocenia niż okna montowane w ścianach. Paroizolacja powinna być przede wszystkim szczelnie połączona z ościeżnicą okna i paraizolacją ułożoną na skosach poddasza.
Warto pamiętać o tym, że osuszenie wnęki okiennej jest możliwe tylko przy odpowiednim ukształtowaniu ościeża. Jego dolna płaszczyzna musi być prostopadła, podczas gdy górna – równoległa do podłogi. Ościeże okna dachowego można wykończyć za pomocą gotowej obudowy tzw. szpalety albo płyty gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włóknowej.
Wyłaz dachowy - sprawdź więcej informacji
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.