Kołnierz do okna dachowego – czym się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu
Okna dachowe, aby mogły być prawidłowo zainstalowane, muszą być wyposażone w kołnierz uszczelniający. Komponent ten, aby mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję, powinien być dobrany do połaci dachowej konkretny sposób. Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób dobrać kołnierz uszczelniający do okna dachowego, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest kołnierz uszczelniający?
- W jaki sposób zbudowany jest kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
- Jakie są zadania kołnierza uszczelniającego?
- Jakie są rodzaje kołnierzy uszczelniających?
- Czym się kierować wybierając kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
Czym jest kołnierz uszczelniający?
Elementem, który jest niezbędny, aby prawidłowo zainstalować okno dachowe, jest kołnierz uszczelniający. Komponent ten potrzebny jest po to, aby dobrze połączyć okno dachowe z połacią dachową. Sprawia to, że cała konstrukcja jest szczelna i trwała. Kołnierz do okna dachowego zostaje zainstalowany wokół ramy okiennej. Dzięki niemu woda opadowa a także śnieg są cyklicznie odprowadzane. Kołnierz uszczelniający chroni też budynek przed zanieczyszczeniami i nadmiarem wilgoci.
W jaki sposób zbudowany jest kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
Tak samo, jak na rynku dostępnych jest wiele okien dachowych, możesz również zakupić różne rodzaje kołnierzy uszczelniających. Ich budowa jest zróżnicowana, jednak standardowy model tego komponentu zbudowany jest w następujący sposób:
- Profilu górnego – jest oparciem dla dachówek i posiada specjalną listwę.
- Profilu dolnego – najczęściej połączony jest z fartuchem wykonanym z ołowianej blachy, który jest bardzo trwały i sztywny lub z aluminiowego kompozytu, który bardzo precyzyjnie przylega do pokrycia dachowego. Fartuch jest w stanie dopasować się nawet do bardzo nieregularnych blachodachówek lub dachówek.
- Profili bocznych – najczęściej wykonanych z aluminiowej blachy lub powlekanej stali. Każdy z tych materiałów może być pokryty lakierem poliuretanowo-polamidowym lub poliestrowym, który wykazuje dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
- Klinów bocznych – chronią okna przed kurzem, śniegiem, liśćmi i deszczem. Komponenty te są elastyczne i umieszczone przy profilu górnym i profilach bocznych.
- Odwadniających rynienek – ich zadaniem jest pozbycie się pary wodnej przekształconej w ciecz, za okno dachowe.
Jakie są zadania kołnierza uszczelniającego?
Każde miejsce łączenia się poszczególnych elementów, jest zazwyczaj słabym punktem każdej konstrukcji. Dlatego też, gdyby okna dachowe były montowane bez kołnierza uszczelniającegoh, wówczas narażałyby pomieszczenia na powstanie mostków termicznych. Jednak, aby element ten spełniał swoją funkcję, powinien być prawidłowo zamontowany. Kołnierz uszczelniający spełnia taką rolę jak:
- Ochrona przed wilgocią – kołnierz uszczelniający jest idealną barierą dla wiatru, wody i śniegu.
- Termoizolacja – kołnierz chroni przed ucieczką ciepła i wiatrem. Warto jednak mieć na uwadze, że standardowy kołnierz uszczelniający nie jest w stanie zapewnić sam w sobie odpowiedniej termoizolacji, dlatego okno dachowe powinno być ocieplone również od wewnątrz. Kołnierz uszczelniający połączony z materiałem izolacyjnym jest w stanie uzyskać lepsze właściwości termiczne.
- Estetyka – dzięki kołnierzom uszczelniającym dach prezentuje się estetycznie.
Kołnierze uszczelniające pochodzące od producentów Velux czy Fakro, wykonane są z wysokiej jakości surowców, dzięki czemu są odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Komponenty te są także wytrzymałe na naprężenia dachu i ewentualne termiczne odkształcenia.
Jakie są rodzaje kołnierzy uszczelniających?
Kołnierze uszczelniające rozróżniane są ze względu na typ pokrycia dachowego i zastosowanie. Można je więc podzielić na:
- Uniwersalne – dedykowane do pokryć płaskich i falistych.
- Do dachów falistych – kołnierze do pokryć niskoprofilowych posiadają elastyczne fartuchy, kliny i rynny na profilach. Kołnierze wysokoprofilowe wyposażone są oprócz tego także we wspornik na profilu tylnym.
- Do pokryć płaskich – mają bardzo prostą budowę i przeważnie nie posiadają klinów bocznych oraz fartucha, a także odwadniających rynienek. Jednak na rynku można znaleźć wiele różnych kołnierzy do pokryć płaskich, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować je do typu dachu.
- Modułowe do zespoleń.
- Specjalne – jest to jedna z bardziej obszernych sekcji dotyczących kołnierzy do okien dachowych. Dzielą się one na: - wyciszające – najczęściej dołączone są do okien wyciszających; stanowią najlepszy izolator akustyczny, - kalenicowe – ich zadaniem jest łączenie okien dachowych, które są umieszczone po obu stronach kalenicy; - z termoizolacją – wyposażone są w materiał izolacyjny; ich zadaniem jest podwyższenie wskaźnika przenikania ciepła, - mansardowe – szczelnie łączą okna dachowe w mansardowym dachu; dodatkowo posiadają uszczelniające komponenty zabezpieczające przestrzenie między oknami dachowymi, - kolankowe – stworzone do łączenia okien kolankowych, - modułowe – dzięki nim możliwe jest łączenie okien dachowych w zespoły w orientacji blokowej, pionowej i poziomej.
Czym się kierować wybierając kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
Aby okna dachowe mogły być dobrze zabezpieczone przed zimnem i wilgocią, powinny być montowane wraz z dobrze dobranym kołnierzem uszczelniającym. Przed jego zakupem, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- Model, kolor i rozmiar ram okiennych,
- Typ pokrycia dachowego,
- Głębokość montażu okna dachowego,
- Konstrukcja okna dachowego.
Podsumowanie – najlepszy kołnierz uszczelniający do okna dachowego
Kołnierz uszczelniający powinien być prawidłowo dopasowany do okna dachowego, dlatego też najlepiej kupować zestawy składające się z okna dachowego i dedykowanego dla niego kołnierza uszczelniającego. Takie zestawy zakupisz m.in. u znanego i cenionego producenta okien dachowych i akcesoriów Velux lub Fakro.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Obalamy mity o oknach PCV
- Montaż okna dachowego na łatach — instrukcja krok po kroku
- Jakie okna są najcieplejsze?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.