t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy należałoby zastosować wydłużenie komina?

2021-10-08
Kiedy należałoby zastosować wydłużenie komina?

 

 

Prawidłowo zbudowana instalacja grzewcza to podstawa bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynku. Nie bez znaczenia jest zatem prawidłowe odprowadzenie spalin z kotłów grzewczych. Jednym z problemów, który dość często pojawia się w domostwach jest zbyt mały ciąg wewnątrz komina. Jak sobie z nim poradzić? Jednym z najlepszych rozwiązań może okazać się wydłużenie komina. Czym jest i kiedy zastosować to rozwiązanie?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób prawidłowo usytuować komin?
  2. Co to jest przedłużenie komina?
  3. Jak prawidłowo wykonać wydłużenie komina?
  4. Dlaczego poza wydłużeniem komina warto zamontować także nasadę?

komin z nasadą

W jaki sposób prawidłowo usytuować komin?

Podczas budowy domu określone zadania powinny być wykonane według określonych w projekcie wytycznych. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o montaż komina. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie on działał poprawnie i spełniał założone funkcje.

Co należy wziąć pod uwagę montując komin?

Aby prawidłowo zamontować komin, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Do najważniejszych należą:

  • rodzaj konstrukcji;
  • kąt nachylenia dachu;
  • materiał, którym pokryto dach;
  • stopień łatwopalności dachu.

W domu, w którym zastosowano dach płaski, w którym kąt nachylenia nie przekracza 12°, wylot komina powinien znajdować się co najmniej 0,6 m powyżej poziomu kalenicy lub obrzeża budynku, na którym znajduje się dach wgłębiony (połać dachu nachylony jest do środka budynku).

W momencie, kiedy dom posiada dach, którego kąt nachylenia wynosi więcej niż 12°, lokalizacja komina powinna być dodatkowo uzależniona od rodzaju pokrycia dachowego — jeżeli dach pokryty jest materiałem łatwowalnym, wylot komina powinien znajdować się na wysokości co najmniej 60 cm od końca kalenicy. Jeśli dach został pokryty materiałem niepalnym, wylot znajdującego się na nim komina można wykonać na wysokości 30 cm od wysokości dachu i odległości mierzonej w kierunku poziomym od danej powierzchni o co najmniej metr. Jeżeli komin zostanie zamontowany niezgodnie ze sztuką, mogą pojawić się problemy z ciągiem kominowym. Wówczas trzeba będzie rozważyć zastosowanie wydłużenia komina.

biały komin usytuowany u szczytu budynku

Co to jest przedłużenie komina?

Przedłużeniem komina nazywa się element złożony z kilkudziesięciocentymetrowej rury, którą należy zamontować w istniejącym już kominie. Część tę łączy się ze znajdującym się w ceglanym kominie wkładem. W tym wypadku istotny jest odpowiedni dobór przedłużenia. Powinien mieć nie tylko odpowiednią długość, ale także musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa. Tworzywo powinno być zgodne z tym, z którego wykonano wkład kominowy. Jeżeli wybierzesz inny materiał, może dojść do uszkodzenia zastosowanego przedłużenia przez kwaśne związki chemiczne lub zbyt wysoką temperaturę. Co więcej, decydując się na wydłużenie komina, montowany element trzeba koniecznie wyposażyć w dodatkową izolację cieplną, w przeciwnym razie będzie dochodzić do skraplania się zawartej w spalinach pary wodnej.

Jak prawidłowo wykonać wydłużenie komina?

Wydłużenie komina to nic innego, jak nadbudowanie wkładu kominowego ponad przeszkodę, przez którą ograni oczny jest ciąg kominowy i może pojawić się ciąg wsteczny (mowa tutaj o kalenicy dachu albo dachu sąsiedniego budynku).

Aby stworzyć wysokiej jakości wydłużenie komina, nadbudowę trzeba wykonać z elementów izolowanych. Elementy, które będą do tego potrzebne to:

  • przejście kominowe (odpowiednich elementów należy szukać w częściach wentylacyjnych i nasadach kominowych) - jest to rura izolowana o długości między 0,5 do 1 m;
  • ustnik;
  • odpowiednio dobrana nasada kominowa;
  • czasami zdarza się, że niektóre elementy muszą być wykonane na wymiar. Mowa tutaj przede wszystkim o podstawie komina.

Wydłużając komin należy brać pod uwagę zależności, które podaliśmy w pierwszej części wpisu. Jego maksymalna wysokość powinna wynosić do 2,5 m nad ostatnim mocowaniem. Jeżeli okaże się jednak, że konieczne jest dalsze wydłużenie, wówczas konieczne będzie zastosowanie odciągów lub specjalnych konstrukcji wsporczych.

Tak przedłużony komin sprawi, że jego użytkownik będzie mógł mieć pewność, iż powstały o wiele lepsze warunki do stworzenia prawidłowego ciągu kominowego. Rozwiązanie to pozwoli na to, aby komin działał prawidłowo, a tym samym był bezpieczny dla użytkowników. Dzięki temu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że wszelkie produkty spalania będą zawsze szybko i sprawnie usunięte z każdego pomieszczenia.

Dlaczego poza wydłużeniem komina warto zamontować także nasadę?

Nasady kominowe to elementy, które stosuje się jako zakończenie przewodów kominowych. Dzięki nim wylot komina jest osłonięty przed opadami oraz wiatrem. Co więcej, powodują one przetworzenie energii powstającej z wiatru na podciśnienie, które pojawia się w przewodzie kominowym. Pozwala to na stworzenie efektywnego i dodatkowego ciągu kominowego. Warto jednak mieć na uwadze, że nasada kominowa będzie działała jedynie w momencie, kiedy wieje wiatr.

Stosowanie nasad kominowych jest konieczne, kiedy:

  • w miejscu posadowienia budynku występują silne wiatry, które są przyczyną zakłócenia ciągu kominowego;
  • przewód kominowy usytuowany jest poniżej dachu lub innego przeszkody, np. ściany innego budynku;
  • w sąsiedztwie budynku i komina znajduje się wysokiego drzewo zaburzające jego pracę;
  • komin ma niewielki przekrój i jest krótki.
mały, biały domek z kominem wyciągniętym po lewej stronie budynku

 

Przeczytaj także:

 

 

Zapoznaj się z bogatą ofertą systemów kominowych dostępnych na renowa24.pl!

Buduj i remontuj razem z nami!



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel