Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób uszczelnić nieszczelny wyłaz dachowy

2019-12-20
W jaki sposób uszczelnić nieszczelny wyłaz dachowy
Wyłaz dachowy zimny jest stosowany jako wyjście na dach w pomieszczeniach nieużytkowych i nieogrzewanych.

Wyłaz termoizolacyjny zwany "ciepłym" swoją konstrukcją i wyglądem przypominają okna połaciowe. Funkcjonalność izolacyjna takiego wyłazu dachowego jest podobna do wspomnianych okien.

Wyłazy na dach są sprzedawane w ramie drewnianej oraz ramie z PCV z kołnierzem uszczelniającym dookoła. Pośród ciepłych wyłazów drewnianych wiodą renomowane firmy, takie jak Fakro oraz Velux.

Wyłazy te różnią się od siebie wymiarami. Często są one do siebie podobne. Szyby termoizolacyjne, płyty z blachy powlekanej z dociepleniem w środku oraz płyty warstwowe z blachy ocynkowanej wielokrotnie są to elementy wypełnienia wyłazów ciepłych. Natomiast wyłazy zimne korzystają z poliuretanu oraz blachy aluminiowej lub ocynkowanej, bez docieplenia.

Zobacz też:

PRZEZNACZENIE I RODZAJE WYŁAZÓW DACHOWYCH.wyłaz


Wyłaz dachowy powinien być stabilnie i pewnie zamocowany oraz mieć możliwość otwierania w kilku płaszczyznach – do góry, do dołu oraz na bok. Wtedy łatwiej będzie z niego korzystać. Standardowe wyłazy dachowe są przeznaczone do pomieszczeń, w których panuje temperatura zbliżona do tej za oknem. Nie mają one wpływu na poziom ciepła na poddaszu i nie chronią przed zimnem i są znacznie tańsze od wyłazów dachowych przeznaczonych do montowania na poddaszach użytkowanych.

Jeżeli poddasze pełni funkcje mieszkalne, wybór wyłazu dachowego nie może być przypadkowy. Wtedy wyłaz musi mieć takie same parametry, jeśli chodzi o szczelność i termoizolacyjność, jak pozostałe okna dachowe.

Wyłaz powinien mieć szybę zespoloną wytrzymałą i odporną na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Musi być też wyposażony w kołnierze, które pomogą w szczelnym zamocowaniu wyłazu do połaci dachu. Montaż musi być dokładny jak montaż okien dachowych, gdyż szczeliny mogą powodować nie tylko wnikanie do wnętrza chłodnego powietrza, ale rozwijające się wady konstrukcyjne w połaci dachu czy w warstwie ociepleniowej. Powstała szczelina osłabia dach, bo umożliwia wnikanie wody i wilgoci do wnętrza.wyłaz


Przecieki przy wyłazie dachowym

Przecieki dachu przy wyłazie dachowym spowodowane są błędami montażowymi oblachowania zewnętrznego, kołnierza uszczelniającego lub uszkodzenie ich elementów. W przypadku przecieku przy wyłazie, powinniśmy sprawdzić, czy są zamontowane wszystkie elementy kołnierza uszczelniającego oraz czy są one poprawnie z nim połączone.

Uszkodzony kołnierz i jego elementy dokupujemy i wymieniamy na nowe. Przyczyną przecieków może być niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, ponieważ powoduje przemarzanie. W celu naprawy wycinamy obudowę z płyt gipsowo-kartonowych i układamy dodatkowe ocieplenie między ościeżnicą a krokwiami.

Aby uniknąć kłopotów z dachem wskazane jest dokonywanie sezonowych przeglądów. Przy wykryciu jakiś usterek, najlepiej zwrócić się do sprawdzonej ekipy fachowców, która zna specyfikę dachu. Cykliczne kontrole połaci i eliminacja usterek, sprawią, że dach będzie nam służył przez długie lata.Buduj i remontuj razem z nami!


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-02
Profesjonalne, rzeczowe.
2021-12-02
Szybko i sprawnie
pixel