Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie okna są najcieplejsze?

2022-02-02
Jakie okna są najcieplejsze?

 

Obecne przepisy, a także pogoń za mniejszymi rachunkami za energię cieplną i samym ciepłem w naszych domach sprawiły, że Klienci poszukują szczególnych rozwiązań. Wielu z nich zadaje sobie pytanie — jakie okna są najcieplejsze? Do tej grupy produktów z pewnością należy zaliczyć energooszczędne okna dachowe, które skutecznie będą chroniły dom, a w szczególności poddasze mieszkalne, w którym o straty cennego ciepła nietrudno.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie typy energooszczędnych okien dachowych dostępne są na rynku?
  2. Czym wśród innych wyróżnia się pasywne okno dachowe?
  3. Dlaczego ciepły montaż okien dachowych jest tak ważny?

przekrój okna dachowego 3-szybowego

Energooszczędne okna dachowe dostępne na rynku nie tylko sprawiają, że z poddasza mieszkalnego nie ucieka ciepło, ale także pozwalają na to, by do wnętrza wpadało więcej światła, niż przez okna tradycyjne. A jeśli mowa o większej ilości światła, trzeba pamiętać także o większej ilości wpadających do wnętrza promieni słonecznych, które nie są bez znaczenia, jeśli chodzi o nagrzewanie się pomieszczeń i tym samym obniżenie rachunków za energię cieplną. Ciepło, które pozyskane jest w ten sposób (około 10%) ma na to znaczący wpływ.

Energooszczędne okna dachowe — jakie rodzaje wyróżnia się na rynku?

Okna dachowe mają to do siebie, że nawet jeśli posiadają najlepsze parametry cieplne, ucieka przez nie więcej ciepła, niż przez dach i ściany budynku. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że współczynnik przenikania ciepła U dla okien wynosi między 1,0 a 1,4 W/(m2*K), a dla ścian 0,18 - 0,3 W/(m2*K).

Energooszczędne okna dachowe dają o wiele więcej światła, niż tradycyjne, elewacyjne, dlatego też mogą mieć znacznie mniejszą powierzchnię. Oznacza to, że także mniejszą powierzchnię będą miały przegrody zewnętrzne, przez które może uciekać ciepło zgromadzone we wnętrzu. Oznacza to, że na poddaszu mieszkalnym z powodzeniem można osiągnąć doskonały bilans energetyczny.

Wybierając okno dachowe, by miały prawidłowe parametry techniczne, należy wziąć pod uwagę strony świata. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie dobrego bilansu energetycznego budynku. Najlepsze efekty na południowej połaci dachu osiągnie się, montując produkty wyposażone w szybę o współczynniku przenikania ciepła równym 1,1 W/(m2*K) i g = 0,6. Jeżeli okno będzie zamontowane na północnej połaci, wówczas, aby nosiło miano ciepłego, powinno mieć U = 0,5 W/(m2*K) oraz g = 0,45.

Osoby, które chcą poznać odpowiedź na pytanie jakie okna są najcieplejsze, powinny wiedzieć, że najnowocześniejsze energooszczędne okna dachowe mają współczynnik przenikania ciepła (U), który wynosi między 0,5 a 0,68 W/(m2*K). Są to okna dachowe 3-szybowe.

Szczelność a termoizolacyjność okien dachowych

Nie ulega wątpliwości, że szczelność jest czynnikiem, który ma ogromny wpływ na termoizolacyjność okien dachowych. Dlatego też energooszczędne okna dachowe po zamknięciu ryglują się po obu stronach ościeżnicy. Rozwiązanie to pozwala zachować wysoką szczelność termiczną, a także doskonałą izolacyjność akustyczną. Dzięki temu rozwiązaniu może ona sięgać nawet 38 dB.

pokój dziecięcy z oknem dachowym 3-szybowym

Czym wśród innych wyróżnia się pasywne okno dachowe?

Energooszczędne okna dachowe — typ pasywny to okna dachowe 4-szybowe, które posiadają trzy komory wypełnione kryptonem lub innym gazem szlachetnym. Takim oknem, na które warto postawić, jeśli zależy Ci na najcieplejszym typie produktu, jest np. okno dachowe FAKRO FTT U8 THERMO 4-szybowe. Współczynnik przenikania ciepła okien FAKRO z grupy FTT U8 jest bardzo niski, a co za tym idzie — także korzystny. Wynosi zaledwie 0,58 W/(m2*K). Pakiet szybowy trójkomorowy tego rozwiązania ma współczynnik Ug = 0,3 W/(m2*K). Jest to wartość, którą można znaleźć w przepisach budowlanych, a która dotyczy ścian budynku. Istotne jest to, że wspomniane okno montowane jest z kołnierzem THERMO.

Dlaczego ciepły montaż okien dachowych jest tak ważny?

Nawet jeśli okno ma doskonałe parametry termoizolacyjne, jeżeli zostanie źle zainstalowane w połaci dachu, będzie najsłabszym punktem w domu, biorąc pod uwagę izolacyjność termiczną budynku. Każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę, że to właśnie dookoła okna najczęściej pojawiają się niechciane mostki cieplne i nieszczelności, które odpowiadają za przenikanie do pomieszczeń wiatru, wilgoci, czy hałasów. Aby zatem mieć pewność, że parametry energooszczędne wybranego okna zostaną dobrze wykorzystane, jego instalację należy powierzyć specjalistom, których polecają producenci.

Kupując okno dachowe, warto wybierać te modele, które w zestawie posiadają już elementy pozwalające uprościć prace montażowe i sprawić tym samym, że okno będzie szczelne i trwale połączone z połacią dachu. Do takich elementów zalicza się przede wszystkim kołnierze uszczelniające do okien dachowych. Jego rozmiar powinien być dopasowany do wielkości okna dachowego oraz pokrycia dachowego.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien dachowych. Chcąc jednak wybrać najcieplejsze modele, warto skupić się na produktach trzy- i czteroszybowych, które spełniają wymogi dotyczące domów energooszczędnych i pasywnych.

Wybierając odpowiednie modele nie można także zapomnieć o ich prawidłowym montażu. Tylko odpowiednie wykonanie izolacji termicznej wokół okna pozwoli mieć pewność, że jego parametry termoizolacyjne zostaną w pełni wykorzystane.

salon z oknem dachowym 4-szybowym

 

Przeczytaj także:

 

 Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel