Preparat gruntujący czy farba podkładowa — co lepiej wybrać?
Planujesz odnowienie ścian we wnętrzu? Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć, jest dobór odpowiednich materiałów. Remont rozpoczyna się od właściwego oczyszczenia i przygotowania powierzchni. Kiedy używać preparatu gruntującego, a kiedy farby podkładowej? Odpowiadamy na to pytanie. Poznaj najlepsze sposoby na wyrównanie ścian w starym i nowym budownictwie. Wykorzystaj je, a uzyskasz efektowną aranżację swojego domu lub mieszkania.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest farba podkładowa?
- Kiedy używać farby podkładowej?
- Czym jest preparat gruntujący?
- Kiedy używać preparatu gruntującego?
- Farba podkładowa, a grunt — różnice
- Przykładowe scenariusze użycia
- Jak przygotować ściany do malowania?
Czym jest farba podkładowa?
Farba podkładowa do ścian to nic innego, jak lateksowa emulsja podkładowa, którą stosuje się do wnętrz. Czym różni się od standardowej farby lateksowej? Podkład posiada specjalne dodatki, które pozwalają nanieść grubą warstwę, co sprawia, że niweluje się różnice w kolorze podłoża. Doskonale sprawdza się tam, gdzie chcesz zmienić kolor ścian, szczególnie z ciemnego na jasny. Jednym z produktów godnych rozważenia jest Lateksowa farba podkładowa ŚNIEŻKA, która doskonale wnika w podłoże. Znacznie ułatwia to późniejsze malowanie i dekorowanie powierzchni. Dzięki temu jej kolor jest jednolity, a zużycie mniejsze. Oznacza to, że poza pięknym efektem możesz również oszczędzić. Wystarczy nałożenie jednej warstwy produktu.
Kiedy używać farby podkładowej?
Farba podkładowa doskonale sprawdza się podczas pierwszego malowania płyt g-k oraz powierzchni, które cechuje niejednorodna faktura. Idealnie kryje podłoża cementowo-wapienne, cementowe, a także drewno i materiały drewnopochodne. Można ją stosować zarówno w prywatnych mieszkaniach i domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Istotne jest to, że lateksowa farba podkładowa ŚNIEŻKA pozwala ścianom oddychać, dzięki czemu możliwa jest właściwa cyrkulacja powietrza.
Czym jest preparat gruntujący?
Grunt jest preparatem, którego zadaniem jest wzmocnienie podłoża, a także poprawa jego przyczepności i zmniejszenie chłonności. Tym, co odróżnia go od farby podkładowej jest ograniczenie pylenia ściany, która jest nim pokryta. Ponadto zawiera składniki, które chronią powierzchnię przed promieniowaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje gruntów, które dobiera się w zależności od specyfiki materiału, na jaki mają zostać nałożone. Do ścian i sufitów polecamy na przykład Grunt podkładowy do ścian i sufitów DULUX, który skutecznie ujednolica ich podłoże. Nieco inne materiały rekomendujemy do drewna, stali i elementów żeliwnych.
Kiedy używać preparatu gruntującego?
Gruntowanie preparatami polimerowymi stosuje się najczęściej na nowych ścianach lub tych, które są remontowane, jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dzięki wykonanym pracom możesz mieć pewność, że Twoje ściany zostaną prawidłowo przygotowane do zastosowania nowego wykończenia. Będziesz mógł z powodzeniem położyć np. tapety, płyty ceramiczne, kamień czy tynki strukturalne. Doskonale będzie także prezentować się na nich farba.
Nałożona na ścianę warstwa gruntu sprawia, że zostaje wyrównana chłonność niejednolitego podłoża. Jego zastosowanie jest niezwykle ważne na łączeniach płyt g-k oraz wstawkach, które wykonano z materiałów różniących się pod reszty podłoża.
Farba podkładowa a grunt — różnice
Zastanawiasz się, który środek do wyrównania ścian wykorzystać? Pamiętaj, że farba podkładowa oraz preparaty gruntujące to tak naprawdę dwie różniące się między sobą grupy produktów. Różnica polega nie tylko na innym składzie, ale także na ich przeznaczeniu. Kiedy zatem zastosować grunt, a kiedy farbę podkładową? Weź pod uwagę stan ścian Twojego mieszkania. Przeczytaj też dokładnie opis środka, który zamierzasz zastosować. W razie wątpliwości skonsultuj się z pracownikiem naszego Biura Obsługi Klienta.
Przykładowe scenariusze użycia
Kiedy malujesz ściany pierwszy raz — bo nigdy wcześniej ich nie malowałeś albo postawiłeś nowe ścianki działowe, zdecydowanie wykorzystaj grunt polimerowy, który konsystencją przypomina wodę. Preparaty gruntujące doskonale penetrują podłoże, związują sypkie i luźne powierzchnie, a także ograniczają chłonność podłoża, co pozwala na prawidłowe pokrycie, wysychanie i zmniejszenie się zużycia farby.
Jeżeli ściany były już malowane, ale są w dobrym stanie i nie łuszczą się — użyj farby podkładowej. Ma właściwości podobne do emulsji. Zapewnia wysoką jakość krycia i maskuje niedoskonałości podłoża. Dzięki niej ujednolicisz fakturę ściany i nałożona na nią farba nawierzchniowa nie tylko będzie lepiej wyglądać, ale też stanie się trwalsza.
Jak przygotować ściany do malowania?
Dobre przygotowanie ścian to podstawa do dalszych prac remontowych. Zanim zaczniesz je malować, dokładnie oczyść i wyrównaj ich powierzchnię. Wykorzystaj do tego preparat gruntujący lub farbę podkładową. Dzięki tym produktom uzyskasz jednolite pokrycie ściany i zrealizujesz wizję swojej wymarzonej aranżacji. Zachęcamy do przejrzenia oferty naszego sklepu, w którym znajdziesz materiały budowlane odpowiednie do wnętrz klasycznych i nowoczesnych.
FAQ
Kiedy stosować preparat gruntujący, a kiedy farbę podkładową?
Preparat gruntujący nakładaj na nowe ściany lub podłoża, które wymagają kompleksowego odnowienia. Farbę podkładową wybierz w przypadku odświeżania aranżacji wnętrz, do ścian, które są w dobrej kondycji, a na ich powierzchni występują jedynie drobne niedoskonałości.
Do czego służy preparat gruntujący?
Wzmacnia podłoże i uodparnia je na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. Ogranicza pylenie się ściany, wygładza ją i zwiększa przyczepność nakładanych na nią farb nawierzchniowych oraz innych materiałów dekoracyjnych.
Do czego służy farba podkładowa?
Wyrównuje kolor powierzchni ściany, usuwa drobne niedoskonałości. To rodzaj emulsji podkładowej, która umożliwia uzyskanie jednolitego pokrycia podłoża, a zarazem jest prosta w zastosowaniu i pozwala ścianie oddychać.
Autor: Aneta Wojtczak (red. Monika Karpińska)
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Przeczytaj także:
- Co wziąć pod uwagę wybierając zmywalne farby do ścian?
- Nie bój się koloru - jak odważnie połączyć ze sobą różne farby?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.