Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż okna dachowego na łatach — instrukcja krok po kroku

2022-02-23
Montaż okna dachowego na łatach — instrukcja krok po kroku

 

Mieszkańcy poddasza na pewno chcieliby, aby miejsce, w którym mieszkają było wygodne i komfortowe. Z pewnością mogą tego oczekiwać, jeśli montaż okna dachowego zostanie solidnie wykonany. Dzięki temu będzie ono szczelne, energooszczędne i nie będzie sprawiało problemów podczas eksploatacji. Aby wiedzieć, jak przeprowadzić montaż okna dachowego na łatach, warto zapoznać się z instrukcją, która dołączona jest przez producenta do każdego produktu. Dzięki niej nawet osoby, które nie są specjalistami, będą w stanie prawidłowo osadzić skrzydło okienne w konstrukcji dachu. Warto jednak takie prace zlecić doświadczonym dekarzom, którzy wykonają je podczas układania pokrycia dachowego.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak prawidłowo wykonać montaż okna dachowego na łatach?
 2. Jak wyglądają inne rodzaje montażu okien dachowych?

pracownia z oknem dachowym

Aby okno dachowe było szczelnie połączone z dachem, należy podczas montażu zainstalować dobrze dobrany kołnierz uszczelniający.

W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Nie bez znaczenia będą także specjalne zestawy izolacyjne, które oferują producenci okien dachowych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna.

Jak prawidłowo wykonać montaż okna dachowego na łatach?

Skoro wiesz już, na jakie elementy zwrócić uwagę montując okno dachowe, przejdźmy do poszczególnych kroków, które pozwolą Ci zrobić to w prawidłowy sposób:

 1. Przygotuj otwór na okno dachowe. Musi mieć odpowiednią wielkość. W tym celu usuń ocieplenie i rozetnij folię dachową, a następnie wyciągnij łaty.
 2. Przykręć dodatkowe łaty montażowe, na których będziesz instalował okno dachowe. Pamiętaj, aby dokładnie wypoziomować dolną łatę. Nad oknem przytwierdź rynienkę odwadniającą.
 3. Do ościeżnicy okna dachowego przykręć kątowniki montażowe. Tak przygotowany element umieść w przygotowanym wcześniej otworze. W tym kroku istotne jest to, aby rowek na ościeżnicy, który oznacza wybraną głębokość montażu okna, musi pokrywać się z górną powierzchnią łat.
 4. Przykręć dolne kątowniki i włóż skrzydło. Sprawdź teraz, czy pionowe i poziome szczeliny znajdujące się pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą są takie same na całej wysokości i szerokości okna. Jeżeli tak, możesz przykręcić górne kątowniki i wyjąć skrzydło.
 5. Pustą przestrzeń, która powstała pomiędzy ościeżnicą a krokwiami, dociepl materiałem termoizolacyjnym, jaki do zestawu dołączył producent.
 6. Załóż kołnierz paroprzepuszczalny, który zapewni szczelne połączenie okna dachowego z warstwą wstępnego krycia. Element ten jest także odpowiedzialny za ochronę materiału termoizolacyjnego przed zawilgoceniem.
 7. Zamontuj kołnierz uszczelniający. Zacznij od dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie przytwierdź pozostałe elementy kołnierza uszczelniającego.
 8. Zamocuj boczne elementy kołnierza i przykręć profile kryjące, a także boki ościeżnicy.
 9. Przykręć kaptur okna, a także górny element kołnierza.
 10. Ponownie zamontuj skrzydło, a następnie sprawdź, czy okno dachowe poprawnie funkcjonuje.

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić montaż okien dachowych? Firma VELUX przygotowała dla Ciebie film instruktażowy:

Jak wyglądają inne rodzaje montażu okien dachowych?

Najłatwiejszym sposobem montażu okien dachowych jest instalacja na krokwiach. Rozwiązanie to pozwala na montaż okien połaciowych, które bez problemu zmieści się między krokwiami. Wstawienie okna dachowego jest stosunkowo proste, ponieważ nie trzeba ingerować w konstrukcję więźby dachowej.

Kolejnym sposobem, który pozwala osadzić okno dachowe 3-szybowe lub inne w dachu, jest montaż wybranego produkty na wymianach. Dzięki niemu możliwe jest osadzenie okna, które jest szersze, niż rozstaw krokwi, przez co konieczne jest wycięcie i usunięcie fragmentu jednej z krokwi. Jest to jeden z trudniejszych rodzajów montażu okna dachowego.

Podsumowanie

Montaż okna dachowego na łatach stosuje się w przypadkach, kiedy rozstaw krokwi dachowych jest większy niż szerokość wybranego okna dachowego. Osadzenie okna dachowego w ten sposób jest szybkie i proste. Kolejną zaletą tego rodzaju instalacji jest możliwość przesunięcia okna w poziomie. Warto zatem rozważyć tę opcję, jeśli chcesz, aby instalacja przebiegła szybko i bezproblemowo.

Bez względu na to, jaki rodzaj montażu okna dachowego wybierzesz, pamiętaj o tym, że instalację możesz przeprowadzić w dowolnym momencie. Najlepiej, jednak kiedy prace montażowe wykonuje się w momencie instalacji poszycia dachowego. Wówczas można liczyć na ułatwienie prac montażowych zarówno samego dachu, jak i okna. Co więcej równoczesny montaż okna i dachu zapobiega pojawieniu się nieszczelności, a także uszkodzeń.

salon z oknami połaciowymi po obu stronach dachu

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
wsio ok
pixel