t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poprawnie zamontować okno dachowe

2019-11-27
Jak poprawnie zamontować okno dachowe
W tym artykule wymienimy elementy potrzebne do montażu okna dachowego. Porównamy montaż zwykły okna dachowego z montażem obniżonym okna dachowego. Opiszemy sposób montażu okna dachowego.

Elementy potrzebne Nam do montażu.

Do montażu okna potrzebujemy:


Kątowników montażowych

wstawienie okna

Wkręty

wstawianie okna

Porównanie montażu zwykłego okna dachowego z montażem obniżonym okna dachowego.

Montując okno dachowe w konstrukcji dachu wycinamy otwór i zdejmujemy pokrycie. Do konstrukcji dachu przekręcamy łaty montażowe, a w otworze instalujemy ramę izolacyjną. Rama ta ułatwi nam ciepły montaż okna. Po takich przygotowaniach zamontowujemy okno w następujący sposób:

wstawianie


 1. Po wyjęciu okna z kartonu z ościeżnicy zdemontowujemy skrzydło.
 2. Do ościeżnicy przykręcamy kątowniki montażowe, które później umieszczamy we wcześniej przygotowanym otworze, by opierały się one na łatach montażowych.
 3. Ościeżnicę mocujemy pojedynczymi wkrętami w narożnikach, aby można było ją wypoziomować. Aby wypoziomować okno montujemy skrzydło w ościeżnicy i sprawdzamy, czy szczeliny pionowe i poziome są równoległe na całej długości. Jeśli wszystko jest dobrze przykręcamy ościeżnicę.
montaż okna dachowego

Izolacja okna dachowego

Duży wpływ na szczelność i termoizolacyjność okna mają izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. Do izolacji możemy użyć standardowych materiałów. Znacznym ułatwieniem są gotowe rozwiązania oferowane przez producentów okien dachowych, ponieważ są one dostosowane do rozmiarów okien i dobrane pod kątem parametrów technicznych.

Elementem dopełnieniającym montaż okna od zewnątrz jest instalacja kołnierza uszczelniającego. Kołnierz ten odprowadza wodę opadową poza obręb okna.

Od wewnątrz musimy zadbać o wykończenie wnęki okiennej. Zrobimy to za pomocą np. płyt gipsowo‑kartonowych lub za pomocą ramy montażowej czy tzw. szpalety. Nowością jest stelaż do wykonania wnęki z płyt g-k.

Montaż obniżony

Zasady tego rodzaju montażu sprawdzają się w każdym typie okien. Okno dachowe montujemy na standardowej wysokości albo obniżonej. Różnicą jest to na ile okno będzie „zagłębione” w dachu. Przy montażu standardowym wystaje ono ponad płaszczyznę pokrycia. A montaż obniżony sprawia, że okno harmonizuje się z pokryciem. W ten sposób stworzona płaszczyzna jest bardziej jednolita i dach wygląda harmonijnie. Obniżony montaż okna dachowego zapewnia lepszą termoizolację. Wcześniej obniżony montaż oznaczał instalację okna zagłębioną o 3 cm w dachu. Obecnie na rynku są okna, które można montować na głębokości 4 cm. W przypadku tych okien współczynnik przenikalności cieplnej zmniejszy się o 8%.

Warunki stosowania obniżonego montażu okna dachowego

Przy obniżonym montażu stosujemy standardowe kątowniki z innym umiejscowieniem. Montaż ułatwiają kolorowe linie, które wskazują wysokość montażu.

Obniżony montaż stosujemy w dachach o nachyleniu minimum 20°. Polecany jest przy pokryciach płaskich oraz o niskim profilu.

Montaż okna nie jest trudny, ale powinien zostać wykonany starannie.

izolowanie okna dachowego

Etapy montażu okna dachowego:

 1. Przed przystąpieniem do montażu przygotowujemy otwór okienny. Rozcinamy folie dachową i zdejmujemy pokrycie dachu. Czasami musimy jeszcze wyciąć łaty dachowe.
 2. Pamiętając o tym, że oznaczenie głębokości powinno się pokrywać z górną powierzchnią łaty montażowej przechodzimy do wstępnego montażu. Do ościeżnicy przytwierdzamy kątowniki montażowe.
 3. Po przymontowaniu kątowników wypoziomujemy łaty montażowe i przytwierdzamy je do konstrukcji dachowej. W dolnej i górnej ościeżnicy umieszczamy jako materiał izolacyjny wełnę mineralną. Tak uszczelnione ościeżnice montujemy w otworze okiennym.
 4. Przytwierdzamy dolne kątowniki oraz wstawiamy skrzydło, co da nam możliwość ewentualnego poprawienia oraz wyprofilowania otworu okiennego. Po sprawdzeniu poziomu i pionu wyjmujemy skrzydło i przytwierdzamy górny kątownik.
 5. Wokół ościeżnicy nakładamy termoizolacje. Zaczynając od elementów dolnych a potem bocznych montujemy kołnierz. Na końcu montujemy kaptur i górnej części kołnierza pamiętając o zastosowaniu klinów uszczelniających, które zabezpieczą wnętrze przed wilgocią i drobnymi zabrudzeniami.
 6. Ostatnim etapem jest montaż pokrycia dachowego znajdującego się wokół okna. Przytwierdzamy skrzydło okienne i sprawdzamy czy wszystkie elementy działają prawidłowo.
Film przedstawiający montaż znajdziesz na: Montowanie okna

Porady eksperta -montowanie okna dachowego:

 1. Najpierw przygotowujemy otwór, w którym będzie zamontowane dane okno.
 2. Wstępnie montujemy ościeżnicę.
 3. Wypoziomujemy łaty montażowe, które przytwierdzamy do konstrukcji dachu.
 4. W dolnej i górnej ościeżnicy umieszczamy wełnę mineralną.
 5. Przytwierdzamy dolne kątowniki i wstawiamy skrzydło.
 6. Wokół całej ościeżnicy nakładamy termoizolację.
 7. Montujemy kołnierz, a następnie kaptur pamiętając o klinach uszczelniających.
 8. Ostatnim etapem jest montaż pokrycia dachowego.

Podsumowanie:

 1. Przygotowujemy otwór.
 2. Montujemy ościeżnicę.
 3. Wypoziomujmy łaty montażowe.
 4. Ocieplamy okno wełną mineralną.
 5. Przytwierdzamy kątowniki i wstawiamy skrzydło.
 6. Nakładamy termoizolację.
 7. Montujemy kołnierz i kaptur.
 8. Zamontowujemy pokrycie dachowe.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-17
Wszytko ok
2023-03-17
wsio ok
pixel