W jaki sposób uszczelnić nieszczelny wyłaz dachowy
Wyłaz termoizolacyjny zwany "ciepłym" swoją konstrukcją i wyglądem przypominają okna połaciowe. Funkcjonalność izolacyjna takiego wyłazu dachowego jest podobna do wspomnianych okien.
Wyłazy na dach są sprzedawane w ramie drewnianej oraz ramie z PCV z kołnierzem uszczelniającym dookoła. Pośród ciepłych wyłazów drewnianych wiodą renomowane firmy, takie jak Fakro oraz Velux.
Wyłazy te różnią się od siebie wymiarami. Często są one do siebie podobne. Szyby termoizolacyjne, płyty z blachy powlekanej z dociepleniem w środku oraz płyty warstwowe z blachy ocynkowanej wielokrotnie są to elementy wypełnienia wyłazów ciepłych. Natomiast wyłazy zimne korzystają z poliuretanu oraz blachy aluminiowej lub ocynkowanej, bez docieplenia.
Zobacz też:PRZEZNACZENIE I RODZAJE WYŁAZÓW DACHOWYCH.
Wyłaz dachowy powinien być stabilnie i pewnie zamocowany oraz mieć możliwość otwierania w kilku płaszczyznach – do góry, do dołu oraz na bok. Wtedy łatwiej będzie z niego korzystać. Standardowe wyłazy dachowe są przeznaczone do pomieszczeń, w których panuje temperatura zbliżona do tej za oknem. Nie mają one wpływu na poziom ciepła na poddaszu i nie chronią przed zimnem i są znacznie tańsze od wyłazów dachowych przeznaczonych do montowania na poddaszach użytkowanych.
Jeżeli poddasze pełni funkcje mieszkalne, wybór wyłazu dachowego nie może być przypadkowy. Wtedy wyłaz musi mieć takie same parametry, jeśli chodzi o szczelność i termoizolacyjność, jak pozostałe okna dachowe.
Wyłaz powinien mieć szybę zespoloną wytrzymałą i odporną na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Musi być też wyposażony w kołnierze, które pomogą w szczelnym zamocowaniu wyłazu do połaci dachu. Montaż musi być dokładny jak montaż okien dachowych, gdyż szczeliny mogą powodować nie tylko wnikanie do wnętrza chłodnego powietrza, ale rozwijające się wady konstrukcyjne w połaci dachu czy w warstwie ociepleniowej. Powstała szczelina osłabia dach, bo umożliwia wnikanie wody i wilgoci do wnętrza.
Przecieki przy wyłazie dachowym
Przecieki dachu przy wyłazie dachowym spowodowane są błędami montażowymi oblachowania zewnętrznego, kołnierza uszczelniającego lub uszkodzenie ich elementów. W przypadku przecieku przy wyłazie, powinniśmy sprawdzić, czy są zamontowane wszystkie elementy kołnierza uszczelniającego oraz czy są one poprawnie z nim połączone.Uszkodzony kołnierz i jego elementy dokupujemy i wymieniamy na nowe. Przyczyną przecieków może być niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, ponieważ powoduje przemarzanie. W celu naprawy wycinamy obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i układamy dodatkowe ocieplenie między ościeżnicą a krokwiami.
Aby uniknąć kłopotów z dachem wskazane jest dokonywanie sezonowych przeglądów. Przy wykryciu jakiś usterek, najlepiej zwrócić się do sprawdzonej ekipy fachowców, która zna specyfikę dachu. Cykliczne kontrole połaci i eliminacja usterek, sprawią, że dach będzie nam służył przez długie lata.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.